ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN

Mayıs 18, 2014  

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayan milli mücadelemiz milletimizin kahramanca mücadelesiyle zaferle sonuçlanmıştır.
Bağımsızlık savaşımızın ardından da Cumhuriyetimiz kurulmuş ve milletimiz kalkınmak için büyük çabalar göstermiştir.
19 Mayıs gibi tarihi bir günün Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması gençlere güvenin, istikbalin onların omuzlarında yükseleceğine olan inancın bir ifadesidir.
Bugün nüfusumuzun önemli bir çoğunluğunu oluşturan gençlerimiz bizim en büyük gücümüz ve aynı zamanda avantajımızdır.
Gençlerimizin kabiliyetlerini geliştirmelerini, bilim, kültür ve sanatla donanmalarını, vizyoner ve aktif olmalarını amaçlıyoruz.
Bu kapsamda da gençlerimize yönelik özel projeler yürütüyor, onların girişim ve üretim yeteneklerini geliştirmeye çalışıyoruz.
Teknogirişim projesi ile gençlerimize fikirlerini ürüne dönüştürebilmek için sermaye desteği veriyor, her yıl başarılı teknogirişimcilerimizi incelemelerde bulunabilmeleri için Silikon Vadisi’ne gönderiyoruz.
Gençlerimize güvenip onlara imkan verildikçe daha iyisini yapacaklarına, rekabet güçlerini geliştireceklerine ve ülkemize büyük katkıda bulunacaklarına yürekten inanıyorum.
Hayatın her alanında olduğu gibi özellikle bilim, sanayi ve teknolojide yenilikçi düşünceye, yeni fikirlere ve gençlerin enerjilerine büyük ihtiyacımız olduğu açıktır.
Onlar yeni fikirleriyle ülkemize büyük güç katacak, 2023 hedeflerimize ulaşmamıza katkı sunacaklardır.
Bu yıl 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı Soma’da meydana gelen maden kazasında madenci kardeşlerimizi kaybetmemiz dolayısıyla buruk bir şekilde idrak ediyoruz.
Milletimiz böylesi büyük felaketlerde olduğu gibi Soma maden kazasının yaralarını da elbirliğiyle saracaktır.
Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadelemizin kahramanları olmak üzere, tüm gazi ve şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyor, milletimizin ve gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.