Ar-Ge Proje Pazarı!

Eylül 2, 2010  

Kocaeli Milletvekili Fikri Işık Kocaeli Üniversitesi tarafından Umuttepe Kampüsü’nde düzenlenen  Üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek, yeni açılımlara zemin hazırlamak, ulusal strateji, plan ve programlara ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Ar-Ge Pazarı programına katıldı.

 

 Tübitak’a 2007 yılında Hazineden 772 milyon Ytl Kaynak aktarıldı

 

Programda bir konuşama yapan Işık Ar-Ge ile ilgili Hükümetin göreve geldiğinde  önemli teşvikleri getirdiğini, Tubitak’a bütçeden önemli miktarda kaynak ayrıldığını, 2002 yılnda 100 milyon ytl olan miktarın 2007 yılında 772 milyon ytl’ye yükseltildiğini söyledi. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde  Sanayi Komisyonun’da Ar-ge ile ilgili yeni teşviklerin düzenlendiği bir yasanın kabul edildiğini yakında Genel Kurul’da görüşüleceğini söyledi.

 


 

 

Toplumsal kalkınmaya ihtiyacımız var


Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Türkiye’nin 2003 yılında bir tercih yaptığını, fason çalışıp ucuz iş gücünü tercih etmek yerine, daha kaliteli üretime yönelip nitelikli iş gücünü artırmayı seçtiğini ve daha büyük yol kat ettiğini belirtti. Kocaeli Üniversitesi’nin güzide yıldız bir üniversite olduğunu söyleyen Fikri Işık “Kocaeli Üniversitesi’nin 1999 Depreminde tamamen yıkıma uğramasına rağmen 9 yıl gibi kısa bir sürede Türkiye’nin büyük üniversiteleri arasına girmesi çok güzel” dedi. Emek yoğun sanayinin artık daha fazla büyüyemeyeceğine değinen Işık, “Ülke olarak bireysel büyümeden çok toplumsal kalkınmaya ihtiyacımız var. Bunun gelişmesinde Sivil Toplum Örgütlerinin ve üniversitelerin etkisi yadsınamaz” dedi.