“545 ARAŞTIRMACIMIZ YURDA DÖNDÜ”

Mart 19, 2015  

Ekran Alıntısı

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK: “Toplamda 545 araştırmacımız 2007-2014 yılları arasında yurda döndü”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bir dizi temasta bulunmak üzere geldiği ABD’de ilk olarak California Üniversitesi’nde (UCLA) düzenlenen “Hedef Türkiye” konulu çalıştaya katıldı.
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve California Nano Sistem Enstitüsü (CNSI) tarafından organize edilen etkinlik öncesi CNSI Müdürü Prof. Jeffrey F. Miller tarafından karşılanan Işık, çalıştayda Türkiye’deki bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri değerlendiren bir konuşma yaptı.
Işık, “Son 4 yılda, ABD, Kanada ve Almanya’nın 13 farklı noktasında düzenlediğimiz çalıştaylar, dünyanın değişik ülkelerinde önemli bilimsel çalışmalara imza atmış bilim insanlarımızla ilişkiler açısından yeni bir dönem başlattı. Yurtdışında gerçekleştirdiğimiz çalıştaylarda, sizleri Türkiye’ye, memleketinize davet ediyoruz. Artık Türkiye’de tersine bir beyin göçü süreci başladı” dedi.
“(Muhakkak dönün) demiyoruz”
Çalıştayların amacının “muhakkak Türkiye’ye dönün” gibi bir mesaj vermek olmadığının altını çizen Bakan Işık, şöyle devam etti:
“Dünyanın önemli üniversitelerinde akademisyenlerimiz ve araştırmacılarımızın olmasını bir zenginlik olarak görüyoruz. Biz, California Üniversitesi’nde mühendislik alanındaki bir doktora öğrencimizi, burada ders veren bir hocamızı veya nanoteknoloji üzerine çalışan bir araştırmacımızı, ülkemiz için bir kayıp olarak görmüyoruz. Tam aksine, bu arkadaşlarımızın bulundukları yerlerde yaptıkları çalışmaların, Türkiye için de son derece değerli olduğunu kabul ediyoruz. Zira biz, ülkemizin tanıtımı için ne tür etkinlik yaparsak yapalım, kendi alanında başarılı olan bir insanımız kadar etkili olamayız. Sadece şu mesajı vermek istiyoruz: Eğer Türkiye’ye dönmek isterseniz, kapılarımızın sonuna kadar açık.”
Türkiye’nin bundan 20-30 yıl önceki Türkiye olmadığını ve bugün, ekonomisiyle, dış politikasıyla, bütçe imkanlarıyla, özellikle de eğitime, üniversitelere ve bilime ayırdığı kaynaklarla çok farklı bir konumda olduğunu vurgulayan Işık, Cumhuriyet’in 100. yılına dair hedeflere de değindi. Işık, “2023 yılına dair ülkemize yakışan büyük ve iddialı hedeflerimiz var. Yıllık 500 milyar dolar ihracat yapmak, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak, kişi başına milli geliri 20 bin doların üzerine çıkarmak, Ar-Ge harcamalarının GSYH içindeki payını yüzde 3’e, araştırmacı sayısını ise 300 bine yükseltmek, belirlediğimiz hedeflerden bazılarıdır” diye konuştu.
“545 araştırmacımız yurda döndü”
Gerek ülke içinde gerekse yurtdışındaki bilim insanlarına yönelik önemli destek ve teşvik mekanizmalarını yürürlüğe koyduklarını belirten Işık, son zamanlarda yurtdışından Türkiye’ye dönüş yapan bilim insanlarının sayısındaki artışa işaret etti. Işık, “Türkiye’ye dönüş ile ilgili 2007-2014 yılları arasında AB 7. Çerçeve Programı kapsamında toplam 215 araştırmacı, TÜBİTAK’ın tersine beyin göçünü desteğiyle de 330 araştırmacı olmak üzere, toplamda 545 araştırmacımız yurda dönmüştür” dedi.
 Yeni dönemde daha fazla projeyi hayata geçirmenin gayreti içinde olduklarını dile getiren Işık, proje başına yaklaşık 5 milyon dolara varan destek programlarına katılım beklediklerini söyledi.
Bilhassa Ufuk 2020 (Horizon 2020) Programı’nın ciddi fırsatlar sunduğunu vurgulayan Fikri Işık, yenilikçi fikirlerin teknolojiye ve ürüne dönüşümünden ticarileşmesine kadar geçen bütün aşamaları bakanlık olarak desteklediklerinin ve Türkiye’nin beyin gücünü değere dönüştürmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarının altını çizdi.
“Yenilikçi ve girişimci bir toplumsal kültür inşa ediyoruz”
Bakan Işık, dünyada lider ülke olma hedefine giden yolun bilim ve teknoloji alanında atılacak adımlardan geçtiğini belirterek, “Toprağa serpilen tohum misali bu çabalar bir süre sonra güzel sonuçlar verecek, bilim ve teknoloji alanındaki ilerlememiz ülkemizin hızla gelişmesini sağlayacaktır. Bilim, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon konusunda yüksek bir farkındalığa sahip, yenilikçi ve girişimci bir toplumsal kültür inşa etmeye çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
“Proje ve fikir sizden, destek bizden”
Türkiye’nin gerek bilimsel araştırma ve Ar-Ge gerekse teknolojik ürün yatırımı konusunda çok cömert destek ve teşvik araçlarına sahip olduğunu dile getiren Işık, sözlerini bilim insanlarına çağrıda bulunarak tamamladı:
“Gelin sizlerle birlikte, özel sektörümüzü de işin içine katarak yeni işbirlikleri ve yeni projeler yapalım. Bakanlığımızdan ve TÜBİTAK’tan arkadaşlar buradalar. Siz deyin ki, ‘şu şekilde bir destek ya da teşvik programı oluşturalım’, biz de bunun için gerekli altyapıyı hemen hazırlayalım. Proje ve fikir sizden, destek ise bizden olsun. Bu hususta Türkiye’nin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak sizlerden gelecek her türlü fikre açık olduğumuzu belirtmek isterim.”
Işık ve beraberindeki heyet, UCLA’deki çalıştayın ardından San Francisco’ya geçti.
Üç gün sürecek San Francisco temasları kapsamında Silikon Vadisi’nde de incelemelerde bulunacak Işık, Stanford Üniversitesi’nden akademisyenlerle bir araya gelecek, önde gelen teknoloji firmalarını ziyaret edecek.