“AK PARTİ UZAĞI YAKIN ETTİ”

Mayıs 13, 2015  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık : “Bugün Türkiye’de yapılan duble yolun uzunluğu 17 bin 619 kilometre yani cumhuriyet tarihinde yapılanın üç katı kadar 12 senede duble yol yaptık. 

uzağı yakın ettik

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2023’te duble yol uzunluğunu 36 bin 500 kilometreye çıkarmayı hedeflediklerini, Türkiye’de siyasi, ekonomik ve demokratik istikrar sürdükçe bunların kolaylıkla yapılacağını belirtti.

Işık, Kocaeli Karayolları Toplu Kavşak ve Yol Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, ülkelerin gelişmişlik kriterlerinden birisinin ulaşım altyapısı olduğunu söyledi. Bu nedenle Hükümetin kurulduğu günden bu yana önemli kaynakları, ulaştırma hizmetlerinin çağdaş hale gelmesi için harcadığını ifade eden Işık, 2002’den bu yana yapılan hizmet rakamlarının gurur verici olduğunu kaydetti.

Yapılacak çalışmalarla İzmit-Gebze arasındaki yol üzerindeki ışıkların kaldırılacağını belirten Işık, “Şimdi yolları kesintisiz ulaşım esasına göre dünyanın en iyi standartlarına ulaştırmanın hedefiyle çalışıyoruz. Bu şehir içi trafiğine de rahatlık sağlıyor. Şehir içi trafiği de karayolunun getirdiği baskıdan kurtuluyor. Memleketle dört beş sene ilgilenmeyenler, seçim zamanı ‘Şu yapılmadı, bu yapılmadı’, hepsi yapılıyor. Biz de her işi adım adım takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2002’de iktidara geldiklerinde seçim beyannamesinde 15 bin kilometre yol yapacaklarını ifade ettiğini anlatan Işık, şunları söyledi:

“Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu’nun uçuk vaatlerine inanmayanlar, o zaman şimdiki sayın Cumhurbaşkanımıza demediğini bırakmadı. Devraldığımız Türkiye’de 6 bin 101 kilometre duble yol vardı. Bugün Türkiye’de yapılan duble yolun uzunluğu 17 bin 619 kilometre yani cumhuriyet tarihinde yapılanın 3 katı kadar 12 senede duble yol yaptık. Biz bu ülkeyi dünyanın en gelişmiş, çağdaş ve modern ülkesi yapana kadar gece gündüz çalışma azmiyle siyaset yapıyoruz. Onun için bunu başardık.”

Bakan Işık, 2023 yılında duble yol uzunluğunu 36 bin 500 kilometreye çıkarmayı hedeflediklerini aktararak, Türkiye’de siyasi, ekonomik ve demokratik istikrar sürdükçe, hedeflerin kolaylıkla yapılacağını söyledi.

“AK Parti uzağı yakın etti” diyen Işık, havayolunu halkın yolu haline getirdiklerini ve Yüksek Hızlı Tren (YHT) ağının genişleyeceğini vurguladı.

Işık, Dilovası’nı metroyla Gebze ve İstanbul’a bağlayacaklarını bildirerek, “Özellikle bütün bu yatırımları biz ülkemizin gücüne güç katmak için yapıyoruz. Ulaşımın yetersiz olduğu ülkede yatırım olmaz. İnsanların saatlerini trafikte geçirdiği bir ülkede yatırım çok fazla olmaz. Bunun için de ulaşım, altyapı yatırımlarını önemsiyoruz. Dilovası’na sadece her alanda Kocaeli’nin en güçlü ilçelerinden biri yapmak için çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Bakan Işık, Vali Güzeloğlu, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Vekili Mehmet Hamdi Yıldırım ve beraberindekiler temel atma butonuna bastı.