BAKAN IŞIK: BOSCH”CRI2-20 COMMON RAİL DİZEL ENJEKTÖR ÜRETİM TESİSİ” AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

Haziran 20, 2014  

 

 

Işık, Bosch Grubu’nun, Almanya’dan sonra dünyada ilk kez Bursa’da yüksek teknolojiyle üretilen “CRI2-20 Common Rail Dizel Enjektörü” tesisinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, bakanlığı açısından da son derece önemli bir üretim tesisini açmaktan çok büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi. bosh 5 bosh 3 bosh 2 bosh 1 bosh 4

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bugüne kadar Türkiye’ye güvenen hiç kimse mahcup olmadı, bugüne kadar Türkiye’ye güvenen hiç kimse de zarar etmedi. Türkiye’ye güvenen her zaman karlı çıktı” dedi.

Bosch’un artık Türkiye’de her yönüyle bir Türk şirketi olduğunu ifade eden Işık, “Bosch bir dünya markası, global bir firma, dünyada 43 bin Ar-Ge çalışanıyla dünyanın en büyük Ar-Ge firması aynı zamanda. Neredeyse cirosunun yüzde 10’unu Ar-Ge’ye harcayan bir firma. Bu gerçekten çok ama çok etkileyici bir durum” diye konuştu.

Işık, bu noktada Bosch’a birkaç açıdan teşekkür etmeleri gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Birincisi bu kadar güzel bir üretim tesisi açılıyor. 800 milyon liralık bir yatırım ve bine yakın çalışanın, akşam evine ekmek aş götüreceği bir tesisin açılışındayız. İkincisi bu tesis sıradan bir üretim tesisi değil. Bu tesis bir yüksek teknoloji eseri. Fabrikasındaki makinelerden sisteme kadar bir yüksek teknoloji fabrikasındayız. Üçüncüsü burada üretilen enjektörler yüksek teknoloji ürünü ve bütün dünyaya buradan satılacak. Bursa’dan Türkiye’den satılacak. Madein Bursa, Madein Türkiye. Bu bizim Bursa’da ve Türkiye’de Bosch’a teşekkür etmemiz için başka bir neden. Ama başka bir neden daha var, o da şu; özellikle buradaki üretimin Ar-Ge’sinin Türkiye’de ve Bursa’da yapılmış olması, buna Türk mühendislerimizin Türk insanının katkıda bulunmuş olması. Şu anda Bosch’un Türkiye’de 3 tane Ar-Ge merkezi var ve buralarda önemli sayıda Ar-Ge personeli çalışıyor. Bunların çok büyük bir kısmı Türk. Artık Bosch ile Türk insanımızın da Ar-Ge noktasındaki birikimi, bilgisi artıyor.”

“Yüzde 100 Türk şirketi olarak kabul ettiğimiz Bosch”

Bosch’un Ar-Ge’si sayesinde artık Türkiye’nin sadece ürün ihraç etmediğini, bilgi, know-how da ihraç ettiğini ifade eden Işık, Türkiye’nin artık yükte hafif pahada ağır olan bilgiyi ihraç ihraç ettiğini, bunun Türkiye açısından son derece önemli bir kazanım olduğunu vurguladı.

Işık, Bosch’un Türkiye’nin Ar-Ge ve inovasyon ekosistemine de büyük katkılar sağladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bosch’un kurduğu Ar-Ge merkezleri, yaptığı çalışmalar, bilgi ihracatı ve Ar-Ge’sinde yaptığı çalışmanın üretimle taçlandırılması, Türkiye’nin Ar-Ge ve inovasyon ekosistemine çok anlamlı, değerli katkılar sağladı. Bosch gerçekten kendi tedarikçileriyle inanılmaz güzel bir ilişki biçimi geliştiriyor. Bosch ile iş yapan tedarikçilerimiz çok daha hızlı kurumsallaşıyor. Bosch, çok daha güçlü kurumlar oluşturuyor ve rekabet açısından, katma değeri yüksek ürün üretme açısından Bosch’un temposuna ayak uydurmak da kendilerini geliştiriyor. Gerçekten bu saydığım açılardan dolayı biz yüzde 100 Türk şirketi olarak kabul ettiğimiz Bosch’a bugün çok teşekkür ediyoruz.”

