BAKAN IŞIK: İSRAİL’İ TELİN EDİYORUZ

Temmuz 15, 2014  

PSX_20140714_202618

AK Parti Kocaeli İl Teşkilatı tarafından düzenlenen 70. Danışma Meclisi ve geleneksel iftar programına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Şu ana kadar çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 200’e yakın insanı katleden, şehit eden bir İsrail’i şiddetle telin ediyoruz” dedi.

Bakan Işık ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve tüm ilçe belediye başkanlarının da katıldığı programda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Allah Başbakanımızdan razı olsun. Bizim önümüze geçti. Ülkemize rehberlik yaptı, fedakarlık yaptı ve bizde yerelde, onun önümüzü açtığı her yerde insanımızı yücelttik, insanımıza hizmet ettik. Yerel yönetimler olarak hiç endişe etmeyin. Artık biz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimizle birlikte Türkiye’ye model olduk” dedi.

Ramazan ayının bir huzur ayı olduğuna vurgu yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise “Ramazan ayında bir huzur var, bereket var, yardımlaşma var, tesanüt var. Ama bölgemizde maalesef aynı şeyleri görmemiz çok mümkün değil. Irak’ta, Suriye’de, Filistin’de, Mısır’da, pek çok komşumuzda, Libya’da ciddi sıkıntılar var, ciddi karışıklıklar var. Hele hele Filistin’de nasıl öldüğü çok belli olmayan 3 tane İsrailli gencin ölümü dolayısıyla başlatılan operasyonlar ki onların öldürülmesine de kesinlikle razı değiliz. Allah’ın verdiği canı meşru sebeplerin dışında hiç kimsenin alma hakkının olmadığını bilen ve bu inanca sahip olan insanlarız. Ama bunu bahane ederek şu ana kadar çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 200’e yakın insanı katleden, şehit eden bir İsrail’i şiddetle telin ediyoruz ve bu katliamı bir an önce durdurmasını istiyoruz. Ramazan’ın bir huzur ve barış iklimi oluşturmasını istiyoruz. Fakat maalesef bu katliama Türkiye’nin dışında şöyle gür bir ses veren, bu katliama bir tepki veren ülke de yok.

Hele batının ikiyüzlü tutumu, hatta ve hatta katliamı meşru gören tutumu hiçbir şekilde kabul edilemez. Eğer son dönemde İslam dünyasında aşırı uçlar güç kazandıysa, bu kesinlikle batının ikiyüzlü tutumu nedeniyledir. Kendi ülkende demokrasi olsun diyeceksin, ama İslam dünyasında halkın seçtiği insanların ülkelerini yönetmelerine müsaade etmeyeceksin. Böyle bir anlayış ne batı açısından, ne de dünya barışı açısından sürdürülebilir bir anlayış değil. Arzumuz, isteğimiz sadece Türkiye için değil, bütün dünya ülkeleri için idarecilerin halk tarafından seçilmesidir.

Sadece Türkiye değil, bütün dünya ülkeleri için anlayış ‘Hakimiyet kayıtsız, şartsız milletin’ olmalıdır. Onun için Mısır’daki darbeye karşı çıktık, onun için Suriye’de Esed’in zulmüne karşı çıkıyoruz, onun için Irak’ta son yaşanan gelişmeleri endişeyle izliyoruz, onun için Ukrayna’da sokak eylemlerini tasvip etmiyoruz, onun için dünyada millet iradesine dayanmayan yönetimlerin dünya barışına hizmet etmeyeceğini düşünüyoruz. İnşallah bu süreç bütün dünyada halkların kendi iradeleriyle kendi idarecilerini seçmelerine yönelik bir süreç olur diye temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye tarihinde ilk kez yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bütün millet olarak 4-5 bin yıllık tarihimizde Cumhurbaşkanını ilk defa halkımız doğrudan sandıkta seçecek. Artık Türkiye’de bir dönem kapanıyor. Türkiye’de yepyeni bir dönem açılıyor. Artık başkanını cumhur seçecek. Artık halk kendi cumhurbaşkanını kendi seçecek. Artık dengelerin başkanı olmayacak, milletin başkanı olacak. Artık dengelerin adamı dönemi bitiyor, milletin adamı dönemi başlıyor. Bizim de bu dönemle ilgili Ak Parti olarak adayımız, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan. Cumhurbaşkanı’nın anayasada önemli yetkileri var. Bir de halkın verdiği güç buna eklenince normal olan partilerin liderlerini aday göstermesidir.

Ak Parti normal olanı yaptı ama bilin ki CHP ve MHP kendi adaylarını gösterme cesaretine sahip değil. Onlar eski Türkiye’nin anlayışıyla dengelerin adamı formülüne yöneldiler. Adına da ne dediler? Çatı aday. Çatıya çıkacak bir isim de buldular. Aslında belirledikleri isim de Türkiye’de Ak Parti’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’ye nasıl bir dönüşüm yaşattığının da en güzel göstergesi. 2000 yılında Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için o dönemde parlamentoda bulunan Fazilet Partisi dahil denge adına, uzlaşma adına Ahmet Necdet Sezer’i önermişti. Aradan 14 yıl geçti. Bugün denge adına CHP ve MHP Ekmeleddin İhsanoğlu’nu öneriyor.

Bu aslında AK Parti’nin Türkiye’deki dönüştürücü gücünün ne kadar etkili olduğunu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın önünü kesmek için Recep Tayyip Erdoğan’a benzeyen birinin aday gösterilmesinin artık CHP tarafında kabullenildiğinin göstergesidir. Taklit aslını güçlendirir. O açıdan da inşallah bu seçimde insanlar milletin adamını inanıyoruz ki tercih edecekler. 10 Ağustos’ta inancımız, arzumuz, beklentimiz, milletin adamı, milletle ilk gençlik yıllarından beri siyasetin içinde bulunmuş, siyasetin her kademesinde bulunmuş, her kademede yöneticilik yapmış ve milletin içinden hiç kopmamış, gerektiğinde çay ve simit satmış, gerektiğinde de Amerikan Başkanıyla çata çat pazarlık yapmış bir ismi Cumhurbaşkanlığı’na seçecekler. Buna yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.