BAKAN IŞIK, TRT HABER’E KONUK OLDU

Mayıs 29, 2014  

trt (2)

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TRT Haber’de katıldığı “Gündem Özel” programında siyaset ve kendi çalışma alanındaki konularda önemli açıklamalar yaptı.

“Çocukların kurtarılması için HDP sorumluluk sınavında”

Işık’a yöneltilen ilk sorular güncel siyasete ilişkindi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde terör örgütünün çocuk kaçırmasına tepki gösteren Bakan Işık,  çocukların kurtarılması için HDP’nin devreye girmesini istedi.

“Bölgedeki istikrarsızlığı kendi istikrarı olarak gören bazı odakların çözüm sürecini sabote etmek için ellerinden gelen her türlü gayreti gösterdiklerini biliyoruz” şeklinde konuşan Işık,  HDP’nin önemli bir sorumluluk sınavında olduğunun altını çizdi.

Işık, “İnşallah, bütün dileğimiz, temennimiz her bir yavrumuzun annesinin yanına dönmesidir” dedi.

“Çatı aday arayışı acziyettir”

Fikri Işık’a Cumhurbaşkanlığı seçimleri de soruldu. Cumhurbaşkanlığı için muhalefetin çatı aday arayışlarını espriyle yorumlayan Işık, “Muhalefet çatıya çıkaracak birini arıyor, bu muhalefetin acziyetidir, beyhude bir arayıştır” cevabı verdi.

“AK Parti yoluna devam eder”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çankaya’ya olası adaylığı sonrası AK Parti’nin yoluna aynı kararlılıkla devam edeceğini aktaran Fikri Işık, partisinin kurumsallaşmasını tamamladığını, kendisinin geleceğe yönelik hiçbir tereddüt yaşamadığını söyledi.

“Türkiye istikrarın tadını aldı” diyen Işık, halkın istikrarın bozulmaması için AK Parti’ye desteğinin süreceğini belirtti.

“Yasa dışı dinlemeler”

Son günlerde basına yansıyan paralel yapının illegal dinlemelerini de gündemine alan Işık, “Vahim bir durum, Türkiye maalesef İttihat Terakki’den beri vesayet anlayışıyla hareket edilen dönemleri yaşadı. Tarihi gerçek bu. Millet cahildir, kendi başına hareket edemez havasında hareket eden anlayış vardır. Allah’a şükürler olsun son dönemde bu vasayetçi anlayış kırıldı, sandıkta halkımız vesayetçi anlayışlara gereken cevabı verdi” değerlendirmesini yaptı.

Paralel yapı denilen oluşumun Türkiye’ye zarar vermek isteyen küresel güç odaklarının taşeronu gibi hareket ettiğini söyleyen Bakan Işık, iyi niyetle hizmet hareketi içinde olan vatandaşların ortaya çıkan durumu dikkate alarak konumlarını gözden geçirmelerini istedi.

“Başbakanımızın tepkisi faiz lobisine”

Ekonomiye dair soruları da cevaplandıran Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Başbakan Erdoğan’ın Merkez Bankasına yönelik eleştirilerini yorumladı.

Işık, Başbakan’ın tepkisinin bağımsız bir kurum olan Merkez Bankası’na yönelik değil, faizlerin yükselmesini isteyen, bankaya baskı kuran faiz lobisine karşı olduğunu belirterek, yatırım ve istihdam için faizlerin mutlaka düşürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Bakanlık çalışmaları”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın faaliyetleri hakkında bilgiler de veren Işık, Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulmak için sıçrama yapması gerektiğini bunun için de Bakanlığının gece gündüz çalıştığını ifade etti.

Düşük düzeyli teknolojik ürünler üretip ihraç etmek yerine yüksek teknolojili ürünlerin ihracatının şart olduğunu kaydeden Fikri Işık, ihracat kg fiyatının 1.6 dolardan, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi 3 doların üzerine çıkartılması gerektiğine vurgu yaptı.

Sanayide 3 temel önceliği yerli üretim, teknolojik üretim ve temiz üretim olarak özetleyen Işık, Tekno-Yatırım eko-sistemini hazırladığı şema ile anlattı.

Kamu ihalelerinde “yerli teknolojik üretime” ayrıcalık tanındığını söyleyen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, “fiyatı yüzde 15 pahalı dahi olsa yerli ürün almak zorunlu hale geldi” dedi.

Yerli teknolojik üretim yapan firmalara önemli destekler verildiğini belirten Bakan Işık,  yine kamu ihalelerinde zorunlu olan “iş bitirme belgesi”nin bakanlığınca kolayca verildiği müjdesini verdi.

“Üründen ticarileşmeye kadar teknoloji şirketlerinin karşı karşıya kaldığı ölüm vadisini geçmeleri  için önemli destekler veriyoruz” diyen Işık, Teknoparklarda üretim imkanı, vergi ve prim indirimi, Santez, Teydeb gibi projelerle yatırımcının önünün açıldığını ifade etti.