Arızlı Konutlarında İnceleme

Eylül 2, 2010  

Depremde mağdur olan vatandaşlar için yapılan konutlarda inceleme yapan AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Türkiye gündemine sık sık eylemlerle gelen Arızlı Konutları’nda kalan depremzedelere bu konutlarda kurasız daire verileceğini söyledi.


 


Boşaltılacak olan Arızlı Konutları’nı ise lojman yapmayacaklarını belirten Işık, bu konutları tekrar Irak’a bağışlamak için yeni bir yol izleyeceklerini ifade etti. Işık, “Bizim zor dönemimizde Irak hükümetinin yardımlarıyla bu konutlar yapıldı. Daha sonra dönemin hükümeti tarafından bu konutlar lüks konut olarak lojman statüsüne getirildi. Biz bu konutları artık kesinlikle lojman yapmayacağız. Depremzedeler TOKİ’nin yapacağı konutlara taşındıktan sonra biz de bu konutları Türk Kızılayı’na devredeceğiz. Kızılay’dan da bu konutları satarak, şu anda zor durumda olan Irak’a hastane yapmasını isteyeceğiz. Böyle bir proje geliştirdik ve Başbakan’ımıza sunacağız.” dedi.

 


 


Arızlı Konutları’nda yaşayan depremzedelerin evlerinin kendilerine ücretsiz verilmesi için Ankara’ya yürüdüğünün hatırlatılması üzerine açıklama yapan Fikri Işık, bu konutlarda kalan depremzedelerin hiçbir şekilde hak sahibi olmadığını iddia etti. Bu konutlarda kalanlar gibi Kocaeli’nde binlerce depremzedenin olduğunu belirten Işık, TOKİ’nin şu anda yaptığı bin 206 konuttan Arızlı ve Yuvacık konutlarında kalan depremzedelere kurasız verileceğini ifade etti.

 


 

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden sonra birçok ülke depremzedelere yardım etmek için bağışta bulundu. Dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin’in TÜPRAŞ’a gönderdiği 10 milyon dolar değerindeki petrol satılarak, Arızlı Köyü’nde 237 lüks konut yapıldı. Bu konutlara depremde hak sahibi olmayan fakat mağdur olan depremzedeler yerleştirildi. Kocaeli Özel İdaresi, buraya yerleşen depremzedelerle bir anlaşma yaparak 5 yıl ücretsiz kalmalarını sağladı. Depremzedelere 5 yılın sonunda 5 yıl daha oturmaları için izin verildi. Konutlarda oturanlardan ortak giderler için ayda 60 TL alındı.

 


 


10 yılın sonunda Kocaeli Özel İdaresi, burada kalan depremzedelerin lojman kirasını ödemesini istedi. Bu istek üzerine buradaki depremzedeler ayaklanarak konutların kendilerine ait olduğunu iddia edip tapularını istedi.