4 İLÇEDEKİ ESNAF VE KOBİ’LERE BÜYÜK KOLAYLIK

Haziran 26, 2014  

BU1O6489

50 Bin Liralık Bir Yıl Geri Ödemesiz Sıfır Faizli Kredi Hazır

Yaşanan üzücü maden kazası sonrasında Soma ve Kırkağaç ilçelerindeki KOBİ’lere özel destek geldi.

Bu iki ilçeye ek olarak Suriye’deki iç karışıklıklar nedeniyle ticareti olumsuz etkilenen sınır ilçeleri  Akçakale ve Ceylanpınar’a da aynı kolaylık sağlandı.

Uygulamanın detaylarını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, katıldığı televizyon programında verdi.

Kendisinin başkanlık ettiği KOSGEB İcra Kurulu’nda alınan kararları açıklayan Işık,  “özellikle Soma ve Kırkağaç ilçelerimiz, en çok etkilenen iki ilçe, bu ilçedeki esnaflarımızdan, dileyene, sıfır faizli, 50 Bin Lira’ya kadar, 12 ayı ödemesiz, kredi vereceğiz, kullandıracağız”dedi.

İlk 12 ay ödeme yapmayacaklar

KOSGEB veri tabanında yer alan ve KOBİ beyannamesi onaylı esnaf-sanatkar ile KOBİ’lere verilecek kredinin geri ödemesi bir yıl sonra başlayacak. 12 ay sonra başlayacak geri ödemeler üçer aylık eşit taksitlerle 36 ayda tamamlanacak.

Aynı destek Şanlıurfa’nın sınır ilçeleri Akçakale ve Ceylanpınar’da da uygulanacak.

Bankalardan sağlanacak kredi programı kapsamında oluşan faiz oranı KOSGEB tarafından karşılanacak. Esnaf ve KOBİ’lerden herhangi bir faiz talep edilmeyecek.

Bankalardan kredi almakta teminat sıkıntısı yaşayan esnaf-sanatkarlar ile KOBİ’ler içinse Kredi Garanti Fonu A.Ş. programa dahil edildi.  Böylelikle teminat sıkıntısı yaşayan işletmeler, diğer kredi faiz desteği modellerinde olduğu gibi bu modelde de KGF’den yararlanabilecek.