“10 yılda 2 milyar avroluk yatırım”

Bosch’a bir başka teşekkürünün de Türkiye’ye güvendiği için olduğunu ifade eden Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biraz önce ifade etti değerli arkadaşlarımız 10 yılda 2 milyar avroluk yatırım. Ama bizim bir sloganımız var Steven (Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young); ‘Durmak yok yola devam’. Durmak yok yatırıma, üretime Ar-Ge’ye, inovasyona devam. Burada tabii ki Bosch bütün bu çalışmaları, Türkiye’nin potansiyeline güvendiği için yapıyor, ama en önemlisi Türk insanına güvendiği için yapıyor. Ben burada Bosch’ta çalışan bu fabrikada emek veren bütün emekçi arkadaşlarıma özellikle teşekkür ediyorum. Sizin ortaya koyduğunuz performans, inanın yeni fabrikalar için çok ama çok önemli referans oluyor. Sizin burada gösterdiğiniz o üstün çalışma performansı Bosch’un Türkiye’ye yatırım yapma arzusunu, iştahını artırıyor. Pek çok rakamı burada sizinle paylaşabilirim ama bugün hiçbir rakam paylaşmayacağım, sadece şunu ifade edeyim. Değerli arkadaşlar bugüne kadar Türkiye’ye güvenen hiç kimse mahcup olmadı, bugüne kadar Türkiye’ye güvenen hiç kimse de zarar etmedi. Türkiye’ye güvenen her zaman karlı çıktı. İşte bugün bu fabrika, Türkiye’ye güvenenlerin ne kadar önemli geçmişinin olduğunu ortaya koyan güzel bir örnek. Fakat biz bunları söylerken, üzerimize düşenin ne olduğunu da biliyoruz.”

“Global şirketlerin sadece yatırım yapmasını istemiyoruz”

Işık, Bosch adına Türkiye’de çalışanların bu ülkeyi ne kadar sevdiklerine yakinen şahit olduğunu, bunların Bosch’un Türkiye’de daha fazla yatırım yapmak için ne kadar gayret ettiklerini bildiğini ve her zaman taktir ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Ama biz de diyoruz ki; siz yatırım yapmak isteyin, hele hele yüksek teknolojiye yatırım yapın, biz de size elimizden gelen tüm imkanları seferber edeceğiz, yer tahsis edeceğiz, gerektiği zaman her türlü desteği vereceğiz. İnşallah Bosch’un Türkiye merkezi, şu anda dünyada ilk üçte dedi arkadaşlarımız. İnşallah dünyada bir numarayı hedefleyecek. Biz Türkiye olarak artık sadece global şirketlerin sadece yatırım yapmasını istemiyoruz. Yatırım yapmaları bizim için çok önemli, ama yatarım yaparken aynı zamanda Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini de Türkiye’de yapmalarını istiyoruz. Neden? Çünkü çok yetenekli, kabiliyetli, insan yapımız var. Artı çok agresif desteklerimiz var. Eğer, bugün Türkiye’de siz Ar-Ge merkezi kurmak isterseniz, devlet olarak 100 liralık harcamanın 60 lirasını siz yaparsınız, 40 lirasını da biz veriyoruz. Yeter ki gelin Türkiye’de yatırım yapın. Ar-Ge ve inovasyon faaliyeti bir kas gücü faaliyeti değildir. Ar-Ge ve inovasyon faaliyeti bir beyin gücü faaliyetidir. Biz kas gücünden beyin gücüne ne kadar fazla geçersek, Türkiye’nin gelişimi ilerlemesi ve kalkınması o kadar hızlı olacak. Bir şey daha olacak. Kas gücünden beyin gücüne doğru Türkiye evrildikçe, kadınlarımızın çalışma hayatındaki yeri daha da artacak. Bu, Türkiye’nin çok önemli bir potansiyelinin de harekete geçmesi anlamına geliyor.”

“Türkiye’ye güveniyoruz”

Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young da 2013-2015 yılları arasında Bursa’daki tesislere toplamda 850 milyon TL yatırım yapmayı öngördüklerini bildirdi.

Ar-Ge söz konusu olduğunda Bursa’nın global Bosch dünyasındaki özel yerinin altını çizmeden geçemeyeceğini ifade eden Young, “Bursa fabrikamız ile uluslararası ‘Enjektör Geliştirme Ağı’ için çalışan dünyadaki en büyük 2. Ar-Ge merkezi konumundayız ve bu konumumuzla dünya dizel sistemlerinin geliştirilmesi alanında söz sahibiyiz. Dünyanın önde gelen otomobil üreticileri olan Amerika, Çin, Hindistan gibi ülkelerdeki Bosch fabrikaları için geliştirmede karar merkezi konumundayız. Bosch’un Bursa’daki dizel ve benzinli sistemleri fabrikasında 30’dan fazla araç markası için üretim yapıyoruz. Bosch Türkiye olarak, karşımızda böyle güzel bir tablo, böylesine donanımlı iş gücü varken, grup yatırımlarını Türkiye’ye çekmek bizler için pek güç olmuyor. Bosch Grubu olarak, Türkiye’ye güveniyor, Türkiye ekonomisinin, bugün açılışını yapmış olduğumuz yatırımlar gibi yeni yatırımların da katkılarıyla kat kat büyüyeceğine inanıyoruz.”

Bakan Işık, daha sonra hizmete açtığı tesisi gezdi, incelemelerde bulundu.

Bu arada, Bakan Fikri Işık, program öncesinde Yenişehir ilçesinde kurulması planlanan Otomotiv Test Merkezi’nin arazisini hava muhalefeti nedeniyle harita üzerinden inceledi.