Arınç’tan Kocaeli Gençlik Kollarına Eğitim

Eylül 2, 2010  

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, AK Parti Kocaeli İl Gençlik
Kolları’nın düzenlediği eğitim programına katılmak üzere ilimize geldi. Başbakan
Yardımcısı Arınç, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK
Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, AK Parti İl Başkanı Zeki Aygün ile AK
Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Ercan Azak tarafından misafir edildi.

Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte konuşan Başbakan Yardımcısı Arınç, ‘’Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Karaosmanoğlu olmak üzere belediye başkanlarımız, Kocaeli’nde en güzel hizmetleri yerine getiriyor. Kocaeli’nin çehresi, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimizin hizmetleri sayesinde çok değişti’’ dedi.

GEBZE OSMAN HAMDİ BEY’DE KONFERANS

Gebze Hamdi Osman Bey Kültür Merkezi’ni tıklım tıklım dolduran yüzlerce AK Partili genç, Başbakan Yardımcısı Arınç’ı büyük bir coşkuyla karşıladı. Salonu dolduranların alkışları arasında salona giren Başbakan Yardımcısı Arınç, gençlere seslendi. Kocaeli’nde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Arınç, ‘’Beni bu şekilde içten karşıladığınız için teşekkür ediyorum’’ ifadesini kullandı.
‘’KOCAELİ BÜYÜK HİZMET ALDI’’

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Arınç, ‘’Gebze’de çok önemli başarılar elde ettik. Kocaeli’nde çok değerli milletvekillerimiz ve bakanlarımız var. Kocaeli her zaman yüzümüzü güldürdü, her zaman en büyük başarıları elde ettik. Kocaeli’nde başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Karaosmanoğlu olmak üzere belediye başkanlarımız en güzel hizmetleri yerine getiriyorlar. Kocaeli, belediyelerimizin hizmetleriyle çok değişti. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimizin hizmetleri sayesinde yeşil alanlarıyla, köprülü kavşaklarıyla, geçitleriyle büyük hizmet alan Kocaeli’nin çehresi değişti’’ açıklamasını yaptı.
’BAŞARIMIZIN ARDINDA GENÇLER VE KADINLAR VAR’’

Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’ni, ‘’Mükemmel bir eser ortaya çıkmış’’ sözleriyle değerlendiren Arınç, siyasete gençlik kollarında başlamış biri olarak gençlere büyük değer verdiğini dile getirdi. Arınç, ‘’Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da, gençlik kollarında çalışmıştı. Gençlerimiz fedakarca ve idealist bir şekilde çalışmaktadır. Kadın kollarımız da fedakarca hizmet veriyor. Kadınlarımızın birebir siyasette erkeklerden daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Kocaeli’ndeki başarılarımızın ardında gençlik ve kadın kollarımızın büyük payı vardır’’ şeklinde konuştu.

‘’HİZMETTE SINIR TANIMIYORUZ’’

Başbakan Yardımcısı Arınç, sözlerini şu şekilde tamamladı; ‘̵ face=”Times New Roman” size=”3″>Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ilimize gelerek çeşitli ziyaretlerde bulundu. İlk ziyaretini Kalkınma Ajansı’na yapan Işık burada Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan Ayan ile görüşecek kalkınma ajansının projeleri hakkında bilgi aldı.

SEKTÖRÜMÜZÜN ŞUANKİ TESPİTİNİ YAPTIK

Kalkınma Ajansının projelerini anlatan Erkan Ayan “Öncelikle bölgemizdeki ana sektörlerimizi şu şekilde tespitini yaptık. Bunları henüz tam anlamıyla açıklamış değiliz. Mesela turizm sektörü beş ilimizin de ortak noktası. Her ilimizin faklı özellikleri var. Termal özellikleri olanlar var, doğal turizm özellikleri olanlar var. Bunu nasıl daha fazla uluslar arası alanda pazarlayabiliriz diye çalışmalar yapıyoruz. Bunun haricinde teknoloji ve bilişim yatırımlarını nasıl bölgemize çekeriz diye bir tespit yaptık. Bunun için alt yapıyı belirledik. Mevcut durumda ne var ve bizim bunu çekebilmemiz için neye ihtiyacımız var. Bunun üzerinde yoğunlaştık. Bu bölgenin dünyada bir teknoloji merkezi olması için ne yapmamız lazım diye bir yol haritası hazırlamaya başladık. Yine bölgemizde 7- 8 tane sanayi bölgemiz var. Bunların 24’ü tescilli, 4 tanesi kurulma aşamasındalar. Bu toplam 24 OSB’nin doluluk oranları ise yüzde 52 civarında. Çok büyük bir potansiyel var fakat mevcut mevzuatta bizi bira zorluyor. Çoğu alan kapatılmış gözüküyor ve yatırım yok. Yatırım yapacak insanlarda bölgemizin potansiyelleri doğrultusunda yatırım yapmalılar. Mesela her ilin beklentileri artık oturmuş durumda. Biz yatırımcılarımızı şuan elimizdeki siyah beyaz fotoğrafa göre yönlendirmeye çalışıyoruz. Bu noktada inşallah yakın zamanda ciddi gelişmeler duyacaksınız” dedi.

BÜYÜME İSTİKRARLI OLMALI

Özellikle
bölge ve konseylerimizle ortak neler yapabiliriz diye çalışmalarını
bitirdiklerini söyleyen Ayan “dolayısıyla bölgenin kalkınmasında
istikrarlı bir büyümenin lokomotifi olsun diyoruz. Türkiye’deki
rakamları bölgemizde buna dahil, karşılaştırdığımızda büyük bir
dengesizlik olduğunu görüyoruz. Bir yıl yüzde 4.3 büyümüşüz. Öbür yıl
ise 2 puan küçülmüşüz. Bunu yüzde 4’lerde yani dünya seviyesine uygun,
istikrarlı bir şekilde götürmek zorundayız. Takdir edersiniz ki
bölgemiz artık eskisi kadar göç almıyor ama bölgemizdeki iş ve yatırım
imkanları yüksek değil. Bu yüzden büyümeyi istikrarlı şekilde yürütmek
zorundayız. Bu açıdan da bunu sağlamak durumunda kalkınma ajansı,
yatırımların dengeli bir şekilde bölgeye dağılması için tüm gayretiyle
hizmet etmeye devam ediyor. Bu noktada da sizlerin vizyonunun bizleri
yönlendirmesi çok önemli. Buradaki eşgüdüm ve işbirliği ileriye dönük
bu projelerin daha hızlı hayata geçmesinde büyük bir yarar sağlayacak
diye düşünmekteyiz” diye konuştu. Türkiye’nin en büyük sorunlarından
biri veri eksikliği olduğu için çalışmalarımızı gerektiği gibi
yürütmekte zorlanıyoruz diyen Ayan “2003’teki veriyle işlemlerimizi
yapmaya çalışıyoruz. Bir de devlet desteği çok az” dedi. Fikri Işık ise
Bölge sanayisi devlet desteğinin çok fazla gölge etmesini istemiyor.
Sanayi bakanlığı KOSGEB aracılığıyla hazırladığı kredi projesine
Denizli’de binlerce başvuru olurken Kocaeli’de başvuru olmuyor. Burada
devleti suçlamak çokta yerinde olmaz” diye konuştu.