BAKAN IŞIK’IN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Mart 8, 2016  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:“Kadınlarımızın ekonomik ve sosyal hayatta daha fazla yer almaları için birçok yeni düzenlemeyi hayata geçiriyoruz”dedi.

8 mart dünya kadınlar günü-01-01

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kadınların ekonomik ve sosyal hayatta daha fazla yer almaları için birçok yeni düzenlemeyi hayata geçirdiklerini belirterek, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığının artarak devam edeceğini bildirdi.

Işık, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Hayatın tüm yükünü omuzlayan, bizleri bugünlere taşıyan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Hükümet olarak kadınların ekonomik ve sosyal hayatta daha fazla yer almaları için birçok yeni düzenlemeyi hayata geçirdiklerine dikkati çeken Işık, bu kapsamda Girişimcilik Destek Programı çerçevesinde işbirliği yapılan kurumlarda uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin kadınlara yönelik açılmasının teşvik edildiğini kaydetti.

Program kapsamında ayrıca kadın girişimcilere yeni girişimci desteği destekleme oranının yüzde 20 artırımlı uygulandığına işaret eden Işık, şunları kaydetti:

“Girişimcilik Destek Programı uygulamalı girişimcilik eğitimi kapsamında 418 bin 849 katılımcı eğitilmiştir. Söz konusu eğitimlere 192 bin 241 kadın katılmış olup, kadın katılımcıların toplam katılımcı içindeki oranı yüzde 46’dır. Eğitimi tamamlayan girişimcilerin kurduğu yaklaşık 12 bin işletmeye 200 milyon lira destek ödemesi aktarılmıştır. Desteklenen girişimcilerin yüzde 48’ini kadın girişimciler oluşturmaktadır. Bakanlık olarak kadın istihdamını kolaylaştırmak için OSB’lerde kreş açılmasını destekliyoruz. Şu anda OSB’lerde 30 kreş açıldı. Hükümetimizin kadınlarımıza yönelik pozitif ayrımcılığı artarak devam edecektir.”