AKILLI ŞEBEKELER KONGRESİ

Mayıs 8, 2014  

IMG_1469IMG_9465IMG_9548

 

“Ülkemizin 2023 vizyonu kapsamında, 35 milyon elektrik sayacının akıllı sayaçlarla değişimini hedefliyoruz”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’de otomatik sayaç okuma sistemlerinin devreye girmeye başladığını belirterek, “Şu an elektrik dağıtım şirketlerince 100 bin, su idarelerince 40 bin, doğal gaz dağıtım şirketlerince de 5 bin abonede otomatik sayaç okuma sistemine geçilmiştir. Ülkemizin 2023 vizyonu kapsamında, 35 milyon elektrik sayacının akıllı sayaçlarla değişimini hedefliyoruz” dedi.

Işık, “2. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı”nın açılış konuşmasında enerji şebekelerindeki akıllı dönüşüm sürecini değerlendirdi.

Günümüzde dünyanın teknolojik gelişmelerin de etkisiyle çok büyük bir hızla dönüştüğünü belirten Işık, bu değişimi ve yeni çağın ihtiyaçlarını iyi analiz edemeyen ülkelerin medeniyet yarışında geride kaldıklarını söyledi.

Türkiye gibi büyük hedefleri olan bir ülkenin, teknolojik değişimin etkilerine maruz kalan değil, değişimi yöneten ülkeler arasında olması gerektiğini dile getiren Işık, “Dünyada yaşanan değişime adapte olabilmek önemli bir meziyet olarak görülebilir. Ancak bize yakışan dünyadaki yeniliklerin, değişimin ve gelişmenin bizatihi kaynağı olmaktır. Akıllı şebekeler konusu, Bakanlığımız ve ülkemiz için işte bu açıdan son derece önemlidir. Çünkü çok yakın bir gelecekte, su, elektrik ve gaz gibi çok temel ürünlerin dağıtımında artık çok farklı bir aşamaya geçiş yaşanacak” diye konuştu.

“Enerji ihtiyacımız sürekli artıyor”

Türkiye ekonomisinin, son 12 yılda önemli bir değişim yaşadığını, ülkenin güven ve istikrarın adresi haline geldiğini belirten Işık, Türkiye’nin enerji konusunda atması gereken pek çok adım bulunduğunu dile getirdi.

Bakan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün için 820 milyar dolar olan milli gelirimizi 2 trilyon dolar seviyesine taşıyacak, yıllık ihracatımızı da 150 milyar dolar seviyesinden 500 milyar dolara çıkaracağız. Bu hedeflere sahip olan ve bu yolda ilerleyen ülkemiz için enerji talebinin daha da artmaya devam edeceği açıktır. Bu nedenle, başta yenilebilir enerji ve nükleer olmak üzere alternatif enerji kaynaklarını devreye almak, enerji arzını çok iyi yönetmek durumundayız. Çünkü biz mevcut enerji tüketimiyle bile, enerji ithalatı çok yüksek olan bir ülkeyiz.”

Türkiye’nin bu alanda Ar-Ge ve inovasyonla akıllı şebekelerin ihracatçısı da olmayı hedeflediğine işaret eden Işık, şunları kaydetti: “Biz akıllı şebeke sistemlerini sadece kullanmayı amaçlamıyoruz. Türkiye’yi dünyada bu sistemlerin ve ekipmanların üretiminde, Ar-Ge ve tasarımında bir üs haline dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bakanlık olarak, bu işin sadece ölçüm tarafında değiliz. Bu işin aynı zamanda üretim, Ar-Ge ve tasarım tarafında da çok güçlü bir şekilde varız. Gerek yerli gerekse yabancı yatırımcıları bu önemli alana yönlendirmek istiyoruz. Bunu önemsiyoruz, çünkü Türkiye, sadece kendisi için değil, bölgesindeki diğer ülkelerin de bu sistemlere geçiş sürecine rehberlik edebilir. Akıllı şebeke sistemlerinin üretimiyle ilgili atılacak her adımın, ülkemizin daha yüksek katma değerli üretim hedefine de büyük katkı sağlayacağını biliyoruz.”