Bakan IŞIK, Kocaeli Valiliğince şehit aileleri ve gaziler için düzenlenen iftar programında konuştu

Haziran 1, 2017  

Kocaeli Valiliğince şehit aileleri ve gaziler için Başiskele ilçesinde bir otelde düzenlenen iftar programına katılan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, burada yaptığı konuşmada, tüm şehitlere rahmet, gazilere sağlık ve afiyet diledi.

Milletin kendi değerleriyle yaşayabilmesi için canlarını, gözlerini kırpmadan feda eden şehitlere olan borcun ne yapılırsa yapılsın ödenemeyeceğini vurgulayan Işık, “Onlara layık olmanın en önemli, öncelikli yolu; şehadet değerlerine sıkı sıkı bağlı kalmaktır. Biz bu şehadet değerlerine bağlı kalmak için elimizden gelenin en iyisini yapmanın gayreti içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

– “10 bin 564 terörist etkisiz hale getirildi”

Şehitlerin kanını yerde bırakmadıklarını, 35 yıldır terörle mücadele tarihinde en yoğun mücadelenin yapıldığı dönemde olduklarını belirten Işık, “Her bir şehit haberi yüreğimizi dağlıyor. Ama şunu da çok iyi biliyoruz ki verdiğimiz hiçbir şehidin kanı yerde kalmıyor, kalmayacak. 23 Temmuz 2015’ten bugüne kadar o hain terör örgütünün Ceylanpınar’da 2 polisimizi evinde, yatağında şehit ettiği günden bugüne kadar verilen amansız mücadelenin sonucunda bugüne kadar 10 bin 564 terörist etkisiz hale getirildi.” diye konuştu.

Hiçbir hainin bu ülkede emeline ulaşamayacağının altını çizen Işık, bunun için gece gündüz mücadele verdiklerini aktararak, şöyle devam etti:

“Allah’a hamdolsun bu mücadelede askerimiz, polisimiz, jandarmamız, köy koruyucularımız, güvenlik güçlerimiz, devletimizin bütün birimleri tam bir seferberlik içerisinde hareket ediyor. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız. Ta ki Türkiye Cumhuriyeti’ne hiç kimse yan gözle dahi bakamasın… Bir taraftan içeride terörle mücadelede bu yoğun seferberlik sürdürülürken, diğer tarafta da sınırlarımızın dışında Türkiye’ye yönelik tehditleri bertaraf etmek için askerimiz yoğun gayret gösteriyor.”

 

“Türkiye, dünyada en çok terörle mücadele eden ülkedir”

Fırat Kalkanı Harekatı’nın başarıyla sonuçlandığına dikkati çeken Bakan Işık, “Bu harekat kapsamında da özellikle 3 bin 563 DEAŞ’lı terörist etkisiz hale getirildi. Aslında Türkiye; şu anda dünyada, hem PKK terörüne hem DEAŞ terörüne hem diğer terör örgütlerine karşı en fazla mücadele eden tek ülkedir. Bu mücadeleyi de Allah’ın izniyle kararlılıkla sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Şehitlere layık olmak için büyük bir seferberlik anlayışıyla çalıştıklarını kaydeden Işık, “Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda sergilediğimiz silahlarımız, mühimmatımız ve teçhizatlarımız dostlarımıza büyük bir güven verdi. Düşmanlarımızda da çok büyük bir korku oluşturdu. Türkiye’nin artık o eski Türkiye olmadığını herkes bir kez daha gördü. Türkiye’nin artık, silah ambargosu uygulandığı zaman ‘Biz ne yaparız, birisi şu silahı vermezse, şu mühimmatı vermezse ordumuz hareket edemez.’ denilen bir Türkiye olmadığını Allah’a hamdolsun herkes gördü. Bu yöndeki çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Işık, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine değinerek, şöyle devam etti:

“15 Temmuz gibi hain bir darbe girişimini bu asil millet, göğsünü o kurşunlara siper ederek, tankların önünde durarak, altına yatarak, üzerine yağdırılan bombalara meydan okuyarak Allah’ın izniyle etkisiz hale getirdi, bertaraf etti. 15 Temmuz, bir kez daha gösterdi ki Türkiye’de mücadele etmemiz gereken terör örgütü sadece PKK, PYD, YPG, DEAŞ veya diğer aşırı sol örgütler değil. Aynı zamanda FETÖ terör örgütü de bu milletin bekasına, bu ülkenin geleceğine kasteden hain bir terör örgütüdür. Bundan dolayı da büyük bir mücadeleyi sürdürüyoruz. Bu vesileyle, peygamber ocağı dediğimiz, göz bebeğimiz Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içine sızan hainleri tek tek bulup temizliyoruz. Bugüne kadar Türk Silahlı Kuvvetlerinden 7 bin 800’ün üzerinde kişiyi bu örgütle irtibatı ve iltisakı olduğu gerekçesiyle uzaklaştırdık.”

– “Milli Savunma Üniversitemize yoğun ilgi var”

Bir taraftan bu hainleri temizlerken diğer taraftan Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücüne güç katacak çalışmaları da ihmal etmediklerini vurgulayan Bakan Işık, şunları kaydetti:

“Milli Savunma Üniversitemizin 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı için 5 bin 200 öğrenciye ihtiyacı var. Duyuruyu yaptık, şu ana kadar 305 bin gencimiz Milli Savunma Üniversitesinde okumak ve kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin şerefli bir subayı olmak için başvuru yaptı. Bu, bugüne kadar elde edilen en yüksek rakam. Yani bir rekor. Bu, milletimizin Türk Silahlı Kuvvetlerimize gösterdiği ilginin, teveccühün de bir göstergesi. Bu millet, kendi ordusuna sahip çıkmayı sürdürüyor. Bu millet, kendi şehidinin yakınlarına sahip çıkmayı sürdürüyor. Bu millet, gazilerine sahip çıkmayı sürdürüyor. Bundan da sonra da sürdürmeye devam edecek. Birliğimizi, beraberliğimizi sürdürdükçe Allah’ın izniyle hiçbir harici gücün Türkiye’ye diz çöktürmesi, bileğini bükmesi mümkün değil.”

Bakan Işık, şehit aileleri ve gazilere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek, kendilerinin her zaman yanlarında olduklarını dile getirdi.Kocaeli Kocaeli2 Kocaeli3