BAKAN IŞIK KELKİT’TE MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

Ağustos 9, 2015  

Bakan IŞIK, AK Parti İstanbul İl Başkanlığına yapılan silahlı saldırıyla ilgili, “Bu saldırılar AK Parti’nin ülkeye hizmet etme aşkını özellikle daha da artıracaktır. Bizim milletimize olan hizmet borcumuzu ödememizde bize kesinlikle bir caydırıcı etki oluşturmayacaktır”

IMG-20150809-WA0002

Işık, Kelkit ilçe merkezindeki Kiptaş Park Tesislerinde organize edilen kahvaltıda AK Parti Kelkit ve Köse ilçe yöneticileri ile bir araya geldi. Işık, kahvaltının ardından yaklaşık 2 saat teşkilat üyeleri ile sohbet etti, sorun ve taleplerini dinledi.

Bakan Işık, bir gazetecinin “koalisyon görüşmeleri sürecinde birlik ve beraberliğin önemine dair neler söylemek istersiniz ?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Türkiye’nin, özellikle bölgemizin içinden geçtiği süreç itibariyle milli birliğini, beraberliğini en üst düzeyde tutma zorunluluğu var. Burada siyasi kamplaşmanın, kutuplaşmanın yerini ülkenin ortak çıkarlarını ve ortak değerlerini esas alan bir birlik anlayışına bırakması gerekiyor. Bu, ‘ne olursa olsun her parti kendi ilkelerinden, prensiplerinden vazgeçsin ama illa bir koalisyon kurulsun’ anlamına gelmez ama partilerin kendi ilkeleri, prensipleri ve öncelikleri doğrultusunda bir koalisyonun kurulabilmesi temel önceliğimiz. Eğer bunu başarabilirsek zaten bir koalisyon hükümeti kurulur ama bu başarılamazsa demokrasilerde çare tükenmez, eğer bu başarılamazsa emaneti millete iade etmenin ve seçimin yenilenmesinin ülke için büyük bir felaket olacağını da büyük bir kayıp olacağını da düşünmüyoruz.”

Önemli olanın, sürdürülebilir bir koalisyonun oluşup oluşmayacağına bakmak olduğunu vurgulayan Işık, “Sürdürülebilir bir koalisyon hükümeti 4 yıl veya Türkiye’nin belli bekleyen anayasa gibi bazı temel önceliklerini hayata geçirecek bir koalisyon hükümetinin kurulabilmesi, bizim açımızdan da özellikle içinden geçtiğimiz konjonktür bakımından da önemlidir, bizim tercihimizdir ama bu demek bunun dışında hiçbir alternatif ülke için mümkün değildir demek de değil” dedi.

Bakan Işık, AK Parti İstanbul İl Başkanlığına yapılan silahlı saldırının anımsatılması üzerine, öncelikle il başkanının şahsında bütün İstanbul teşkilatına ve AK Parti teşkilatlarına geçmiş olsun dileklerini iletti.

“Bu tip kalleşçe yapılan saldırıları nefretle ve şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullanan Işık, “Bu saldırılar AK Parti’nin ülkeye hizmet etme aşkını özellikle daha da artıracaktır. Bizim milletimize olan hizmet borcumuzu ödememizde bize kesinlikle bir caydırıcı etki oluşturmayacaktır. Aksine azmimizi, irademizi ve kararlılığımızı artıracaktır” diye konuştu.

Işık, “Gümüşhane’de de bir süre önce 3 teröristin varlığı tespit edildi ve operasyon başlatıldı. Bölücü terör örgütü mensuplarının Karadeniz’e sızmaya çalıştığına ilişkin de basında çeşitli haberler yer alıyor” şeklindeki soruya, “Güvenlik güçlerimizin duruma tam olarak hakim olduğunu özellikle bu ziyaretimde ben de gördüm. Arkadaşlarımız tam bir teyakkuz halindeler. Bu noktada özellikle bölgemizdeki güvenlik güçlerinin tecrübesi, bu konudaki birikimi, deneyimi inanıyorum ki Karadeniz’de bu terör örgütü mensuplarının herhangi bir eylem yapmasına fırsat vermeyecektir. Bu noktada bölgedeki kamu görevlisi arkadaşlarımız büyük bir dikkat ve titizlikle konunun üzerinde çalışıyorlar. Belki halkımızın bu noktada biraz daha hassas olması, eğer şüpheli bir durum olduğunda ilgili güvenlik birimlerimize konuyu bildirmesi, bölgemizin güvenliği açısından daha da güvenliği artırıcı tedbir olur” dedi.

Bakan Işık, “CHP ile koalisyon kurulması ihtimali yüzde kaç ?” sorusunu ise şöyle, yanıtladı:

“Koalisyon ihtimalleri üzerinde şu anda yüzde verecek durumda değiliz. Temel önceliğimiz biraz önce söylediğim temel ilkeleri, prensipleri ve öncelikleri iyi belirlenmiş, sürdürülebilir bir koalisyon hükümetinin kurulması. Bu kurulabilirse ne ala ama kurulamasa da emaneti milletimize iade etmek ve Türkiye’nin seçimlerinin tekrarını sağlamak gibi bir de durum var. Birinci önceliğimiz koalisyonun kurulması ama bunun için şu anda yüzde vermek mümkün değil.”