BAKAN IŞIK, TOBB AKREDİTASYON SERTİFİKALARINI TESLİM ETTİ

Ocak 29, 2015  

Başlıksız-1

10. Dönem 39 oda/borsa ile akreditasyon sertifikalarını yenileyen 1, 2, 5 ve 7. Dönemden 54 oda/borsa, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

TOBB Akreditasyon Sertifika töreninde  konuşan Işık, artık Türkiye’de sadece otellerinin değil, ülkenin geleceğine hizmet eden oda ve borsaların da 5 yıldızlı hizmet verdiğini söyledi.

Türkiye’nin son 12-13 yılda çok önemli mesafe kat ettiğini dile getiren Işık, birçok alanda artık 2002 ile kıyaslama yapmadıklarını ifade etti. Işık, bu başarının da özel sektörle yapılan işbirliği sayesinde yakalandığını vurguladı.

Bu anlayışın her alanda meyvelerini topladıklarını aktaran Işık, şunları kaydetti:

“Oda ve borsa başkanlarımızla mart ayında yine burada bir toplantı yaptık. Bu toplantıda Bakanlığımızla ilgili talep içeren 49 madde ortaya kondu. Her birini çalışma arkadaşlarım tek tek not aldı ve biz, sürekli bu 49 maddeden kaçı hayata geçti diye inceledik. Şu ana kadar 24 madde hayata geçti. Bazı maddelerde görüşümüz olumsuz, uygulanabilir bulmadığımız maddeler var. Diğer maddelerin de şu anda üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Artık sigara kağıdına not alan siyasetçi yok. Artık Bakanla birlikte bürokrasi, her ağızdan çıkanı not ediyor ve mümkün olan her türlü çalışma yapılarak, taleplerin makul olanları hayata geçiriliyor.”

Bu yaklaşıma örnekler de veren Işık, sanayicilerden gelen istek üzerine OSB’lerdeki taban alanı kısıtlamasını kaldırdıklarını söyledi.

“Mevzuatımızdaki gereksiz hükümlerin tamamını ayıklayalım”

Sanayicilerle, iş adamlarıyla her konuda istişare yapmaya devam edeceklerini anlatan Işık, oda ve borsalarla her gittikleri ilde mutlaka toplantı yaptıklarını ifade etti.

Fikri Işık, oda ve borsalardan destek de beklediklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Bürokrasinin azaltılmasıyla ilgili çalışmamız için sizlerden görüş bekliyoruz. Sizlere bir çağrı yapmak istiyorum. Ben bakan olarak arkadaşlarıma talimat verdim. Bizim mevzuatımızdaki gereksiz hükümlerin tamamını ayıklayalım. Bürokrasiyi artıran, kırtasiyeciliği artıran, gereksiz zaman ve enerji kaybına neden olan tüm gereksiz mevzuatı ayıklayalım. Bu talimatı verdim. Hedefimiz mart sonuna kadar bunu yapmak. Şu anda Başbakanımızın da böyle bir talimatı var. Ancak şunu da iyi biliyoruz, bizim bürokrasi anlayışımız, kendi yetkisinde olan bazı alanları devretmek istemez. O zaman bu yaptığımız çalışma belki sonuç vermeyebilir. O zaman ne yapalım? Gelin mevzuatımızı birlikte basitleştirelim ve en sade, en yalın bürokrasiye sahip bakanlık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olsun. Bu noktada sizlerden özellikle destek bekliyoruz.”

 “Şu ana kadar 509 tane yerli malı belgesi verildi”

Hükümet ve Bakanlık olarak üretimde 3 temel önceliklerinin bulunduğunu belirten Işık, bunların yerli, yenilikçi ve yeşil üretim olduğunu ifade etti.

Işık, bunun için önemli birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini belirterek, bunlardan birinin de yerli ürüne kamu ihalelerinde fiyat avantajı uygulanması olduğunu kaydetti. Bu uygulamada yerlilik oranı hesaplama yöntemini Bakanlık olarak belirlediklerini ve bu yöntemi tüm odalara gönderdiklerini anlatan Işık, “Şimdi bu odalarımız bu yönteme göre kendisine yapılan başvuruları inceliyor ve eğer yüzde 50’nin üzerinde yerlilik oranı varsa, ‘bu ürün yerli malıdır’ diye belgeyi veriyor. şu ana kadar 509 tane yerli malı belgesi verildi. İnanıyorum ki bu her geçen gün daha da artacak” diye konuştu.

Burada odalardan hassasiyet beklediklerini dile getiren Işık, hak etmeyen kişilere bu belgenin verilmemesini istedi.

 “Sanayi sicil kaydını yaptıran işletme sayısı 140 bine ulaşacak” 

Türkiye’de sanayi sicili konusunda bazı eksikliklerin olduğunu anımsatan Işık, bunun için de yine önemli bir düzenleme yaptıklarını anlattı.

Bu düzenlemeyle 10 kişinin altında çalışanı olan mikro işletmelerde kapasite raporunu beyana tabi tuttuklarını ve sonrasında bir sicil affı getirdiklerini hatırlatan Işık, “Bugün itibarıyla 70 bin olan sanayi siciline başvurmuş işletme sayısı şu ana kadar 116 bin 308’e çıktı. 26 bin kayıt devam ediyor. Yani önümüzdeki 1 ay içinde inşallah sanayi sicil kaydını yaptıran işletme sayısı 140 bine ulaşacak” dedi.

 “Faiz indirim beklentimiz artırıyor”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun KOBİ’lere verdiği müjdeleri de hatırlatan Işık, oda ve borsalardan KOBİ’leri yönlendirmelerini istedi.

Türkiye’nin önünde güzel fırsatlar olduğunu ve bunları değerlendirmek istediklerini dile getiren Işık, “Petrol fiyatlarının düşmesi, Türkiye için bir fırsat olacak. cari açık gittikçe azalıyor ve azalmaya devam edecek. Enflasyonda ciddi bir düşüş bekliyoruz. Tüm bunlar faiz indirim beklentimizi artırıyor. Artık faizlerin de yatırımcımızın önünde engel olmaktan çıkması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak en önemli arzumuz. Bu noktada Merkez Bankamızın da gereken adımları daha cesaretle atacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Bakan Işık ve  TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların yöneticilerine sertifikalarını verdi.