24 Kasım Öğretmenler Günü

Eylül 2, 2010  

Gelişmişlik ve medeniyet düzeyini belirlemede, tamamen bilgiye ulaşabilme yeteneği ve gücüyle ölçülen bir dünya sisteminde yaşıyoruz. Ülkemiz çoğunluğu genç 72 milyon nüfusuyla istikrar ve istikbali açık bir yolda ilerlemenin fırsatını yakalamıştır. Bu yolda en büyük paye ise eğitim ordumuz fedakar öğretmenlerimizindir.

Öğretmenlerimiz bir ülkenin yetiştirdiği kuşaklara, hamurunu ve mayasını katan, yoğuran ve şekil veren ustalardır. Ülkemizin geleceği çocuklarımızın doğru ve daha kaliteli eğitim alması ise öğretmenlerimizin çok daha uygun koşullarda ve yüksek moralle mesleklerini icra etmesiyle mümkün olduğunun bilincinde olan, siyasi iktidarın bir temsilsi olarak bunu açık bir dille ifade etmek isterim.

Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım Öğretmenler Gününde tüm öğretmenlerimizin ve emekli öğretmenlerimizin gününü hürmetle, şükranla kutluyor; ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum.

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Bir saniye… Kaynak, kaynak, bu milletin varlıklarıdır, bu milletin varlıklarıdır kaynak.

FARUK BAL (Konya) – Kaynak, Emlak Bankasından aktarılan gayrimenkuller.

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Bakın, bakın… Bu milletin ödediği vergidir kaynak. (MHP sıralarından gülüşmeler)

Şimdi, problem çıktı, eksikler kaldı, şimdi bugünkü düzenlemelerle bu problemler de çözülecek ve yaklaşık 5 katrilyon civarında bir para da vatandaşa ödenmiş olacak ve bu hesaplar da tasfiye edilmiş olacak.

Değerli arkadaşlar, gülüyorsunuz ama, ağlanacak halinize gülüyorsunuz.

BAŞKAN – Sayın Işık, lütfen Genel Kurula hitap edin.

HÜSEYİN YILDIZ (Antalya) – Niye gülüyoruz biliyor musunuz? Bu kaynakları evden getirmediniz Sayın Vekil, sizden önceki hükûmetler yarattı bu kaynakları.

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Bakın, sizin iktidarınız döneminde üç buçuk yılda yirmi iki banka battı, 40 milyar dolara yakın para kayboldu. Bizim iktidarımız döneminde biz sizin ödemeniz gereken 20 katrilyon lira parayı vatandaşımıza ödedik. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

OKTAY VURAL (İzmir) – Hepsini yabancılara sattık!

HÜSEYİN YILDIZ (Antalya) – Özelleştirmelerden aktardınız o paraları.

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Sadece bununla kalmadık, sadece bununla kalmadık, başka bir şey daha yaptık: Bu ülkede TOKİ vasıtasıyla şu anda 400 bine yakın konutun 337 binini bitirdik, anahtarını teslim ettik. 2011’de 500 bin konut hedefine de ulaşıyoruz. Geldiğimiz gün ortada ne para ne konut vardı, bugün para da ödendi, memura konut da yapıldı, dar gelirliye konut da yapıldı; AK PARTİ’nin farkı budur. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

HÜSEYİN YILDIZ (Antalya) – Piyasa ne âlemde?

RECEP TANER (Aydın) – Bakana sor, sen anlamıyorsun bu işlerden.

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Burada, değerli arkadaşlarım, hiç gocunmayın. Bakın, size düşen, AK PARTİ’nin yaptığı güzel icraatları alkışlamak olmalı.

Bakın, burada demin çok talihsiz bir konuşma yapıldı.

RECEP TANER (Aydın) – Aynı seninki gibi.

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Demokrasi adına, bu milletin, bu yüce milletin en kutsal çatısı altında çok talihsiz bir konuşma yapıldı. Ne denildi? “Efendim, halk isterse darbe olur.” Haa demek ki darbe olması için halkın istemesi lazım, halkın istemesi için de şartların olgunlaşması lazım, tıpkı 1980 öncesi gibi. Yahu bu Cumhuriyet Halk Partisi Grubunda oturan değerli arkadaşlarım ve Milliyetçi Hareket Partisi Grubunda oturan değerli arkadaşlarım, bu ülkede 12 Eylüle zemin hazırlamak için binlerce genç toprağa gitmedi mi?

KEMAL KILIÇDAROĞLU (İstanbul) – Sayın Başkan… Sayın Başkan…

AKİF AKKUŞ (Mersin) – Biz sandıkta ihtilal yapacağız. Çalarak aldınız oyları.

