BAKAN IŞIK AZERBAYCAN’DA…  

Aralık 2, 2014  

IMG_2579

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, KEİ toplantısına katılacak

Bakan Fikri Işık, Karadeniz Ekonomi İşbirliği (KEİ) Bilim ve Teknoloji Bakanları Toplantısına katılmak için geldiği Azerbaycan’da, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ekonomi ve Sanayi Bakanı Şahin Mustafayev ve İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Ali Abbasov’la görüştü.

Cumhurbaşkanı Aliyev’le basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmede, Azerbaycan ve Türkiye’nin bilim, sanayi ve teknoloji alanlarındaki işbirliklerinin müzakere edildiği ve ilişkilerin daha da geliştirilmesi için yapılması gereken işlerle ilgili fikir alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

Işık, Aliyev’le yaptığı görüşmenin ardından Ekonomi ve Sanayi Bakanı Mustafayev’le bir araya geldi. Bakanlıkta gerçekleştirilen görüşmede konuşan Işık, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in “iki millet bir devlet” sözlerini hatırlatarak, Aliyev’in ortaya koyduğu ilkelere her iki devletin de sıkı sıkıya sarıldığını vurguladı.

Türkiye-Azerbaycan arasında sanayi alanındaki işbirliğinin daha da genişletilmesi gerektiğini söyleyen Işık, sanayinin her alanında işbirliğini büyütmek arzusunda olduklarını kaydetti.

Mustafayev ise iki ülke arasında her alanda olduğu gibi sanayi alanında da çok iyi ilişkiler olduğunu söyleyerek ilişkilerin daha da ilerlemesi için güzel fırsatlar olduğunu ve bundan faydalanmaları gerektiğini ifade etti.

Bakan Işık,  İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Abbasov’la da görüştü. Bakanlık binasında gerçekleştirilen görüşme. görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti.

Işık, Azerbaycan temasları kapsamında Bakü Türk Şehitliğini ziyaret etti. Mezarlara karanfil bırakan Işık, Şehitlik Anıtı önünde dua etti.

Fikri Işık, KEİ Bilim ve Teknoloji Bakanları Toplantısına katıldıktan sonra Sumgayt Sanayi Parkı’nı ziyaret edecek.