17 AĞUSTOS’U UNUTMAYACAĞIZ

Ağustos 16, 2015  

“Milletimizin bir daha böylesi büyük acılar ve felaketler yaşamamasını temenni ediyorum”

unutmayacağız

Bakan Işık, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’ndeki acıların bir daha yaşanmamasını temenni etti.

Işık, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 16’ncı yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında, söz konusu depremin millete büyük acı, maddi ve manevi kayıplar yaşattığını anımsattı.

17 Ağustos’ta yaşanan büyük felaketin, binaların güvenliği konusunu ve depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğini bir kez daha hatırlattığını vurgulayan Işık, böyle durumlara hazırlıklı olmanın, güvenlik, denetim ve kontrolün önemine dikkati çekti.

Türkiye’deki tüm binalarda daha güvenli ve yüksek teknoloji kullanılmasının, Bakanlığının temel önceliği olduğuna işaret eden Işık, TÜBİTAK’ın deprem öncesi, sırası ve sonrasında her an hazır beklettiği gözlem ağları ile sürekli bilgi topladığını ve ülkedeki aktif fay zonu ve sismik tehlike modellerini güncellediğini bildirdi.

Ayrıca, Marmara Bölgesi’nde yer alan kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliği yaparak, kentsel dönüşüme esas olacak deprem master planların hazırlanmasına bilimsel Ar-Ge projeleriyle destek verdiklerini aktaran Işık, yeni yerleşime açılacak bölgelerin sismik tehlikesini belirleyerek, belediyelere yardımcı olduklarını ifade etti.

Işık, özellikle 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin ardından depremin yıkıcı etkilerini azaltmaya yönelik bir çok projeyi de hayata geçirdiklerini kaydetti.

AK Parti iktidarlarının her zaman insanı ve onun mutluluğunu öncelediğini vurgulayan Işık, iktidarları boyunca tek bir insanın dahi zarar görmemesi için gayret ettiklerini bildirdi. Bundan sonra da bu anlayışla millete hizmet etmeye devam edeceklerinin altını çizen Işık, “Ülkemizin gelişip kalkınması, daha güzel ve aydınlık yarınların inşası için çalışmaya devam edeceğiz. 17 Ağustos Depremi’nde yakınlarını kaybeden ailelerimizin acılarını bir kez daha yürekten paylaşıyorum. Bu depremde yitirdiğimiz vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, milletimizin bir daha böylesi büyük acılar ve felaketler yaşamamasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.