Bakan Işık, şehitlikleri ziyaret etti.

Temmuz 11, 2017  

İzmit ilçesindeki Namazgah ve Polis şehitliğini ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, mezarlara karanfil bıraktı.

Işık, Fevziye Camisi İmamı Faruk Çoban tarafından Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından şehitler için dua etti.

Ziyaret sonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Işık, 15 Temmuz 2016’da belki de tarihin en büyük ihanetiyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

 

Ülkenin içinde yuvalanmış bir ihanet şebekesinin Türkiye’de demokrasiyi askıya almak, milli iradeyi ortadan kaldırmak ve Türkiye’nin birliğine ve bütünlüğüne çok ağır bir darbe vuracak ihanete kalkıştığını ifade eden Işık, bunun tarihlerinin en büyük ihaneti olduğunu vurguladı.

 

Işık, bu ihanete milletin tarihteki belki de en büyük başkaldırıyla karşılık verdiğini dile getirerek, “Büyük bir kahramanlıkla bu ihanet girişimini akamete uğrattı, engelledi ve bu hainlerin özellikle hak ettiği cezayı alması noktasında gereken her türlü gayreti o gece gösterdi. Bu uğurda canlarını veren 249 şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gerçekten ihanet ne kadar büyükse ihaneti önleyen kahramanlık da o kadar büyük oldu. O açıdan şehitlerimizi, rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum. 2 bin 195 gazimiz kanlarıyla bu ihanet girişimine ‘dur’ dedi.” şeklinde konuştu.

– Gösterdikleri kahramanlıkları bir kez daha anıyoruz

 

Millet olarak ihanet girişimini akamete uğratmak için sokaklara döküldüklerini anlatan Işık, milletin her bir ferdinin o gün hiçbir siyasi görüş, hayat tarzı farklılığı gözetmeden sokağa indiğini bildirdi.

 

Işık, 15 Temmuz’un milletin birlik ve beraberliğinin bütün dünyaya gösterildiği bir gece olduğunu aktararak, “Bu vesileyle sadece 15 Temmuz’da değil bu toprakların bize ebedi vatan olması için bugüne kadar hayatını kaybeden bütün şehitlerimize 15 Temmuz’un birinci sene-i devriyesi vesilesiyle rahmet diliyoruz. Onların gösterdikleri kahramanlıkları bu vesileyle bir kez daha anıyoruz. Gelecek kuşakların bu bilinçle yetişmesi için bu anma etkinliklerini önemsiyoruz. Bugün burada sadece 15 Temmuz şehitlerimiz için değil, bu toprakların bize vatan olması için canlarını feda etmiş bütün şehitlerimizi rahmetle andık.” ifadesini kullandı.

 

 

Kabirlerin başında dua ettiklerini belirten Işık, “İnşallah bir daha ülkemiz böyle bir ihanetle karşı karşıya kalmaz ama böyle bir ihaneti aklından geçirenlerin nasıl bir karşılık bulacakları 15 Temmuz gecesi bütün milletimiz tarafından ortaya konmuştur. Rabbim inşallah böyle bir durumu bir daha göstermez.” diye konuştu.

 

Şehitlik ziyaretine Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli milletvekilleri Cemil Yaman, Zeki Aygün, Sami Çakır, İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz, Garnizon Komutanı Korgeneral Metin Gürak, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Karadeniz, Kocaeli Emniyet Müdürü Necati Denizci ve ilgililer katıldı.

 

Daha sonra Fevziye Camisi’ne geçen Işık ve beraberindekiler, burada şehitler için okunan Mevlid-i Şerif’i dinledi.

Öğle namazına müteakip vefat eden iki vatandaşın cenaze namazına da katılan Bakan Işık, vatandaşlarla sohbet etmesinin ardından camiden ayrıldı. b

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İzmit ilçesindeki Namazgah ve Polis şehitliğini ziyaret ederek şehit mezarlarına karanfil bıraktı. ( Tahir Turan Eroğlu - Anadolu Ajansı )

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İzmit ilçesindeki Namazgah ve Polis şehitliğini ziyaret ederek şehit mezarlarına karanfil bıraktı. ( Tahir Turan Eroğlu – Anadolu Ajansı )