17 ARALIK KOMPLOSU KOBİ’LERİ VURDU

Şubat 25, 2014  

 

TRK_5212TRK_5220

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, 17 Aralık’ta ortaya çıkan paralel darbe girişiminin, en büyük zararı Anadolu sermayesine verdiğini söyledi. Işık, ‘Faizlerin 1 puan yükselmesinin KOBİ’lere maliyeti var. Son operasyondaki faizin bütün vebali bunların üzerindedir’ dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gezi Parkı olayları ile başlayan ve 17-25 Aralık tarihlerinde de hükümete yönelik hamle olduğu kesinlik kazanan paralel yapının en çok kendisine ‘Allah rızası için çalışan insanlara destek olmalıyız’ düşüncesiyle yardımda bulunan Anadolu’daki küçük ve orta ölçekli esnaf kesimine zarar verdiğini söyledi. Hizmet Hareketi olarak kendisini ifade eden bu kesimin küresel bir hareket haline gelene kadar, Anadolu esnafı tarafından finanse edildiğine işaret eden Işık, ‘Bugün Türkiye’de 17 Aralık süreci ile oluşturmak istedikleri atmosfer ya da yapmak istediklerinden de en çok etkilenen bu kesimler oldu. Faizlerin 1 puan yükselmesinin KOBİ’lere maliyeti var. Son operasyondaki faizin bütün vebali bunların üzerindedir. Dolarda FED’in meydana getirdiği dalga boyunun üzerindeki dalga boyunun da vebali bunların üzerindedir. Bu operasyondan dolayı işsiz kalan bir tek insan varsa, vebali bunların üzerinedir’ dedi.

AMAÇ ‘TERÖRE DESTEK’ İMAJI OLUŞTURMAK

Bu hareketin tabanında olup, milletten Allah rızası için memleket için vatan için destek alan, samimiyetle hizmet eden insanlara hiçbir şekilde söz söylenmeyeceğine dikkat çeken Işık, ‘Ancak bu noktada bu işin komuta kontrol merkezine çöreklenmiş o paralel yapının da farkını varmalarını istiyoruz. Bütün derdimiz onlarla. Çünkü Türkiye 17 Aralık’tan sonra gördüğü, pek çok olay bunların kesinlikle dışarıdan akıl ve talimat aldığı yönündedir. Yoksa vatanını seven hiçbir savcı, MİT’e ait olduğunu bildiği bir tırı kalkıp da silah zoruyla durduramaz. Amaçları da Türkiye’nin teröre destek verdiği imajını oluşturup, uluslararası arenada zor durumda bırakmaktı’ değerlendirmesi yaptı.

TÜRKSAT A6 2019’DA UZAYDA

Türkiye’nin önünde önemli hedeflerinin olduğunu dile getiren Bakan Işık, ‘Rasat, Göktürk-2 ve Göktürk-3 gibi yer gözlem uydularının ardından Türkiye’nin yeni hedefi; tamamen yerli imkanlarla, kendi mühendisimizle geliştirilen Türksat A6 haberleşme uydusunu 2019 yılında uzaya göndermek. Haberleşme uydusu teknolojisinde TÜBİTAK ve TAİ birlikte çalışıyor. Şu anda teknik çalışmaları sürüyor. Türkiye’nin bugüne kadar yapmış olduğu en gelişmiş uydu olacak’ dedi.

‘ORTA-YÜKSEK’ TEKNOLOJİ ŞART

Bakan Işık, sanayi üretiminin büyümeye etkisinin de yüzde 20’lerde olduğunu hatırlatarak, ‘İhracata yoğunlaşmak istiyorsak, sanayiye yoğunlaşmak gerekiyor. Türkiye’nin düşük ve düşük orta teknoloji olarak ihraç edilen sanayi ürünlerinin kilogram fiyatı 1.58 doları buluyor. Bu oran AB ülkelerinde ortalama 3 dolar, Almanya’da 7 dolar’ dedi. Türk Malı ihracatın kilogram fiyatını yükseltmek amacıyla düşük orta teknolojiden orta yüksek teknolojik üretime geçmek gerektiğine dikkat çeken Işık, ‘Böyle bir vites yükseltme ile şu anda kişi başına düşen 10 bin 500 dolar milli gelirin oluşturduğu orta gelir tuzağından da kurtulmuş oluruz. Bunun ‘olmazsa olmaz yolu’ ise Ar-Ge ve İnovasyon ekosistemini oluşturmaktır’ şeklinde konuştu.

