AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI İLE TSE ARASINDA ”ERİŞİLEBİLİRLİK” PROTOKOLÜ

Haziran 25, 2014  

 

PSX_20140625_110605

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türk Standardları Enstitüsü (TSE) arasında ”Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği” kapsamında işbirliği protokolü imzalandı. Törene Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile TSE Başkanı Hulusi Şentürk katıldı.

“Engellilerin mutluluğu, toplumun mutluluğudur”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık da yaptığı konuşmada, “Engellilerin mutluluğu, toplumun tamamının mutluluğudur. Engellilerle ilgili yapılacak her türlü iyileştirme onlara merhamet duygumuzun bir sonucu değil toplumun üzerindeki bir görevdir” dedi.

Türkiye’nin son 12 yılda engelliler açısından çok önemi mesafe katettiğini ve artık engellilerin her alanda hayata katıldığını belirten Işık, “Engellilerimiz; eğitim sağlık, turizm, bilime kadar her alanda topluma katılıyor ve katılım arttıkça toplumun mutluluk düzeyi artıyor. Türkiye’de mesafe alınan çalışmaların en anlamlısı, engelliler için yapılan çalışmalardır. Onlar için yapılan çalışmalar, en hayırlı çalışmadır” diye konuştu.

Işık, dünyanın standartlar etrafında döndüğüne işaret ederek, gelişmiş ülkeleri gelişmekte olan ülkelerden ayıran en önemli özelliğin standartlar olduğunu söyledi. Engelliler için hazırlanan her projede standart olacağını vurgulayan Işık, şöyle konuştu:

“Engellin bir duyusunda zayıflama varsa mutlaka diğer duyusunda normal insanlara göre güçlenme oluyor. Bu o insanların aktif hayata katılabilmesi için çok önemli bir avantaj. Erişilebilirliği onlara olan sorumluluğumuzun yerine getirilmesi açısından önemsiyoruz. İktidarlar gelir geçer, insanlar fanidir. Yarın başka hükümetler geldiğinde değişmeyecek şey standartlar. İnsanları engelsiz hayata daha da yakınlaştıracak standartlar olmalı. Bu standartlara yapacağımız denetimler de onlara yapacağımız en önemli ve güzel hizmet.”

Konuşmaların ardından Bakanlar İslam, Işık, TSE Başkanı Şentürk ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin Afşar Çelik protokolü imzaladı.