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Daha biz bunlardan ders almayacak mıyız? Yani bakın bizim halkımız çok iyi bilir. Bu konuşmayı, size samimi söylüyorum, okuma yazması olmayan bir insan yapmaz ama talihsizlik şu ki önünde “profesör doktor” titri olan bir kişi, bir zat yapıyor.

Bakın, değerli arkadaşlar, 12 Eylüle Türkiye’nin nasıl geldiğini, bu konuyla ilgili hangi provokatif eylemler yapıldığını, Maraş’ta sıkılan kurşunla, sağcıya sıkılan kurşunun çıktığı silahla solcuya sıkılan kurşunun çıktığı silahın aynı silah olduğunu bu ülke biliyor. Şimdi hâlâ aynı dönemleri mi yaşayacağız?

OKTAY VURAL (İzmir) – Açılıma gel, açılıma.

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Bugün Türkiye bir demokratik açılım süreci başlatmıştır.

OKTAY VURAL (İzmir) – Teröre teslim ettiniz Türkiye’yi.

HÜSEYİN YILDIZ (Antalya) – Sen bugüne bak, bugüne. Biz onların hesabını verdik.

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Evet, bakın, dinleyin.

OKTAY VURAL (İzmir) – İmralı’da pazarlık yapıyorsunuz.

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Pazarlığı kimin yaptığını bu millet biliyor. Bakın, siz “pazarlık” demeyin de terör örgütünün ekmeğine yağ sürecek hareketlerden lütfen kaçının.

OKTAY VURAL (İzmir) – Millette huzur bırakmadınız. İnsan bu tablodan biraz üzüntü duyar bari.

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Bakın, dikkat edin, dikkat edin değerli arkadaşlar…

OKTAY VURAL (İzmir) – Sen dikkat et.

AKİF AKKUŞ (Mersin) – İnsan biraz üzüntü duyar.

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Dikkat edin, Bugün demokratik açılım süreci elbette ülkenin demokratik standartlarını yükseltecek ama aynı zamanda ülkede terörü de bitirecek.

OKTAY VURAL (İzmir) – Tabii… Teröre demokrasi vereceksin değil mi?

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Ülkede terörün bitmesinden rahatsız olanlar…

OKTAY VURAL (İzmir) – Kim onlar? Sen oluyorsun. Canlandıran sensin.

FİKRİ IŞIK (Devamla) – …ülkede âdeta bir karışıklık çıkarmak için, ülkede bir karışıklık…

OKTAY VURAL (İzmir) – Politik açılımla zemin hazırlıyorsunuz!

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Dinle… Dinle… Dinle… Önce dinlemesini bil.

OKTAY VURAL (İzmir) – Yedi yıldır terörle mücadele etmeyerek, politik açılımla zemin hazırlayan sizsiniz.

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Keşke, önce dinlemesini bilseniz de…

OKTAY VURAL (İzmir) – Ne konuştuğunu bilmiyorsun be!

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Bakın, bu ülkede demokrasinin Avrupa standartlarına ulaşması, terör zemininin bitirilmesi bu ülkenin geleceği için olmazsa olmazdır.

HÜSEYİN YILDIZ (Antalya) – Yedi senedir bitirseydin! Tatilde miydin?

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Ama bundan korkan terör örgütü her türlü provokatif eylemi adım adım uyguluyor ama burada terör örgütünün her provokatif eyleminden sonra birileri çıkar da “ülkede kaos var” derse terör örgütünün ekmeğine yağ sürer, başka bir iş yapmış olmaz. Başka bir iş yapmış olmaz. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

HÜSEYİN YILDIZ (Antalya) – İktidarda olan sensin, yaptırma!

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Muhalefet, kafasına gelen her şeyi konuşmak değildir.

AKİF AKKUŞ (Mersin) – Habur’da ne yaptınız, Habur’da?

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Muhalefet ülkenin çıkarlarını kendi çıkarları üzerinde tutan bir anlayışla hareket etmezse, seçimde, sandıkta dersini alır.

OKTAY VURAL (İzmir) – Alacak zaten, alacaksınız. Anketlerde görüyorsunuz.

FİKRİ IŞIK (Devamla) –  Burada değerli arkadaşlarım, burada, dikkat ediniz… Habur’daki provokasyon milletin tepesini attırmak için bilinçli şekilde yapılmıştır.

OKTAY VURAL (İzmir) – Provokasyonu siz yapıyorsunuz, provokatör sizsiniz! Terörü azdıran, teröristlerle el ele, kol kola merasim yapan sizsiniz!