DESTEĞE ‘ETKİ’ TAKİBİ GELİYOR

Bakan Işık, kendi bünyelerinde ‘Etki Değerlendirme Daire Başkanlığı’ kurulacağını bu daire kanalıyla, TÜBİTAK, KOSGEB aracılığıyla verilen destekten sonra firmanın ne yaptığının takip edileceğini söyledi. Işık, ‘Verdiğimiz destek sonrası firmanın üretimine, ihracatına olumlu yansıyor mu?, teknoloji düzeyini yükseltiyor mu?, İstihdamına olumlu katkısı oluyor mu? Bunu etki değerlendirme mekanizması ile ölçeceğiz’ diye konuştu.

500 FİRMAYA AR-GE BİLGİLENDİRMESİ

Şu anda Türkiye’de ilk 500 içindeki şirketlerden sadece 68’inde Ar-Ge merkezi bulunduğunu kaydeden Bakan Işık, Ar-ge merkezleri ile ilgili 4 Mart’ta Kocaeli’ndeki toplantı ile Ar-Ge merkezleri performans endeksinin sonuçlarını açıklayacaklarını kaydetti. Işık, ‘İlk 500 firmayı davet edip, Ar-Ge merkezleri konusunda bilgilendireceğiz. Ar-ge merkezi kurma ve Ar-Ge yatırımı konularında cesaretlendireceğiz. Bir sonraki adım da ikinci 500 için olacak’ diye konuştu.

TEKNOLOJİ ÜRETENE 10 MİLYON TL’LİK HİBE

TÜBİTAK, KOSGEB ve Sanayi Bakanlığı desteklerinden yaralanmak için artık finansmanda bekleme sorunlarını ortadan kaldıracaklarını söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, bu kapsamda Kredi Garanti Fonu’nun kredi garantisini alıp avans olarak vereceklerini belirtti. Bakan Işık, ‘Böylece bir teknolojik ürün geliştiren küçük işletmeye 8-10 milyon liraya kadar hibe desteği veriyoruz’ diye konuştu.

Dinleme skandalı dehşet

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ‘Derin Kulak Pensilvanya’ başlığı ile Yeni Şafak Gazetesi tarafından ortaya çıkarılan paralel yapının Türkiye’nin birçok şahsiyetine yönelik dinleme operasyonunu ‘dehşet’ olarak nitelendirdi. Dinlemeleri bir terör örgütü kapsamına alarak yapılmasının altında takibe alınan insanları ‘siz terör örgütünden yargılanıyorsunuz’ diyerek kıpırdayamaz hale getirmeyi amaçladıklarını ifade eden Bakan Işık, ‘Bizim insanımız mahkemeye gitmekten, savcı karşısına çıkmaktan korkar. Ama siz Türkiye’nin önde gelen şahsiyetlerini bir örgüt kapsamında dinlemeye kalkarsanız, bu ülkede hiçbir ahlak, hukuk, sınır, etik değer taşımadıklarını gösterir’ sözleriyle değerlendirdi.

SUÇLAMAYA ZEMİN AYARI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son 3 yıldır diktatörlükle, dinleme yapan, demokrasiden hızla uzaklaşan bir hukuk devleti olmadığı iddiaları ile suçlandığını kaydeden Bakan Işık, şöyle dedi: ‘Bu yapı AK Parti’yi bu yönü ile suçlamak için zeminini hazırlamış. Dinleme skandalının ortaya çıkardığı önemli gerçeklerden biri bana göre bu. Yani bize birileri bir elbise giydirmeye çalışıyordu, biz ısrarla reddediyorduk.’

Malumu ilan eden bir gelişme

‘Dinlemeler neyi ortaya koydu?’ şeklindeki bir soruya da Bakan Işık, ‘Malumu ilan eden bir gelişme olduğunu düşünmek lazım. Belirli bir merkezden idare edilen sıkı bir örgüt mantığı içinde yürütüldüğünü ortaya koydu. Ortaya çıkan yapı, 3-5 kişinin bir araya gelerek başarılı olacağı bir yapı değil. Çok daha komplike bir yapı. Böyle bir dinleme o açıdan ciddi üzerinde durulması gereken bir konu. Soruşturma da açıldı. Ümit ediyorum bütün boyutlarıyla açığa çıkarılır’ dedi.

GÖREVDEN ALMA SENARYO

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz’ın açıklamasına ilişkin bir soruyu da Bakan Işık, ‘2012 yılındaki olayı getirip bugün açıklıyor. Enstitü başkanlığına vekalet bakıyordu, görevden alma yetkisi ise bilim kurulunundu. Görevden alınmayı ona bağlaması gerçekten senaryo. Belli ki TÜBİTAK’ı, tartışma zeminine çekmek için bir bahane yaptılar’ değerlendirmesini yaptı.