“ARTIK BAŞÖRTÜLÜ KIZLARIMIZ ÜNİVERSİTENİN KAPISINDAN AĞLAYARAK DÖNMÜYOR”

Aralık 5, 2014  

 

IHL6

Işık, İzmit’te yapımı tamamlanan Mehmet Akif Ersoy Anadolu Kız İmam Hatip Lisesinin açılış töreninde kendisinin de İzmit İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu söyledi.

Babasının kendisini imam hatip okuluna, “okusun, imam olsun” dile göndermediğini belirten Işık, “hem dinini, diyanetini öğrensin hem de okusun, tahsil yapsın, adam olsun” düşüncesiyle gönderdiğini söyledi.

Bu düşüncenin imam hatiplilerin özeti olduğunu vurgulayan Işık, “Bu, imam hatip ruhunu ayakta tutan en önemli motivasyondur” diye konuştu.

Işık, imam hatip liselerinin, 28 Şubat sürecine kadar çok büyük başarı hikayesi ortaya koyduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“İmam hatiplerden sadece Türkiye’nin önde gelen ilahiyatçıları çıkmadı. Türkiye’nin önde gelen mühendisleri, doktorları, akademisyenleri, çok önemli isimleri de imam hatip liselerinden çıktı. Allah’a şükürler olsun, ülkelerine büyük aşkla hizmet etmeye devam ettiler ama ne olduysa, 28 Şubat süreciyle imam hatiplerin orta kısımları kapatıldı, liselerine de üniversiteye girişlerini engellemek için katı duvar çekildi, katsayı engeli kondu. İmam hatip liseleri adeta kapısına kilit vurulma noktasına geldi. O zor dönemde bile milletimiz imam hatiplerine sahip çıktı.”

– “Artık imam hatip liselerinin önünde hiçbir engel yok”

“Allah’a şükürler olsun, bugün artık imam hatip liselerimizin önünde hiçbir engel yok” diyen Işık, kendisinin “4+4+4” olarak bilinen kanunun alt komisyon başkanı olduğunu anımsattı.

Işık, sözlerini şöyle sürdü:

“Öyle bir düzenleme yaptık ki bundan sonra hiç kimse Türkiye’de kanun değiştirmeden imam hatiplerin önüne engel koymayacak. Öyle bir düzenleme yaptık ki artık bu ülkede dinini, Kur’an-ı Kerim’i, Peygamber Efendimizin hayatını öğrenmek isteyen, sadece imam hatiplerde değil, Türkiye’deki her ortaokulda ve lisede bunu öğrenebilecek. Öyle bir düzenleme yaptık ki artık başörtülü kızlarımız üniversitenin kapısından ağlayarak geri dönmeyecek. Artık bundan sonra başörtülü kızlarımızın okumasını engellemek kahramanlık değil. Kişinin eğitim özgürlüğünü engellemek suç oldu artık. Hiç kimse hiçbir gerekçeyle bu ülkenin bir evladının eğitim hakkını ve özgürlüğünü engelleyemeyecek. Artık imam hatip liselerinin önünde hiçbir engel yok.”

– “İslam alimleri bir çok buluşa imza attı”

Işık, eğitimde kaliteye daha fazla önem vermek durumunda olduklarını, İslam dünyasının maalesef son 300 yıldır duraklama ve gerileme içinde bulunduğunu dile getirdi.

Konya’daki konuşmasında İslam alimleri ve bilginlerinin bilime ve teknolojiye büyük emekler verdiğini anlattığını aktaran Işık, “Bugün bu gerçeği tekrar ediyorum. Eğer İslam bilginleri olmasaydı, bugünkü bilim ve teknoloji seviyesine dünya ulaşamazdı. İslam bilginleri, ‘ilim müminin yitik malıdır, Çin’de de olsa alınmalıdır’ anlayışıyla gece gündüz çalıştı. Batı, Ortaçağ karanlığını yaşarken, İslam alimleri birçok buluşa imza attı. O günkü İslam alimlerinin temel anlayışı ‘bilim, Cenab-ı Allah’ın kainata koyduğu sırların keşfidir, dolayısıyla ilimle uğraşmak, Allah’ın sırlarının keşfiyle uğraşmakla yani ibadetle eş anlamlıdır.” Bu heyecanla, bu aşkla çalıştılar ve dünyada bugün kullandığımız pek çok formülü, pek çok buluşu bize hediye ettiler” değerlendirmesinde bulundu.

-“Sen misin İslam ile bilimi aynı cümlede kullanan”

Konya’daki konuşmasında “Galileo, engizisyon mahkemelerinde yargılanırken, ondan tam 700-800 yıl önce Halife Memun’un talimatıyla Harezmi’nin başında olduğu 71 matematik ve coğrafyacı, dünyanın küre şeklinde olduğunu ortaya koydu ve küreyi yaptı” dediğini hatırlatan Işık, şunları ifade etti:

“Sen misin İslam ile bilimi aynı cümle içerisinde kullanan. Bazıları kırmızı görmüş boğa gibi başladılar saldırmaya. Ya bundan niye rahatsız oluyorsunuz? Ben hikaye anlatmıyorum, bu milletin, medeniyetin gerçeğini vurguluyorum sadece. Bu milletin şanlı tarihinden birkaç enstantaneyi koyduk. Eğer Ebul Vefa, El Cezeri, El Battani, El Biruni olmasaydı, bugünkü modern bilimden bahsetmemiz kolay olur muydu? Harizmi gibi matematikçiler, kimyada, fizikte pek çok İslam alimi olmasaydı, bugünkü modern bilimden bahsetmemiz mümkün olur muydu?”

Işık, Aristo’nun dünyanın şekline yönelik ortaya koyduğu tezleri bildiklerini, İslam alimlerinin Aristo’yu dışlamadığını vurgulayarak, “Aristo’ya, Sokrates’e, Eflatun’a ‘bizim hocamız’ diye hitap etmişler. Bugünkü özellikle Batı bilim insanlarının yapmadığını, İslam dünyası kendinden öncekilere karşı o saygıyı göstermiş” dedi.

Bilim ve teknolojide yeniden lider olmak için atılım yapmak zorunda olduklarını vurgulayan Işık, bunun için en önemli unsurun nitelikli insan kaynağı olduğunu kaydetti.

Öğrencilere seslenen Işık, “Sizlerin göstereceği gayret, çalışma, her alanda ortaya koyacağınız yetkinlik, ülkenin kazancı olacaktır. Bakın, İbni Rüşd’den İbni Haldun’a, İbni Sina’dan Farabi’ye, bu insanlar bugünkü çağımızı aydınlatan insanlardır. Bu insanlar gibi gençleri yetiştirmek artık bu ülkenin en temel önceliğidir. Bunun için ülke olarak hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz” şeklinde konuştu.

Işık, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Mehmet Akif Ersoy Anadolu Kız İmam Hatip Lisesine yaklaşık 14 milyon lira yatırım yaptık. Sadece Kocaeli’nde 2003-2014 yıllarında 307 eğitim binası yani okul yaptık. 6 bin 534 derslik yaptık. 34 spor salonu, 42 atölye, 4 çok amaçlı salon, 7 pansiyon, 2 öğretmenevi yaptık. Bunları sadece devlet olarak yapmadık. Eğitime yüzde 100 destek kampanyasını başlattık ve neredeyse bunların yüzde 30’nu bağışlarla yaptık. Türkiye’de modern eğitime, mektep anlayışına geçtiğimiz tarih 1862’dir. O günden 2002 yılına kadar Kocaeli’nde 6 bin 500 derslik yapılmış. Şu anda Kocaeli’nde biten derslik sayısı 6 bin 530.”

Öğrenciler tarafından çiçek takdim edilen Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Kocaeili Milletvekili Zeki Aygün, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı İhsan Erkul ve İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile okulun açılışını yaptı.

Sınıfları gezerek öğrencilerle bir araya gelen Işık’a Kur’an-ı Kerim hediye edildi.