BAKAN IŞIK BEDİRHAN’A DENEY SETİ HEDİYE ETTİ

Ağustos 17, 2015  

Bakanı Fikri Işık, Konya’nın Akşehir ilçesinde su, balon ve mumla yapmak istediği deneyi anneannesinin müdahalesiyle yarıda kesilen küçük Bedirhan’a, TÜBİTAK’ın deney setini gönderdi

11888567_373201466223421_1850397375510823739_o

Işık, Konya’nın Akşehir ilçesinde su, balon ve mumla deney yaptığı sırada, anneannesinin müdahalesiyle girişimi yarım kalan küçük Bedirhan’a, deney seti gönderdi.

Şanlıurfa’da yaşayan ve akrabalarını ziyaret etmek için ailesiyle geldiği Akşehir’de, bir şişe su ve balonla deney yapmak isterken anneannesinin müdahalesiyle girişimi yarım kalan 9 yaşındaki Bedirhan Aydın’in videosu, sosyal medyada büyük ilgi görmüştü.

Kız kardeşi Hatice’nin çektiği videonun internette büyük yankı uyandırmasının ardından Bedirhan Aydın’a Türkiye’nin dört bir yanından destek yağdı. Bilime merakıyla herkesin beğenisini kazanan küçük Bedirhan’a bir destek de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’tan geldi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Uğur Özalır, Aydın’ı tatil için geldiği Akşehir’deki anneannesinin evinde ziyaret ederek, Bakan Işık’ın gönderdiği TÜBİTAK’ın elektrik deney setini verdi.

Küçük Bedirhan’a telefonla bağlanan Bakan Işık, yaptığı çalışmadan dolayı kendisini tebrik etti ve bundan sonra yapacağı çalışmalarda arkasında olacağını söyledi.

– Küçük Bedirhan’ın anlattıkları Bakan Işık’ı güldürdü

Hediye için teşekkür eden Bedirhan Aydın’ın, anneannesinin suyunu almasıyla deneyinin yarım kaldığını anlatması Bakan Işık’ı güldürdü. Konya’nın çok sayıda bilim insanı çıkardığını dile getiren Işık, Aydın’ın da bilim insanı olmasını diledi.

Mutluluğu gözlerinden okunan Bedirhan Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakan Işık’ın kendisine gönderdiği deney setiyle yeni çalışmalar yapacağını söyledi. Sosyal paylaşım sitesi Youtube’dan deneyler izlediğini anlatan Aydın, merak ettiği bazı bilimsel gösterileri de izlediğini, bazılarını da evde denediğini anlattı.

Aydın, deneyinin sosyal medyada yankı uyandırmasının kendisini çok mutlu ettiğini vurgulayarak, “Evde bir şişe su, balon ve çakmakla deney yapmak istemiştim. Kardeşim Hatice de bunu kaydediyordu. İçi su dolu balonun yanıp yanmayacağını test etmek istemiştim. Bu sırada anneannem geldi ve suyu aldı. Buna çok sinirlendim. Sonra videoyu ailem izledi ve çok beğendi. Sonra da internete yüklendi. Herkes de izledi” diye konuştu.

“İnşallah benim oğlum ileride büyük bilim insanı olacak”

Küçük Bedirhan’ın anneannesi Dursiye Özen (68) de torunun bilime meraklı olduğunu söyledi.

Torununun sürekli deneyler yaptığını, kendisinin de buna destek olduğunu anlatan Özen, “O an Bedirhan’ın hazır suyumu deneyde kullandığını görünce şebeke suyu içemediğim için istemsizce elinden aldım. Videoya kayıt edildiğini görmemiştim. Sonra çok pişman oldum. Kesinlikle onun deneyine müdahale etmek istemedim. İnşallah benim oğlum ileride büyük bilim insanı olacak” diye konuştu.