ATATÜRK DÖNEMİNDEN SONRA DEMİRYOLLARINA EĞİLEN İKTİDAR AK PARTİ İKTİDARIDIR

Ekim 19, 2015  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Şu ana kadar bin 200 küsur kilometre yeni demiryolu hattı döşedik, 10 bin 900 kilometrelik mevcut hattımızın da 9 bin 600 kilometresini iyileştirdik. Yani Gazi Mustafa Kemal döneminden sonra demiryollarına eğilen iktidar AK Parti iktidarıdır.

Ahj-r7CnLK_vs2zjm0pM1hK5SGDJPxwGraPAVqlGPlmk

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tramvay hattı temel atma töreninde yaptığı konuşmada, dünyada 1970’li yıllarda insanların yüzde 70’inin kırsalda, yüzde 30’unun da şehirde yaşadığını belirterek, şimdi ise bu oranın tam tersine döndüğünü söyledi.

Kocaeli’nin her yıl 40-50 bin göç aldığını ifade eden Işık, bu durumun ciddi bir planlamayı gerektirdiğini kaydetti.

Işık, Türkiye’de ve Kocaeli’de uzun yıllar şehirlerin büyümesine ayak uyduran altyapı ve ulaşım çalışması yapılmadığını dile getirerek, Kocaeli’nin büyükşehir olmasının ardından kentte ciddi altyapı yatırımları yaptıklarını bildirdi.

2015-2023 yılları arasındaki dönemde Kocaeli’de önemli önceliğin ulaşım olacağını anlatan Işık, gelecek birkaç yılda kentte yapacakları ulaşım yatırımlarını katılımcılara aktardı.

Bakan Işık, İzmit Körfez Geçiş Köprüsü tamamlandığında kentin trafik yükünün azalacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Araç ulaşımı büyükşehirlerde nihai çözüm değildir. Lastik tekerlekle ulaşıma ne kadar yatırım yaparsanız yapın bunun sonu yok. En güzel örnek, geçen televizyon ve internet sitelerinde vardı. Çin’de 50 şeritli yolun tıkandığını gördünüz. Gelişmiş ülkeler büyük şehirlerde artan trafik sorununun önüne geçmek için belki 150 yıl önce yerin altına inmeye başlamış. Maalesef Türkiye 130 yıl gecikmeyle başladı. Türkiye maalesef raylı sistemlere ve demiryolu ulaşımına 2. Abdülhamid döneminde başlattığı o hamleye Gazi Mustafa Kemal döneminde devam etti ve Gazi ölünce bu raylı sistemlere yatırım durdu. Tek parti ve ondan sonraki dönemde de raylı sistemle ulaşıma Türkiye yatırım yapmadı. Bunun da bedelini hem karayollarındaki can kaybı ve enerji kaybıyla ödedik. AK Parti iktidara geldiği gün, demiryollarının ıslahı ve yeni hatların oluşturulmasıyla ilgili yoğun çalışma başlattı. Şu ana kadar bin 200 küsur kilometre yeni demiryolu hattı döşedik, 10 bin 900 kilometrelik mevcut hattımızın da 9 bin 600 kilometresini iyileştirdik. Yani Gazi Mustafa Kemal döneminden sonra demiryollarına eğilen iktidar, AK Parti iktidarıdır. Bu çalışmamızı taçlandıracak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

AsUyVncw_CYbcxvD60Fjp7lW9fxzLFtt6B2LYK2-TSJa

“Çınarlara zarar vermemek için tramvayın yolu değişti”

Türkiye’nin 2009 yılında Ankara-Eskişehir arası hızlı treni hizmete açtığını anlatan Işık, daha sonra bu hizmetin genişletilerek diğer illerde de sürdüğünü söyledi.

Işık, Türkiye’nin istikrarı ve güçlü hükümeti yakaladığında önemli projeleri hayata geçirebildiğini ifade ederek, “hayal” denen Marmaray’ın kullanılmaya başlandığını vurguladı.

