ADAM GİBİ MUHALEFET ARIYORUZ

Mart 19, 2014  

IMG_2892IMG_2915

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bir genel başkan, yürekli savcı arıyormuş, inanın bizim milletimiz adam gibi muhalefet arıyor. Şu anda Türkiye’nin problemi muhalefet problemi. Ülkeye adam gibi muhalefet lazım” dedi.

Bakan Işık, İzmit-Kandıra Sapağı Köprülü kavşağı açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kandıra sapağının iç ve transit trafikte “kör noktalardan” birisi olduğunu belirterek, bu sorun çözülmeden hem İzmit’in hem de transit trafiğin rahatlayamayacağını söyledi.

Bu kapsamda İzmit-Kandıra Sapağı Köprülü Kavşağının tamamlanması dolayısıyla önemli bir probleme çözüm üretildiğine dikkat çeken Işık, 2013’de Kocaeli’ye 7 kavşak yapılması konusunda söz verdiklerini ve bunu yerine getirdiklerini kaydetti.

Işık, 7 kavşağa 180 milyon lira harcandığını dile getirerek, “Bazıları diyorki ‘memlekette yolsuzluk var’, yolla yolsuzluk bir arada olmaz. Yolsuzluk varsa yol olmaz. Yol varsa demekki kaynaklar yolsuzluğa gitmemiştir. Siz yolsuzluk yaparsanız yola ayıracak kaynak bulamazsınız. Bu ülke, yolsuzluklardan dolayı bir tane köprülü kavşağı 10-15 yılda yapamayan iktidarları gördü” diye konuştu.

“İzmit yine trenine kavuşuyor”

Kendilerine verilen desteğe hizmet yaparak teşekkür ettiklerini vurgulayan Işık, “Hızlı Tren, inşallah Mayıs ayı sonu gibi en geç İzmitimizin hizmetinde olacak. Artık Ankara 2.5 saat hem de konforlu yolculukla. Yolsuzluk olsa YHT yapılabilir mi? Adapazarı-İstanbul eskiden bildiğimiz hat, tekrar hizmete giriyor, ilk etapta saat başı ondan sonrada yarım saatte bir İzmit yine trenine kavuşuyor. Demiryolu ulaşımı İzmit’te konfor haline geliyor” ifadesini kullandı.

Işık, Kocaeli’nin şu anda dünyanın en borçlu şehri olduğunu anlatarak, “4.5 milyar dolar borcun altına koydular. 50 milyon metreküp su, başkanımız 25 milyon metreküplük suyun tamamını 80 milyon liraya yaptı. Bunlar 4.5 milyar dolara 2 kat büyüklükte baraj yaptı. Yolsuzluğu arayanlar kendi tarihlerine baksınlar. Bir genel başkan, yürekli savcı arıyormuş, inanın bizim milletimiz adam gibi muhalefet arıyor. Şu anda Türkiye’nin problemi muhalefet problemi. Ülkeye adam gibi muhalefet lazım” diye konuştu.

En geç gelecek ay Kuzey Marmara Otoyolu’nun bağlantılarıyla ihaleye çıkacağını dile getiren Işık, otoyolun 5 yılda bitirileceğini söyledi.

Işık, Gölcük’ün arkasından yeni bir otoyol projesinin 2023 hedeflerinde yer aldığını belirterek, Karadeniz Sahil Otoyolu’nun da hayata geçirileceğini bildirdi.

İzmit’i ulaşım olarak daha rahat bir şehir haline getireceklerini belirten Işık, “Marmaray’ı da Kocaeli’yle entegre olarak buradan İstanbul’un her tarafına gitmek çile olmaktan kurtuluyor. Hızlı tren ve banliyo hattı da devreye girdiği zaman entegre ulaşımı sağlamış olacağız ve metroyla da raylı sistemlerle de entegrasyonu güçlendireceğiz. Kocaeli artık ulaşımda büyük şehirler arasında en rahat ulaşımın olduğu illerden biri haline gelecek” ifadesini kullandı.

Konuşmanın ardından Işık ve beraberindeki protokol üyeleri, köprülü kavşağın açılış kurdelesini kesti.