BAKAN IŞIK KAMBOÇYA’DA

Şubat 10, 2015  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Önümüzdeki süreçte, Türkiye ve Kamboçya arasındaki ilişkiler çok daha hızlı gelişecek” dedi.

 

KAMBOCYA

Bakan Işık, Türkiye ile Kamboçya arasında yapılacak ilk Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı dolayısıyla ülkenin başkenti Phnom Penh’e geldi.

Phnom Penh Özel Ekonomik Bölgesi’ni gezen Işık, Türk yatırımı Weibo’nun üretim tesislerini ziyaret etti, firmanın çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Işık, daha sonra Türkiye’nin Phnom Penh Büyükelçisi İlhan Kemal Tuğ’un, onuruna verdiği yemeğe katıldı. Kamboçya ile dostluk ilişkileri kurulması ve gelişmesini Türkiye olarak önemsediklerini belirten Işık, “Önümüzdeki süreçte, Türkiye ve Kamboçya arasındaki ilişkiler çok daha hızlı gelişecek” diye konuştu.

Kamboçya’nın, ortalama büyüme hızının yüzde 7,5 olduğunu kaydeden Işık, ülkenin bölgede ekonomisi en hızlı büyüyen ve ticari açıdan en hızlı gelişen yerlerin başında geldiğine dikkati çekti. Türkiye ile Kamboçya ilişkilerinin yüzde 7,5’ten daha hızlı büyümesini istediklerini dile getiren Işık, bu noktada imzalanacak işbirliği anlaşmasının iki ülke arasındaki ilişkileri, ticareti ve gidiş-gelişleri çok daha hızlandıracağını vurguladı.

Büyükelçi Tuğ da Kamboçya’nın, “Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı sonunda imzalanacak protokol, Türkiye ve Kamboçya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin çeşitlendirilmesi ve derinleştirilmesini büyük katkısı olacağına yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan Işık onuruna verilen yemeğe, Kamboçya Hükümeti Müslüman Topluluğu temsilcilerinden Zakaryya Adam, Kamboçya Kralı Norodom Sihamoni tarafından atanan Müftü Yardımcısı Sim Matdaud ve Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret Genel Müdürü Pich Rithi de katıldı.

Kamboçya’ya ilk kez 2013 yılı Kasım ayında Türk Büyükelçi atanmıştı. Büyükelçiliğin yeni binası da 2014 yılı aralık ayında hizmete girdi. Bakan Işık, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan sonra Kamboçya’yı ziyaret eden ikinci bakan oldu.