3 İLKOKULUMUZU DAHA HİZMETE AÇTIK

Eylül 25, 2014  

Çocuklarmızın en güzel şekilde yetişmesi için artık müfredatımızı da bilgi ağırlıklı olmaktan biraz daha değerler eğitimi ve beceri ağırlıklı noktaya çekiyoruz.

 

COCUKLARIMIZ HERSEYİMİZBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gölcük ilçesinde inşaatı tamamlanan 3 ilkokul ve Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) Sistemi’nin açılış töreninde konuştu. Işık, artık sadece okul binası yapmadıklarını, her türlü teknolojik donanımı da düşündüklerini anlattı.
Her ülkenin yer altı ve üstü kaynağı bulunduğunu ancak en değerli kaynağın insan olduğunu belirten Işık, insan kaynağı zenginse aşılamayacak hiçbir zorluk kalmayacağını aktardı.

“Bugün okyanus kenarında olup da yer altı ve üstü zenginlikleri olup da açlıkla, fakirlikle mücadele eden ülkeler var. Temel sebebi insan kaynağının yetersizliğidir” diyen Işık, “Türkiye’nin en önemli kaynağı insan. İşte bu insan kaynağına nitelik kazandırmak, ülkemizin topyekun kalkınmasını sağlamak açısından da en fazla yoğunlaştığımız alan eğitimdir. Zira insanı işlemek eğitimle olur” ifadesini kullandı.

AK Parti’nin iktidara geldiği günden beri en fazla bütçe ayrılan alanın eğitim olduğunu vurgulayan Işık, Kocaeli’de 140 yılda 6 bin 500 derslik yapıldığını, son 12 yılda bu sayının üzerine çıktıklarını kaydetti.

Işık, şöyle devam etti:

“Artık FATİH Projesi’yle sadece okulları bilgisayarla değil, yavrularımızı teknolojiyle tanıştırıyoruz. Eğitimde teknolojinin tüm imkanlarını kullanma gayreti içindeyiz. Artık sadece tablet vermekle kalmıyoruz. Tabletlere yavrularımızın eğlenerek öğreneceği elektronik içerikler koyuyoruz ancak yapmamız, yoğunlaşmamız gereken alan artık eğitimde içerik, nitelik olmalı. Bu yavrularımız geleceğimiz. Bunların en güzel şekilde yetişmesi için artık müfredatımızı da bilgi ağırlıklı olmaktan biraz daha değerler eğitimi ve beceri ağırlıklı noktaya çekiyoruz.

İlkokulda hedefimiz çocuklara bilgi yüklemek olmamalıdır, hedefimiz sosyalleşmeleridir. Çocuklarımız iyi arkadaş edinebiliyorsa, sosyalleşebiliyorsa, ‘eğitimimiz amacına uygun yürüyor’ demektir. Çocuklarımız matematikte şu kadar işlemi şu kadar hızlı yapıyor, bu ilkokulda çok önemli değil. Bilgi, ilkokulda çok önemli değil. Bilgiye çocuk her zaman ulaşır ama bu çocuklarımızı iyi insan olarak yetiştirebiliyor muyuz, vatanını, milletini, insanını seven çocuk olarak yetiştirebiliyor muyuz, asıl hedefimiz bu olmalı.”

Öğretmenlerden çocuklara aşırı bilgi yüklemekten öte, değerlere sahip çıkmaları, becerilerini geliştirmeleri, iyi insan ve vatandaş olmalarına daha fazla ağırlık vermelerini isteyen Işık, “İhtiyaç olduğunda bilgiye ulaşmak çok kolay. Ağaç yaşken eğilir. Çocuklarımızı iyi insan olarak yetiştirirsek, onların geleceğine dair hiçbir endişe taşımayız” şeklinde konuştu.

Işık, konuşmasının ardından, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ile yapımı ve onarımı tamamlanan Pirireis, Hamidiye ve Tersane ilkokulları ile MOBESE’nin açılışını gerçekleştirdi.

Işık, daha sonra Pirireis İlkokulunda sınıfları ziyaret ederek, öğrencilere bazı sorular sordu ve hediye dağıttı.