“AR-GE MERKEZİ SAYIMIZ 250’YE ULAŞTI”

Nisan 30, 2016  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Sayıları 249 olan Ar-Ge merkezlerimize bir yenisi eklendi. 250. Ar-Ge merkezi belgesi, tekstil makineleri imalat sektöründe faaliyet gösteren Has Group Makine Endüstrisi AŞ’ye verildi”

Ar-Ge Merkezi Sayımız 250

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 249 olan Ar-Ge merkezi sayısının 250’ye ulaştığını belirterek, “Ar-Ge merkezi belgesine sahip işletmelerde yaklaşık 26 bin 500 Ar-Ge personeli istihdam ediliyor, 5 bine yakın proje yürütülüyor, bin 60 tescilli patent ile 4 bine yakın patent başvurusu bulunuyor.” dedi.

Bakan Işık,  Ar-Ge merkezleri·ne ilişkin yaptığı açıklamada, Ar-Ge ve inovasyonun günümüzde rekabetin vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldiğini belirterek, etkin Ar-Ge teşvikleriyle sanayisi desteklenen ülkelerin, dünya rekabet sıralamasında en üst sevilerde yer aldığını ifade etti.

Işık, Türkiye’de son yıllarda, kamu ve diğer çeşitli kaynaklar yoluyla Ar-Ge, yenilik projelerinin ve inovatif fikirlerin desteklenmesine yönelik ciddi anlamda harcama yapıldığına işaret ederek, “Ülke olarak beklentimiz, yapılan harcamaların ülkemize katma değer yaratacak ve uluslararası pazarlardaki rekabet gücümüzün artırılmasına katkı sağlayacak, yüksek teknoloji içeren ürünlere dönüşmek suretiyle ticarileşmesidir.” diye konuştu.

 “Ar-Ge merkezleri 29 ilde ve 26 farklı sektörde faaliyette”

Bu kapsamda, Ar-Ge merkezi kuran işletmelere, Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile sağlanan teşvik ve muafiyetlerin, ülkede özel sektörün Ar-Ge alt yapısının oluşmasına ve ekosistemin güçlenmesine ciddi katkı sağladığını vurgulayan Bakan Işık, “Bu gün itibarıyla sayıları 249 olan Ar-Ge merkezlerimize bir yenisi eklendi. 250. Ar-Ge merkezi belgesi, tekstil makineleri imalat sektöründe faaliyet gösteren Has Group Makine Endüstrisi AŞ’ye verildi.” ifadesini kullandı.

 

Işık, böylece 29 ilde ve 26 farklı sektörde faaliyet gösteren Ar-Ge merkezi belgesine sahip işletmelerde yaklaşık 26 bin 500 Ar-Ge personeli istihdam edildiğini, 5 bine yakın proje yürütüldüğünü, bin 60 tescilli patent ile 4 bine yakın patent başvurusu bulunduğunu kaydetti.