İstanbul’da yapılan üçüncü köprünün 2016 Mart-Nisan’da biteceğini ve araçların üzerinden geçeceğini dile getiren Işık, “Birileri hala üçüncü köprüye karşı çıkıyor. İstanbul’da insanlar zamanlarının 2-3 saatini minimum trafikte geçiriyor. Bu projelere karşı çıkılır mı Allah’ınızı severseniz? Tek gerekçe, yeşile dokunulmasın. Sizin yeşil hassasiyetiniz olsa çözüm üretirsiniz. Bakınız bu projenin neden yürüyüş yolundan geçmediğini, neden meslek lisesinin oradan Ankara Caddesi’ne döndüğünü biliyor musunuz? Tek gerekçesi var, İzmit’in sembolü olan çınarlara zarar vermemek” ifadesini kullandı.

“Bizim için başarı, o raylı sistemleri yerli üretmektir”

Gelecek dönemde Türkiye’nin, 18 milyar doların üzerinde raylı sistem yatırımı yapacağını bildiren Işık, şunları kaydetti:

“Bunu yaparken Türkiye maalesef bu raylı sistemle ilgili ekipmanı ithal ediyordu. Şimdi anlayış değişti, şimdi Türkiye raylı sistemleri üreten, ihraç eden bir ülke konumuna gelmeye başladı. Raylı sistemi yapmak bizim için yeterli değil. Sadece raylı sistemle şehirleri donatmayı başarı görmüyoruz. Bizim için başarı, o raylı sistemleri yerli üretmektir. Bu noktadaki en önemli projeyi bitirdik, milli tren ‘cer sistemleri’ni TÜBİTAK’ta kendi imkanlarımızla geliştirdik. Geçtiğimiz hafta da Eskişehir’de Milli Eğitim Bakanı’mızla test sürüşünü yaptık. Seri üretim aşamasına getirdik. Türkiye’nin neresinde raylı sistem varsa onun Türkiye’de üretiliyor olmasını görmek her birimizi gururlandıracak.”

Vizyonlarının, sadece tüketen ve kullanan değil, kullanırken üreten, geliştiren, ülkeye katma değer sağlayan, istihdam oluşturan bir anlayışla hareket etmek olduğuna işaret eden Işık, “Bu anlayışla hareket ettiğimiz için evvelki gün Sayın Cumhurbaşkanı’mız, KKTC Cumhurbaşkanı ve Başbakanı’mız birlikte açılışını yaptılar. Eğer ülke aşkı olmasa denizin ortasından su götürüp Kıbrıs’ı susuzluktan kurtarmak mümkün olur muydu? Bizim için sevginin anlamı insandır, bizim için sevda demek Türkiye demektir. Bizim için aşkın anlamı vatandır. Bunun için de gece gündüz çalışmak bizim görevimizdir” dedi.

Türkiye’nin savunma sanayisinde geldiği seviyeyi anlatan Işık, artık 2020’de kendi milli otomobilini yapan bir Türkiye olacağını söyledi.

Işık, bu projelerin istikrarlı hükümetler döneminde yapabileceğini ifade ederek, “Ben sizlerin görev size düştüğünde istikrarın tesisi için üzerinize düşeni yapacağınıza inanıyorum. Sizler, istikrarı sağladığınız sürece Allah’ın izniyle Türkiye büyümeye, gelişmeye ve kalkınmaya devam edecek. Türkiye, bu gibi büyük projeleri, dünya çapında ses getiren projeleri üretmeye ve hayata geçirmeye devam edecek” diye konuştu.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da Kocaeli’nin geleceğe dönük yürüyüşünde böylesi anlamlı yatırımların önemli olduğunu anlatarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise insan hayatını daha iyi hale getirmek için çalıştıklarını dile getirerek, tramvayın metro çalışmasının ön hazırlığını içerdiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Bakan Işık, Güzeloğlu, Karaosmanoğlu ve öteki ilgililer, butona basarak temel attı.