ARTIK TÜRKİYE NAMERDE MUHTAÇ DEĞİL

Mayıs 27, 2015  

Başlıksız-1

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Eğer Türkiye insanların yaşamaktan mutlu olduğu bir ülkeyse, biz milliyetçiyiz demektir. Eğer Türkiye, devletinin pasaportu her yerde geçiyorsa, o zaman bu devlet itibarlı devlettir. Şu ana kadar 70 ülkeyle vizeleri kaldırdık. Artık Türk pasaportunun değeri var. Artık Türkiye namerde muhtaç bir ülke değil” dedi.

Partisinin Derince ilçesi Yavuz Sultan Mahallesi’nde düzenlediği açık hava toplantısında vatandaşlara seslenen Işık, bir milyar dolara muhtaç olan, 1999 depreminde yardım paralarını memur ve emekli maaşlarına ödeyen bir Türkiye’den, bugün sadece bir milyar doları bilim merkezleri kurmak için ayıran bir ülke haline geldiklerini söyledi.

Işık, üniversite mezunu işsizlere, seçimlerden sonra bilişim kursları açacaklarını, uluslararası geçerliliği olan sertifika programları sayesinde gençleri hem meslek sahibi yapacaklarını hem de istihdam sağlayacaklarını dile getirdi.

“Türkiye, kürsel güç haline getirecek diye birilerinin uykuları kaçtı”

Işık, şu anda Türkiye’nin acilen 70 bin bilişim uzmanına ihtiyacı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Eğer Türkiye insanların yaşamaktan mutlu olduğu bir ülkeyse, biz milliyetçiyiz demektir. Eğer Türkiye, devletinin pasaportu her yerde geçiyorsa, o zaman bu devlet itibarlı devlettir. Şu ana kadar 70 ülkeyle vizeleri kaldırdık. Artık Türk pasaportunun değeri var. Artık Türkiye namerde muhtaç bir ülke değil. Türkiye’nin büyüyor ama bundan birilerinin fena halde rahatsız oluyor. Türkiye ‘dünyanın en büyük havaalanını yapacağım’ dedi, birilerinin uykusu kaçtı. Türkiye ‘üçüncü köprüyü yapacağım’ dedi, birilerinin uykusu kaçtı. Türkiye ‘nükleer santralimizi yapacağız’ dedi, birilerinin uykusu kaçtı. Türkiye ‘Kanal İstanbul’u yapacağım’ dedi, bir yerlerde insanlar uyuyamadı. Niye? Bütün bunlar Türkiye’yi bir küresel güç haline getirecek.”

Bakan Işık, şu ana kadar 3,5 milyar fidanı toprakla buluşturan iktidara Gezi olayları dolayısıyla kumpas kurulmaya çalışıldığını, aynı kumpası Mısır’da ve Ukrayna’da yaptıklarını ve başarılı olduklarını ifade ederek, “Zannettiler ki, Türkiye’de de başarılı olacağız. Ama hamdolsun sizler gerekeni yaptınız, bu kumpastan Türkiye’yi kurtardınız. Paralel kumpası devreye soktular, hamdolsun ondan da kurtardınız. Şimdi Türkiye’yi popülizm tuzağına çekmeye çalışıyorlar. Şunu vereceğiz, bunu vereceğiz. Bu memleketi namerde muhtaç ettikten sonra o şu anda verdiğimizi dahi veremeyiz” şeklinde konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, 7 Haziran seçimlerinin, Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde yoluna devam etmesi, artık bölgesel güç olma konumundan küresel güç olma konumuna gelmesi, dışa bağımlılığının artık iyice azalması ve bilgi toplumuna, bilgi ekonomisine geçmesi için tarihi fırsat olduğunu belirterek, “Oy da sizin yetki de sizin karar da sizin. Sizden isteğimiz, AK Parti olarak Türkiye’de istikrarı sürdürmeniz. Eğer Türkiye’de istikrar sürerse, önümüzdeki dönem büyüme daha da hızlanacak, işsizlik daha da hızlanacak, istihdam daha da artacak. Oluşan refahtan dar gelirlilerden başlamak kaydıyla emeklimize, asgari ücretlimize dağıtma işlemimiz daha da artacak” ifadelerin kullandı.

Konuşmaların ardından, Işık, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İlçe Başkanı İbrahim Şirin, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, AK Parti Kocaeli Milletvekili adayı Halit Çokan ve parti yöneticileriyle partisinin Yavuz Sultan Mahallesi seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi.