Bakan IŞIK: “Şu anda kayıp hiçbir uçağımız yok”

Temmuz 17, 2016  

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Dün gece itibarıyla söylüyorum bizim şu anda kayıp hiçbir uçağımız yok. Sadece Yunanistan’a giden helikopter dışında da envanterimizde olan tüm helikopterler mevcut. Bana da geldi, ‘5-6 helikopter, uçak kayıp’ falan, böyle bir şeyin gerçekle uzaktan yakından alakası yok” dedi.

IMG_0146

 

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Habertürk televizyonunda katıldığı programda, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin soruları yanıtladı.

Darbe girişiminin tamamen engellendiğini vurgulayan Bakan Işık, “Şu anda her şey kontrolümüz altında, kontrol dışı şu an hiçbir unsur yok. Bu açıdan hiçbir unsur yok, bu anlamda tehlike geçti, darbe önlendi. Ama bu yapı tüm unsurlarıyla deşifre edilene kadar ve Türkiye’de demokrasiye kast etmeye çalışan bu yapı ve uzantıları tamamen tespit edilene kadar da ‘artık bundan sonra darbe olmaz, Türkiye’de her şey güllük gülistanlık’ demek mümkün olmayacak. Bundan sonraki tüm hassasiyetimiz bu yapının tüm unsurlarının deşifre edilmesi ve temizlenmesi devlet kurumları içerisinden başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere” ifadesini kullandı.

Darbe girişimine ilişkin ilk haberi nasıl aldığı sorulan Işık, göreve geldikten sonra özellikle terörle mücadeledeki olayların anında kendisine bildirilmesine yönelik mesaj hattı oluşturduğunu belirtti.

Kocaeli’de bir nikahta şahitlik yaptıktan sonra oradan ayrılırken ilk mesajın geldiğine işaret eden Işık, şöyle devam etti:

“İlk mesaj geldi, ‘Genelkurmayın nizamiyesinde iki asker birbirini vurdu’ diye. Çok kısa süre sonra bir mesaj daha geldi, ‘Bu bir tatbikatmış ama bilgi teyide muhtaç’ diye. Sonra bilgi akışı kesildi. Ondan sonra biz kendi kanallarımızla ne olup bittiğini öğrenmeye başladık. O andan itibaren biz bunun bir paralel darbe girişimi olduğunu hemen tahmin ettik ve bütün gelişmeler de onu gösterdi. Aldığımız ilk bilgiler Genelkurmay Başkanının karargahta ve rehin olduğu, Genelkurmay 2. Başkanı’nın karargahta ve rehin olduğu, Jandarma Genel Komutanının rehin alındığı, Kara Kuvvetleri Komutanının rehin olduğu. Hemen belli bir süre sonra Deniz Kuvvetleri Komutanımız beni aradı, ‘Bakanım biz bu işin içinde değiliz, bu bir darbe girişimidir biz buna karşıyız’ dedi.”

Milli Savunma Bakanlığında söz konusu darbe girişimine destek verenlerin olup olmadığı sorulması üzerine Bakan Işık, “Mutlaka var. Onlar şimdi tek tek ayıklanıyor. O darbe girişiminden yana olan askerler de var, bu darbe girişimine kahramanca karşı çıkan ve bu uğurda hayatını kaybeden onların, bu paralelci darbecilerin emrine uymadığı için vurularak şehit edilen askerlerimiz de var” yanıtını verdi.

 “YAŞ’ta önemli bir tasfiye olacaktı”

Türk Silahlı Kuvvetlerine kurumsal olarak bir yakıştırma yapılmaması gerektiğini vurgulayan Işık, “Halkımızın Türk Silahlı Kuvvetlerinin kurumsal olarak bu işin içinde olmadığını bilmelerini isterim artı, bu darbeye direndiği için vurularak şehit olan askerlerimiz olduğunu bilmelerini isterim. Genelkurmayda bunların emirlerine uymadığı, direndiği için şehit edilen askerlerimiz, kahramanlarımız var” diye konuştu.

Işık, ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şura toplantısı için paralel yapıya ilişkin önemli bir tasfiyeyi hazırladıklarını, bu konuda çalıştıklarını vurgulayarak, “Bu yapı aslında YAŞ’ta önemli bir tasfiye olacaktı. Muhtemelen onlar da bu tasfiyenin olacağını düşündükleri için YAŞ toplantısından önce bir darbe, böyle bir hain ihanet içerisine girdiler ama sonuçta bu konular mutlaka bütün boyutlarıyla incelenmesi, araştırılması gereken konular” dedi.

 “Hiç kimse bu tip dedikodulara inanmasın”

Bazı helikopter ve uçakların kayıp olduğuna ilişkin iddialar hatırlatılan Milli Savunma Bakanı Işık, şunları kaydetti:

“Dün gece itibarıyla söylüyorum bizim şu anda kayıp hiçbir uçağımız yok. Sadece Yunanistan’a giden helikopter dışında da envanterimizde olan tüm helikopterler mevcut. Bana da geldi, ‘5-6 helikopter, uçak kayıp’ falan, böyle bir şeyin gerçekle uzaktan yakından alakası yok. Hiç kimse bu tip dedikodulara inanmasın. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde bulunan tüm helikopterler ve uçaklar sadece Yunanistan’daki helikopter hariç yerli yerindedir.”