690 metre yükseklikte “EVET” oyu istedi

Eylül 3, 2010  

12 Eylül de Anayasa Paketi’nin oylaması için yapılacak olan referandum için AK Partili Kocaeli Milletvekilleri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Fikri ışık bu kapsamda Başiskele ilçesine bağlı deniz seviyesinden 690 metre yüksekliğindeki Hamzadağı’nın zirvesinde vatandaşlarla bir araya gelerek 12 Eylül referandumu ile ilgili açıklamalarda bulundu ve neden ‘EVET’ demelerini gerektiğini anlattı.

PAKETİ TEK TEK ANLATTI

Başiskele programında gece geç saatlere kadar gezen Işık, programının gece kısmında ise, Servetiye Karşı Köyü Hacı Halil Mahallesi’nde bulunan mesire alanına giderek, sıcaktan bunalıp kendisini yayla ve mesire alanlarına atan vatandaşlarla buluştu. Mesire alanındaki vatandaşların ikramlarını kabul eden Işık, referandumda oylanacak Anayasa değişiklik paketindeki maddeleri vatandaşlara tek tek anlattı ve onlardan “EVET” oyu istedi.

BIREYSEL BAŞVURU HAKKI GELECEK

Başiskele köylerinde referandum ile ilgili vatandaşları bilgilendiren Işık, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkının da bu paketle birlikte geleceğini söyledi. Işık, ‘Bireysel başvuru hakkı, hak ve özgürlüklerle ilgili davalarda, mahkemelerce nihai olarak karar verilmesine rağmen, sonuçtan tatmin olmayan vatandaşların Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak yeniden inceletme hakkıdır. Bölümler bireysel başvuruları kabul edecek. Bu değişikliğin altında AİHM’de görülmekte olan 120 bin dava dosyasının 13 bininin Türkiye’ye ait olması yatıyor. Mahkûmiyetler açısından Avrupa’da birinci olan Türkiye, milyonlarca lira tazminat ödüyor. Bu yapısıyla Anayasa Mahkemesi, bir çeşit Türkiye İnsan Hakları Mahkemesi haline gelmektedir’ dedi.