ANAVATAN VE DP YÜCE DİVANLIK

Eylül 2, 2010  

Dün gerçekleştirilen ziyaret trafiği Erzurumlular Derneği ile başladı. Fikri Işık’ın buradaki ziyaretine Ak Parti milletvekili adayları Şadi Güngör ve İsmail Hakkı Şahin’de eşlik etti.

 


İhanet etmeden çalıştık


Ak Parti’nin yaklaşık 5 yıl ihanet etmeden ve yatmadan çalışarak çok büyük başarılar elde ettiğini belirten Fikri Işık, eksiklerinin de olduklarını bildiklerini ve bu eksikleri gidermek için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.


Tüm eksiklere rağmen olmaz zannedilen işlerin kendilerine nasip olduğunu ifade eden Işık, Ak Parti Hükümeti’nin çalışmalardan kısaca söz ettikten sonra dernek üyelerinin sorularını yanıtladı.

 


Eğitimde olmaz denilenler oldu


Eğitimde batılı anlamda eğitimin 11. Abdülhamit zamanından itibaren geçildiğini söyleyen Işık “Kocaeli’de Abdülhamit döneminden bu yana 6 bin 5oo derslik yapıldı. Ancak Ak Parti’nin 4 yıllık döneminde 3 bin 500 derslik yapılarak bir rekora imza atıldı. Bu hükümetimizin eğitime verdiği yüzde 1oo destek kampanyası ile mümkün oldu.


Erzurumlu olan İsmail Hakkı Şahin’in neden 9. sıradan aday gösterildiğini soran bir dernek üyesine “Bizim partimizde asla memleket ayrımı yapılmaz. Kaldı ki İsmail Bey’in listeye girmesi bile büyük başarı. Bizim partimizde Erzurumlu, Gümüşhaneli, Rizeli ayrımı yapılmaz. Ben kendimi sizden bir gibi görüyorum. Bu memleket hepimizin ve beraber çalışarak bir yerlere geleceğiz” şeklinde cevap verdi.

Sorunların çözümü için sabır


YÖK sorununun nasıl çözüleceğini “YÖK’ün sancısını çekmeyen kesim yok. Birileri kendilerini YÖK’ün bekçisi olarak gördüğü için dokundurtmuyorlar. Sap kesim de çekiyor sol kesimde. Türkiye’de hiçbir üniversite dünyada ilk 500’e giremiyor. Ama YÖK bunu pek önemsemiyor. YÖK insanın kafasının içiyle değil, kafasının dışıyla ilgileniyor. Bu yıl ÖSS’ye 1 milyon 600 bin kişi girdi. En fazla da 300 bini alınacak. Bazı partilerse halka şirin gözükmek için sınavı kaldıracağını söylüyor. Ama nasıl yapacağını açıklayamıyor. Sınavı kaldırdınız diyelim nerede o kadar üniversite binası. Bazı sorunlar sabırla çözülür. Biraz daha sabredeceğiz” diyerek cevap verdi.

 


Anavatan ve DP halkın önüne çıkamaz


Anavatan ve DP birleşmesi ile alakalı gelen soruya da ilginç bir örnekle cevap veren Işık, Erzurumluları kahkahaya boğdu. Işık: “Anavatan ve DP TBMM’den Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında kaçmaları ve milletvekillerinin iradelerine ipotek koymaları yüce divanlık bir olaydır. Sen cumhurbaşkanını seçtirmeyeceksin, sonrada halktan gidip oy isteyeceksin. O zaman DP’nin logosunda yer alan kıratı CHP’nin değirmenine su taşıyan beygire benzetmiştim ve vana çok kızmışlardı. Bana o zaman çok kızanlar bugün listelere giremediler. Onlara en güzel cevabı halk verecektir” dedi.


Medya aracılığıyla ülkeyi savaşa sokmak isteyen zihniyetin terör üzerinden siyaset yaptığına dikkat çeken Işık, bu oyunlara gelmemelerini, o partilerin amacının ülkedeki istikrarı bozarak kriz üzerinden beslenmek olduğunu kaydetti.


Fikri Işık daha sonra Bayburtlular ve Mavi Ay Derneği’ne giderek burada da vatandaşların sorularına ve sorunlarına çözüm aradı.