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Bugün Türkiye’nin her yerinde, Türkiye’nin belli merkezlerinde çıkarılmaya çalışılan karışıklık milletin tepesini attırmaya yöneliktir.

OKTAY VURAL (İzmir) – Güzel şeyler oluyor değil mi Türkiye’de!

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Bu oyuna biz gelirsek millet olarak, bu ülke daha yıllarca terörle mücadele etmek zorunda kalır.

OKTAY VURAL (İzmir) – Yedi tane şehidimiz kalkmadan bunları konuşabiliyorsunuz.

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Profesör etiketli değerli arkadaşımız, efendim diyor, asker… Elbette asker görevini yapıyor, en güzel şekilde yapıyor.

AHMET DURAN BULUT (Balıkesir) – Siz niye yapmıyorsunuz görevinizi?

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Ama aynı Genelkurmay Başkanı çıkıp demedi mi: “Terörle mücadele sadece askerî yöntemle olmaz, kültürel, sosyal ve ekonomik tedbirler alınmadıktan sonra bu başarı elde edilmez.” Biz ne yapıyoruz?

OKTAY VURAL (İzmir) – Ne yapıyorsunuz?

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Ne yapıyoruz? Kültürel, sosyal ve ekonomik tedbirleri alıyoruz. Daha ben bu sabah GAP’tan geldim.

HÜSEYİN YILDIZ (Antalya) – Ne yaptığını bilmiyorsun!

RECEP TANER (Aydın) – Yan gelip yatıyorsunuz. (MHP sıralarından gürültüler)

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Daha bu sabah GAP’tan geldim, o bölgede oluşan heyecanı gördüm. Ben de çok büyük bir ümit besledim. Bakın, Suruç 17 kilometrelik tünelle su alacak. İnsanlarda müthiş bir heyecan var. Bu heyecanı baltalamaya, evet, terör örgütü tevessül edebilir. O çünkü hayat damarları kesilecek onun ama terör örgütünün ekmeğine yağ sürecek açıklamalar özellikle bu milletin kürsüsünde yapılmamalıdır. Herkes sorumlu konuşmalıdır, herkesin konuştuğu ülkenin geleceğine pozitif katkı sunmalıdır. Elbette muhalefet eleştirecek, elbette eksikleri gösterecek ama muhalefet hiçbir zaman yapılanı bozma noktasına gelmemelidir.

HÜSEYİN YILDIZ (Antalya) – Neyi bozduk, neyi?

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Aksine…

Değerli arkadaşlarım, eğer bu Hükûmet terörle pazarlık yapsaydı bugün sokaktakiler yaşanmazdı, bu Hükûmet eğer terörle müzakere yapsaydı bugün sokaktakiler, dağdakiler olmazdı. Olmadığı için bunlar yapılıyor.

OKTAY VURAL (İzmir) – Habur’a gel, Habur’a gel!

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Ama mal bulmuş Mağribi gibi bu ülkenin bütünlüğüne yönelik her hareketi Hükûmet aleyhine çevirmeye çalışmayın. Bu, ülkenin hayrına değildir. Bu, muhalefetin de hayrına değildir.

HÜSEYİN YILDIZ (Antalya) – Ne söyleyeceğimize sen mi karar vereceksin!

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Biz muhalefetten eksiklerimizi söylemesini isteriz, biz muhalefetten ola ki hata varsa, yanlış varsa bunları ortaya koymasını bekleriz.

HÜSEYİN YILDIZ (Antalya) – Doğru yaptığınız bir şey yok ki!

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Biz muhalefetten terör örgütünün ekmeğine yağ sürecek bir söylem asla beklemeyiz.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Sayın Işık lütfen toparlayınız.

FİKRİ IŞIK (Devamla) – Teşekkür ediyorum Sayın Başkanım.

Değerli arkadaşlar, bakınız, bu ülke hepimizin. Sayın Hocam, şunu iyi bilesiniz, halk iktidarı seçer, beğenmezse bir sonraki seçimde değiştirir. Demokrasi budur. Darbeler iktidara karşı değil, demokrasiye karşı yapılır ve demokrasinin içinde de olmazsa olmaz muhalefettir. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Biz size bunu bir daha hatırlatıyoruz. Sözlerinizi tavzih edeceğinizi, düzelteceğinizi ümit ederek bu konuşmamı bitiriyorum.

Yüce Meclisi bu vesileyle saygıyla selamlıyorum. Kanun tasarımızın yasalaşmasını ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.