Bakan Yazıcı, Hereke Halısına Hayran Kaldı.

Mayıs 13, 2011  

AK Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Fikri Işık, ilimize gelen Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’yı Hereke’ye davet ederek, çeşitli incelemeler yaptırdı.


Bakan Yazıcı, Hereke’nin tarihi mekânlarında incelemeler yaparak yetkililerden bilgi aldı. AK Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Fikri Işık’ın eşlik ettiği Hayati Yazıcı, İlk olarak Hereke halı fabrikasının çeşitli bölümlerini ve imalathanesini ziyaret ederek emeği göz nuru halı dokuyan kadınlarla sohbet etti. Daha sonra restorasyonu tamamlanan Kaishez Wilhem köşkü ve ek binalarını gezerek, Hereke’nin tarihi geçmişi hakkında bilgi aldı.

TANITMA FONUNDAN HEREKE’YE ÖDENEK TALEBİ

Milletvekili Fikri Işık’ın öncülüğünde üniversite, sivil toplum kuruluşları, valilik, büyükşehir ve Körfez belediyesi işbirliği ile yürütülen Hereke projesi için Başbakanlık tanıtma fonundan MARKA aracılığıyla destek istenmişti. Başbakanlık tanıtma fonundan da sorumlu olan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, tarihi mekânları yerinde görerek proje hakkında detaylı bilgi alma imkânı buldu. Fikri Işık, ziyaret programı boyunca bugüne kadar Hereke projesi ile ilgili gelinen süreci ve önümüzdeki dönem yapılacakları Bakan Yazıcı’ya aktardı.

BAKAN YAZICI’YA EL DOKUMASI HALILAR SERGİLENDİ

Daha sonra özel bir firmaya ait halı üretim ve satış mağazasına giden Hayati Yazıcı’ya çok değerli el dokuması halılar sergilendi. Hereke Halıcılar Derneği Başkanında katıldığı ziyarette Bakan Yazıcı’ya Hereke halısının marka değeri, üretimi ve şuan bulunduğu durumu hakkında bilgi verildi. Hayati Yazıcı ise kendisine gösterilen el dokuması halılara hayran kaldığını belirterek, Hereke halıcılığının her yönden desteklenmesi gerektiğini söyledi.