12 EYLÜL ACISININ YILDÖNÜMÜ

Eylül 12, 2014  

12 EYLUL1 (1)

Askeri darbeler demokrasimizi sekteye uğratmış, milli iradeyi ayaklar altına almış ve ülkemizi yıllarca geriye götürmüştür.

Ülkemizde demokrasinin gelişimi kolay olmamıştır. Vesayetçi, darbe sever ve milli irade düşmanlarıyla mücadele ede ede demokrasimiz geliştirilmiştir.

Özellikle son 12 yıldaki kazanımlarımız bizim için çok önemlidir. Bu dönemde demokrasimiz gelişmiş, milli iradenin üstünlüğü hakim kılınmış ve vesayetçi yapılar yok edilerek siyasi istikrar oluşturulmuştur.

Bunu korumamız, geliştirmemiz ve bu kazanımın kıymetini bilerek, bir daha darbe dönemlerine dönmemek için mücadele etmemiz gerektiği açıktır.

Milli iradeden ümidi kesip darbeci girişimler ve antidemokratik yöntemlerle iktidarı değiştirmek isteyen yapılar hala mevcuttur.

Bugün demokrasimiz ve milletimiz için en büyük tehlike paralel oluşumlarla iktidara ve milli iradeye tuzak kuran yapılardır.

Devletin gizli bilgilerini, mahrem konuşmalarını ele geçirerek deşifre eden, yabancı yapılarla işbirliği yaparak gayri milli girişimlerde bulunanları milletimiz asla affetmeyecektir.

Biz milli iradenin üstünlüğünü daima yüce sayarak demokrasimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Bir daha milletimizin o darbe günlerine, kara dönemlere geri dönmemesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.

Elbirliğiyle demokrasimizi geliştirmeye, yeni, büyük ve özgür Türkiye’yi inşa etmeye devam edeceğiz. Milletimizin teveccühü ve desteği bizim için en büyük güç kaynağı olmayı sürdürecektir.

2023 hedeflerimizi daha güçlü ve iyi işleyen bir demokrasiyle gerçekleştireceğiz.

Halkın doğrudan seçimiyle oluşan Cumhurbaşkanlığı sistemi de demokrasimize güç verecek ve devlet yönetimindeki büyük bir uyumla ülkemiz gelişmesini sürdürecektir.

Askeri darbelerin en büyük mağduru, milli iradenin temsil yeri TBMM önümüzdeki dönemde yeni bir Anayasa yapıp, ülkemizi 1980 darbesi koşullarında yapılan Anayasa ile yönetilmek utancından kurtaracaktır.

Askeri darbeler sonucunda yaşamlarını yitiren demokrasi şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, milletimizin böylesi kara günlere dönmemesini temenni ediyorum.