“ANAYASAYA AYKIRI BİR DURUM YOK”

Kasım 28, 2014  

Başlıksız-1

Bakan Işık:  Meclis Soruşturma Komisyonunun faaliyetinin anayasaya göre yargılama faaliyeti olduğunu söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ziyaretinin ardından, Konya Valisi Muammer Erol’u makamında ziyaret etti.

Ziyarette, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Işık, Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine konulan yayın yasağına ilişkin bir soru üzerine, Meclis Soruşturma Komisyonunun faaliyetinin anayasaya göre yargılama faaliyeti olduğunu dile getirdi.

Işık, bunun bir yargı çerçevesi içerisinde yürüyen faaliyet olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Soruşturma komisyonunun yaptığı çalışmanın sonucunda; bu 4 bakan arkadaşımız Yüce Divan’a gönderilecek mi gönderilmeyecek mi? Bunun kararı verilecek. Dolayısıyla bu faaliyet bir yargılama faaliyetidir. Yargılama faaliyeti olunca da zaman zaman gizlilik kararı alınabilir. Burada anayasaya aykırı hiçbir durum yok. Bu hiçbir zaman kamuoyunun haber hakkını engellemeye yönelik bir durum değildir. Bunu bilerek ve isteyerek, özellikle çarpıtmaya çalışıyorlar.”

“Bazı medya organları muhalefet partisi görevine soyunmuşlar”

Soruşturma komisyonunda herkesin odaklanması gereken noktanın; “Gerçekten bir suç var mı, yok mu?” konusu olması gerektiğini aktaran Işık, “Eğer bir suç varsa Yüce Divan’a gidilir. Eğer bir suç yoksa da bu noktada gereken karar oluşturulur ve herkes yoluna gider ama hiç kimsenin bu soruşturma komisyonu üzerinden 17-25 Aralık sürecinde başlattığı algı operasyonunu sürdürme hakkı yok” ifadelerini kullandı.

 

Işık, bir yargılama faaliyetinde herkesin en hassas olması gereken noktanın adaletin tecelli etmesi, gerçeklerin ortaya çıkması olduğunu vurguladı.

 

“Bunu engelleyecek her şey bizim açımızdan kabul edilemezdiyen Işık, şöyle devam etti:”Bunun kesinlikle kamuoyunun haber alma hakkını engellemek gibi yorumlanmasını biz doğru bulmayız, haklı bulmayız. Üzüldüğümüz nokta da şu; belli ki muhalefet partileri görevini yerine getirmiyor ki bazı medya organları muhalefet partisi görevine soyunmuşlar. Şu anda muhalefetin görevini bizzat belli medya grupları üstlenmiş durumda. Onlara yeni görevlerinde başarılar dileriz ama her birimizin hassas olması gereken nokta, en kritik nokta; adaletin yerini bulması. Bu noktada da soruşturmanın en doğru, en adil şekilde yürümesinin sağlanması.”