BAKAN IŞIK, KÖY ZİYARETİ YAPTI

Nisan 15, 2015  

Başlıksız-2

 

Işık, Kandıra ilçesine bağlı Araman, Alefli, Mülkşehsuvar, Bozburun, Esentepe ve Balcı köylerini ziyaret etti.

Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Araman, Alefli, Mülkşehsuvar, Bozburun, Esentepe ve Balcı köylerini ziyaret eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, vatandaşlarla sohbet etti.

Halkın sorunlarını dinleyen Işık’a ziyaretinde Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken de eşlik etti.

“İstikrar sürerse, Türkiye’nin önünde hiçbir güç duramaz”

İstikrar vurgusu yapan Işık, “Eğer Türkiye istikrarını sürdürürse Türkiye’nin önünde hiçbir güç duramaz. Ama Türkiye istikrarını kaybederse de Türkiye’nin ayakta durması çok kolay olmaz. Birileri Türkiye’de istikrar bozulsun diye her şeyi deniyor. Gezi olaylarıyla başlayan süreci hatırlayın. O günden bugüne her türlü provokatif hareketler, davranışlar yapılıyor. Bir tek gaye var, Türkiye’nin istikrarı bozulsun. Neden? İstikrar sürdürdükçe Türkiye güçleniyor, kalkınıyor. Artık düne kadar IMF’nin üç kuruşuna muhtaç olan Türkiye, IMF’ye borç verir hale geldi.” dedi.

“Kandıra Türkiye’nin en gelişen ilçelerinden birisi…”

Kandıra’nın daha önceden çok göç veren bir ilçe olduğunu ancak artık göçün durduğu ve Türkiye’nin gelişen ilçelerinden biri haline geldiğini aktaran Bakan Işık, ilçeye doğal gaz getirdiklerini ve baraj yaptıklarını söyledi.

Yuvacık Barajı’nın belediyeye 6,5 milyar dolara malolduğunu, bazı borçlarını sildirdiklerini ve bu rakamın 4,5 milyar doları bulduğunu kaydeden Işık, şunları söyledi:

“Şu anda Kandıra Namazgah Barajı, Yuvacık Barajı’nın yarısı kadar. Eğer aynı zihniyette olsaydı burası 3 milyar dolara malolması lazımdı. Kamulaştırmalarda dahil 80 milyon liraya yapıldı. Barajın arıtma tesisini yaptık, Kandıra’nın bütün altyapısını yeniledik. Köylerimizde çalışmalarımız hızla devam ediyor. Kandıra’ya en modern bir devlet hastanesi yaptık. Eski hastanenin olduğu yeri de şehir parkı yapıyoruz. Kandıra’ya yeni bir endüstri meslek lisesi yapıyoruz. Bu sene başlayacağız. İmam hatip ortaokulunu yeniliyoruz. Kandıra’nın eğitimde hiçbir eksiği kalmayacak.”

 

“Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin temeli atılacak”

Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin imar planlarını onayladıklarını, kamulaştırmaların bitme noktasına geldiğini sözlerine ekleyen Işık, şöyle kouştu:

“Bir iki parsel kaldı, inşallah yakında Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin temelleri atılmaya başlanacak. O fabrikalar bitene kadar, bizim o fabrikada çalışacak gençlerimizin kollarına altın bilezik takmamız lazım. Yani meslek kazandırmamız lazım. Kandıra verdiği göçleri böyle geri alacak. Kandıra’yı ve köylerini yeniden cazibe merkezi haline getiriyoruz.”

“Duble yollar yapılacak”

Kandıra-İzmit arasını duble yol haline getirecekleri müjdesini veren Bakan Işık, çalışmalara bu yıl başlanacağını, yolu Kefken’e kadar da uzatacaklarını ifade ederek, “Yol iki geliş, iki gidiş olacak. Özellikle tatil dönemlerindeki trafik sıkışıklığını Allah’ın izni ile ortadan kaldıracağız” dedi.

Karasu, Kaynarca, Kandıra, Ağva yolunu bu sene başlatacaklarını kaydeden Bakan Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Burası da bittiği zaman Şile’ye gitmek için Gebze’yi dolanmayacaksınız. Ağva’ya gitmek için o kadar eziyeti çekmeyeceksiniz. Karasu ve Kaynarca’ya gitmek için çok daha konforlu yoldan gideceksiniz. Büyükşehir belediyemizle, valiliğimizle, kaymakamlığımızla el ele Kandıra’yı daha güzel daha yaşanabilir daha mutlu insanların yaşayabildiği bir yer haline getireceğiz. Bolu tünelini devlet yapamaz, patates deposu mu yapsak diyorlardı. Şimdi Bolu tüneli gibi en az 50 tane tünel bitti. Daha bir o kadar da çalışma devam ediyor. Ülkenin iki yakasını bir araya getirince bütün bunlar oluyor. Ülkede IMF reçetelerini uygulamak yerine kendi ekonomi politikalarını uyguladığınız zaman Türkiye’nin kaynakları da imkanları da kendine yetiyor.”