BAKAN IŞIK, YÜKSEK PERFORMANSLI TEKNOKENTLERE ÖDÜL VERDİ

Şubat 7, 2014  

Kamu Üniversite Sanayi işbirliği toplantısı 20Kamu Üniversite Sanayi işbirliği toplantısı 18Kamu Üniversite Sanayi işbirliği toplantısı 17Kamu Üniversite Sanayi işbirliği toplantısı 16

Kamu Üniversite Sanayi işbirliği toplantısı 21

 

 

Alkışlar ODTÜ Teknokent, Ankara Teknokent, İTÜ Arı Teknokent ve Sakarya Üniversitesi Teknokent’e..

Işık: “60 milyar dolarlık Ar-Ge hedefimiz var”

Ar-Ge ve inovasyonun kaçınılmaz hale geldiğine değinen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Geleneksel üretim yöntemlerimizle daha fazla mesafe alamayız. Türkiye’nin bulunduğu teknolojik düzeyde dünyada acımasız bir rekabet var, bu noktada üretim yapan firmaların karları gittikçe düşüyor. Yapmamız gereken teknoloji düzeyimizde vites büyütmek” değerlendirmesinde bulundu.

Ar-Ge harcamalarının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içindeki payındaki artışına da vurgu yapan Işık, bu oranı 2023 yılında yüzde 3’e çıkarmak istediklerini, bunun da 60 milyar dolarlık bütçe anlamına geldiğini söyledi.

Türk-Alman Bilim Yılı etkinlikleri için gittiği Berlin’deki Teknopark izlenimlerini anlatan Işık,  Almanya’da teşvik uygulamasının olmadığını belirterek,  “şu an Türkiye’deki teşvik dünyada çok az ülkede bulunuyor. Ama onların bizden farkı Ar-Ge ekosistemlerinin çok güçlü olması. Bu işte benim payımı da devlet ödesin mantığıyla her işi çözemeyiz. Devlet üzerine düşeni yapıyor. Bugün sadece bizim Bakanlığımızın bu yıl çok büyük oranda hibe olmak üzere Ar-Ge ve inovasyona ayırdığı kaynak 1 milyar 576 milyon lira. Ben istiyorum ki bu kaynaklar yetmesin ama yerinde kullanılarak yetmesin.” dedi.

Başarılı Teknoparklar…

Bakan Işık, Türkiye’de 2002’de 2 olan teknoloji geliştirme bölgesi (teknokent) sayısının 52’ye yükseldiğini ve bunların 39’unun faaliyette olduğunu bildirdi.

Şu anda 39 teknokentte yer alan firma sayısının 2 bin 508 olduğunu açıklayan Işık, “Teknoparklardaki firmalarda çalışan toplam personel sayısı 26 bin 500. Devam eden Ar-Ge projesi sayısı 6 bin 888, tamamlanan ise 10 bin 774. Teknokentlerden yapılan ihracat 1,5 milyar dolar, yurtiçi satışı 8,9 milyar lira, vergisel istisnalar ise 1,9 milyar lira” dedi.

Teknoparkların performanslarına ilişkin de bilgi veren Işık, şöyle devam etti:

“2002-2005 yılları arasında faaliyete geçen teknoparklardan en önemli performansı gösteren ODTÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi. Bir ODTÜ’lü olarak 60 puanı yeterli görmediğimi belirtmek istiyorum. İkinci olan Bilkent Teknokenti, üçüncü ise İTÜ. 2006-2009 yılları arasında faaliyete geçen teknoparklar arasında ise en önemli performansı Gazi Üniversitesi gösterdi. İkinci, Mersin, üçüncü ise Trabzon teknokent.

2010-2011 yılları arasında faaliyete geçen teknoparklar arasında en iyi performansı ise Sakarya Üniversitesi Teknokenti gösterdi. Sakarya Üniversitesi 19 basamak birden yükseldi. Bu üniversiteyi Erzurum ve İstanbul Üniversitesi Teknokenti izledi. 2013 performans endeksi çıktığında total bir artış olacağına inanıyorum.”