“17 ARALIK OPERASYONUNU KİMSE BİR YOLSUZLUK OPERASYONU DİYE KESİNLİKLE SUNMASIN. BU, YOLSUZLUK GÖRÜNTÜSÜNDE SİYASETİ DİZAYN OPERASYONUDUR”

Ocak 17, 2014  

 

askonaskon2askon3

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

“17 Aralık operasyonunu kimse bir yolsuzluk operasyonu diye kesinlikle sunmasın. Bu, yolsuzluk görüntüsünde siyaseti dizayn operasyonudur”

“Ancak Türkiye bunu da aşıyor. Türkiye son vesayeti de kırıyor. Bundan sonra inşallah Türkiye çok daha bu noktada ayağı yere sağlam basan bir ülke konumuna geliyor”

 “Piyasadaki dalgalanmaları da sanayicilerimiz, işadamlarımız, insanımız çok kalıcı görmesin. Bunlar da geçicidir”

 “İnşallah bu süreçler de başarıyla atlatılacak ve bundan sonra Türkiye’de kimse, demokrasiyi vesayet altına alma girişimini aklından dahi geçiremeyecek”

Bakan Işık, makamında Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca ve beraberindeki heyeti kabul etti.  Türkiye’nin, istikrarı yakaladığında neleri başarabileceğini çok kez ortaya koymuş bir ülke olduğunu belirten Işık, istikrar ortamı bozulduğunda da nelerin kaybedildiğini bazen tarih kitaplarından okuduklarını bazen de yaşayarak gördüklerini ifade etti.  “Bir Anayasa kitapçığı fırlatıldığında, bunun millete ne kadar büyük bir fatura çıkardığını yaşayarak gördük” diyen Işık, milletin 2002 seçimlerinde ise siyasi istikrarı sağladığını söyledi. Türkiye’nin bunun akabinde ekonomik istikrarı da yakaladığına işaret eden Işık, “Ama maalesef ülke olarak bazı alışkanlıklarımız vardı. Demokrasiye müdahalenin, alışkanlık haline gelmiş bir ülkeydik. Bir zamanlar sermaye, gazete ilanıyla hükümet düşürüyordu” diye konuştu.

Bakan Işık, 12 Eylül 2010 referandumunda halkın da desteğiyle Türkiye’nin demokratik istikrarına yönelik çok önemli bir adım atıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Biz dedik artık tamam. Türkiye’de bundan sonra demokrasiye müdahale girişimi olmaz ama son bir operasyon daha 17 Aralık’ta başladı. Bu 17 Aralık operasyonunu da kimse bir yolsuzluk operasyonu diye kesinlikle sunmasın. Bu, yolsuzluk görüntüsünde siyaseti dizayn operasyonudur. Eğer bu bir yolsuzluk operasyonu olsaydı, dosyalar biriktirilmez, birleştirilmez, ülkenin ulusal çıkarları, milli menfaatleri gözardı edilerek bazı girişimlerde bulunulmazdı. Keşke şunu yapsalardı, bir yolsuzluk dosyası varsa, dosya olgunlaşır olgunlaşmaz hemen savcılık harekete geçip gereğini yapsaydı, biz de o savcıları alkışlasaydık ama siz 3, 4, 5 sene biriktirip de ilgili ilgisiz pek çok şeyi bir torbaya koyup adeta bir operasyon noktasına getirmeniz, hiç kimsenin kabul edeceği bir şey değildir. Ancak Türkiye bunu da aşıyor. Türkiye son vesayeti de kırıyor. Bundan sonra inşallah Türkiye çok daha bu noktada ayağı yere sağlam basan bir ülke konumuna geliyor.”

“İnşallah bu sürecin de sonuna doğru geliyoruz”

Bakanlığının daha çok üretim, istihdam ve ihracat odaklı bir bakanlık olduğunu belirten  Işık, ASKON üyelerinin de çalışma arkadaşları olduğunu ifade etti.

Bundan sonra da bugüne kadar olduğu gibi kendisinin de ASKON üyeleriyle yakın bir mesai içinde olacağını dile getiren Işık, tüm sivil toplum kuruluşlarıyla daha yakın çalışacaklarını söyledi.

Bugünkü tartışmaların, Türkiye’nin çok daha güçlü bir demokrasi ve ekonomiye geçiş sancıları olduğunu belirten Işık, şöyle devam etti:

“Yoksa hiçbir zaman kötümser olmadık, olumsuz düşünmedik. İnşallah bu sürecin de sonuna doğru geliyoruz. Piyasadaki dalgalanmaları da sanayicilerimiz, işadamlarımız, insanımız çok kalıcı görmesin. Bunlar da geçicidir. İnşallah bu süreçler de başarıyla atlatılacak ve bundan sonra Türkiye’de kimse, demokrasiyi vesayet altına alma girişimini aklından dahi geçiremeyecek. Burada medyanın da tabi çok yoğun ilgisi var. Arkadaşlarımdan ricam, Dubai’de tatil yapan savcıdan daha fazla Türkiye’nin üretim, ihracat, istihdam rakamlarına yoğunlaşalım. Bakın Türkiye’de tüm bu estirilen rüzgara rağmen, ihracat, üretim artıyor. İstihdamda olumlu gelişmeler ve geleceğe umutla bakmamıza sebep olacak çok fazla veri var.”