BAKAN IŞIK, PAKİSTAN HAVA VE DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLARI İLE GÖRÜŞTÜ

Haziran 3, 2016  

 

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Süheyl Aman ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Muhammed Zakaullah ile bir araya geldi.

 

 

PAKISTAN HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI (1)PAKISTAN DENIZ KUVVETLERİ KOMUTANI1

 

 

Işık, Aman ile yaptığı görüşmede ASELSAN , HAVELSAN, Yonca-Onuk, BMC, MKEK, STM, MİLSOFT ve TAI gibi Türk firmalarının önemli projelerinin Türkiye ile Pakistan arasındaki mevcut işbirliğine bir ivme kazandırdığını belirtti.

İki ülke arasındaki savunma alanında işbirliğinin ele alındığı görüşmenin ardından Işık, Oramiral Zakaullah ile görüştü.

Öte yandan, Işık, Türk medya mensuplarına ziyaretine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Pakistanlı askeri ve sivil yetkililer ile çok verimli görüşmeler yaptığını belirten Işık, savunma sanayiindeki işbirliğini daha da arttırmanın yollarını aradıklarını kaydetti.

Işık, “Dost ve kardeş iki ülke olarak ve maalesef aynı tür tehditlerle karşı karşıya olan, terörle mücadele eden iki ülke olarak bu alanlardaki işbirliğini nasıl daha iyiye götürebiliriz bunun çalışmalarını yapıyoruz. Bu anlamda Türkiye ile Pakistan arasında askeri alanda çok güçlü bir işbirliği var. Şu anda T-129 ATAK Helikopter Projesi, milli piyade tüfeğimizin Pakistan ordusunda kullanılması ile ilgili son derece verimli çalışmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

Pakistan Genelkurmay Başkanı Reşit Mahmut da medya mensuplarına yaptığı açıklamada, savunma alanında iki ülkenin birbirlerinin deneyimlerinden faydalanmak istediklerini vurguladı. Mahmut bu kapsamda Işık’ın ziyaretini bir fırsat olarak gördüklerini dile getirdi.