Bakan Işık; “Ostim Organize Sanayi Bölgesi kabuğunu kırmıştır”

Haziran 11, 2014  

sanayi 4 sanayi 3 sanayi 5 sanayi 2 sanayi 6

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık Ostim Organize Sanayi bölgesine bir dizi ziyarette bulundu.

Burada OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’dan bilgi alan Işık, daha sonra beraberindekilerle bir servis aracına bindi ve OSTİM’deki bazı tesislerde incelemelerde bulundu.

İncelemelerinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Işık, OSTİM’in artık kabuğunu kırdığını söyledi.

OSTİM’in adeta bir sanayi kümesi haline geldiğini dile getiren Işık, birlikte iş yapma kültürünün kazanılması için burada yapılan çalışmaların da kendisini memnun ettiğini belirtti.

Bakan Işık, OSTİM’de savunma sanayinden sağlık sektörüne kadar pek çok alanda üretim yapan firmaların bulunduğuna değinerek, şöyle konuştu:

“OSTİM’e teknopark kurulma kararı nisan ayında Resmi Gazetede yayımlandı ve OSTİM Teknoparkı kuruldu. Şimdi ikinci teknopark İvedik OSB’de. Teknoparklar daha çok üniversitelerin bünyesinde kuruluyordu ama bizim arzumuz şu; üniversiteler de sanayinin ayağına gitsin. Teknoparkların OSB’lerin içinde kurulması, üniversite, sanayi ve kamu iş birliğini daha da artıracak. Bu noktada üniversitelerimizin ve hocalarımızın daha fazla zamanını sanayide geçirmelerini, sanayilerin sorunları için daha fazla kafa yormalarını istiyoruz.”

OSB modelinin diğer ülkelere de örnek olduğunu anlatan Işık, gerek Doğu Avrupa gerek Kafkaslar gerekse de Ortadoğu ve Afrika’dan OSB’leri incelemeye gelen bir çok heyetin olduğunu bildirdi.