BAKAN IŞIK CENGİZ TOPEL HAVALİMANI’NDAKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

Nisan 3, 2015  

Başlıksız-6

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kartepe ilçesindeki Cengiz Topel Havalimanı’na Aletli İniş Sistemi (ILS) konulması için yapılan çalışmaları inceledi.

Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, havalimanının sivil uçuşlara açılmasının ardından, bir özel şirketin uçaklarının aynı mesafeyi daha uzun sürede kat etmesi dolayısıyla talebin düştüğünü söyledi.

Bölgede oluşan sis nedeniyle uçakların pek çok seferin iptal edilmesi veya diğer havalimanlarına kaydırılması problemini yaşadıklarını ifade eden Işık, “300 küsur uçuştan 45 tanesinin ya iptal edilmiş olması veya başka havalimanlarına kaydırılmış olması talebi azaltıyordu. Bunun sebebi de ILS cihazının olmaması, cihaz aslında var ama konumlandırma anlamında doğal engellerimiz vardı” diye konuştu.

Işık, ILS cihazı konumlandırılmasındaki doğal engelin kaldırılması çalışmalarının, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü dile getirerek, söz konusu tepenin “tıraşlandığını” kaydetti.

Bu çalışmanın ardından cihazın monte edileceğini anlatan Işık, daha sonra sisli havalarda da uçakların iniş ve kalkışında problem olmayacağını bildirdi.

Işık, cihazların kurulmasının ardından uçuşların ilk etapta Trabzon, daha sonra Antalya, Erzurum ve diğer illere başlayacağını belirterek, çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi.

Cihazlar hariç yaklaşık 10 milyon liralık yatırım yapılacağını aktaran Bakan Işık, “Buranın pist genişliği 30 metre, büyük gövdeli uçaklar 45 metre genişliğindeki piste ihtiyaç duyar. Ama küçük gövdeli uçaklarla ilgili bu çalışma bitsin değerlendiririz” ifadesini kullandı.