1. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri

Eylül 2, 2010  

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ilkini düzenlediği ve geleneksel hale getirmeyi düşündüğü 1. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri Türkiye’nin ünlü başpehlivanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Bugüne kadar sahalarda kol bağlamış bütün başpehlivanların katıldığı güreşlerde ilk altın kemeri geçen yıl Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde “Başaltı”nda birinci olan Serhat Gökmen kazandı. Serhat Gökmen yarı Finalde geçen yılın Kırkpınar Başpehlivanı olan Recep Kara’yı eleyerek finale yükseldi. Güreşlere 567 güreşçi katıldı.

 


 

GÜREŞLERE YOĞUN İLGİ


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 1. Sekapark Altın kemer Yağlı Güreşleri’ne Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden çok sayıda siyasetçi ve vatandaş katıldı. Güreşleri izlemeye eski İçişleri Bakanı Saadettin Tantan, Vali Gökhan Sözer, Kocaeli milletvekilleri Fikri Işık, Eyüp Ayar, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter (yeni Van Valisi) Münir Karaloğlu, eski güreşçi İl Emniyet Müdürü Osman Çapalı, Beşiktaş As Başkanı Levent Erdoğan, Güreş Federasyonu Başkanı Osman Aşkın, işadamları ve çok sayıda güreş sever katıldı. 

 

HER YIL ALTIN KEMER


Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nde Türkiye de bir ilk daha gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak Kırkpınar da Başpehlivanlara üç yıl üst üste şampiyon olmaları halinde verilen Altın Kemer Sekapark Yağlı Güreşlerinde her yıl başpehlivan olan kişiye vereceklerini açıkladı. Pehlivanlar, 15 bin TL değerindeki altın kemer için kıyasıya mücadele edecekler.

 


 

58 BAŞPEHLİVAN GÜREŞTİ


Türkiye de bugüne kadar sahalarda güreşmiş ve başpehlivanlık ünvanı kazanmış 58 başpehlivan Sekapark’ta kol bağladı.  Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşlerine  Vedat Ergin,  Hüseyin İğcan , Şaban Yılmaz, Bülent Gürbüz,  Osman Aynur, Hüseyin Şahinal, Mehmet Yılmaz (Cino), İbrahim Çoroman, Kenan Şimşek, Nizamettin Akbaş, Gökhan Arıcı, Ramazan Yarar, Bayram Ertan, Murat Hikmet, İrfan Şen, Hasan Gündoğdu, Mustafa Başdemir, Murat Gençtürk, Ahmet Taşer, Nail Kurt, Ali Gürbüz, Mahmut Kavakçı, Ziya Ünlü, Ali Gökçen, A.Rıza Kaya, Murat Aydoğdu, Ahmet Kavakçı, Ümit Balta, Şükrü Kazan, Ahmet Yavuz Salih Torun, Reşat Turgut, Hasan Tuna, Enver Eriştimiz, tek tek bütün illerimiz için hizmet üretmek, eser üretmek durumundayız.

Onun için diyorum ki İzmir’in tercihi her ne olursa olsun, İzmirli vatandaşlarımın siyasi tercihleri her ne yönde olursa olsun, biz İzmir için üretmeye, kazandırmaya, İzmir’i kalkındırmaya canla başla devam edeceğiz. Göreve geldiğimizden bu yana İzmir’e hükümet olarak çok kıymetli yatırımlar kazandırdık. Hız kesmeden, ivme kaybetmeden, ertelemeden, ötelemeden İzmir’e yardım yapmaya devam edeceğiz.

Bizde ayrımcılık yok. Bizde iller arasına vatandaşlarımızla aramıza aşılmaz engeller koymak yok. Bizde asla küsmek yok, darılmak yok. Türkiye Cumhuriyetinin her bir vatandaşı bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. Ülkemizin Başbakanı olarak söylüyorum. Bu ülkede yaşayan, bu ülkeye vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesin emaneti bizim üzerimizdedir. Her bir vatandaşımın, her bir kardeşimin inançları, kültürü, gelenekleri, yaşam tarzı bizim güvencemiz altındadır.”

 -”KİRLİ SENARYOLAR DEŞİFRE OLUYOR”-


AK Parti’nin Türkiye siyasetinde yeniden güveni tesis ettiğini, siyasete seviye, düzey kazandırdığını, on yıllardır milletin arzu ettiği kaliteyi siyasetle buluşturduklarını anlatan Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Çözüm üretmeyen, üretemeyen siyaset tarzını AK Parti elinin tersiyle itmiş, milletle aynı yöne bakmayan siyaset, AK Parti ile birlikte son bulmuştur. AK Parti, popülist siyasete asla tenezzül etmemiş, bunun mekanizmalarını da ortadan kaldırmıştır. Siyaset üzerinde iktidar kurmaya çalışan çetelerle mafyayla hukuk dışı güçlerle karanlık odaklarla güçlerle amansız şekilde mücadele etmiştir. Bu mücadeleye de aynı kararlılıkla devam ediyoruz. Kirli senaryoların, kirli emellerin, çirkin oyunların nasıl tek tek deşifre edildiğine şahit oluyorsunuz. Kaos ortamı, gerilim ortamı, tahrik ortamı oluşturarak kendi kirli arzularını millete dayatmaya çalışanların maskelerinin nasıl düştüğünü görüyorsunuz. Bu ülkede artık hiç kimse arkasına çeteleri alarak, mafyayı alarak, hukuk dışı güçleri alarak siyaset üretemez, siyaseti yönlendiremez, siyaseti yönetemez. TBMM’yi millet iradesi dışında hiçbir güç yönlendiremez. Karanlık ilişkiler, mafyatik ilişkiler siyasette kendisine yaşam zemini bulamaz. Demokrasi, hukuk, laiklik ve sosyal devlet bizzat bu milletin sahibi olduğu kavramlardır. Bütün kurumlarımızda önce bizzat milletimiz bu ilkelerin savunucusudur. Bu hassasiyeti birlikte göstermemiz lazım.” şeklinde konuştu.