Başbakan Yardımcısı Fikri Işık: Kıraathaneyle kahvehanenin farkını dahi bilmiyorlar

Haziran 19, 2018  

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Bu milletin kültüründen bihaber olanlar, medeniyet değerlerinden bihaber olanlar kıraathaneyle kahvehanenin farkını dahi bilmiyorlar. Onun üzerinden bir polemik yürütmeye çalışıyorlar.” dedi.

Leyla Atakan Kültür Merkezinde düzenlenen 24 Haziran 2018 Kocaeli Seçim Beyannamesi Tanıtım Toplantısında Işık, 24 Haziran öncesi karamsarlık pompalayanlar ne yaparsa yapsın rakamların yalan söylemediğini, Türkiye’nin 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 7,4 gibi bir büyüme yakaladığını dile getirdi.

Türkiye’nin yüzde 7,4’lük büyümeyle Hindistan’dan sonra dünyada en fazla büyüyen ikinci ekonomi olduğunu ifade eden Işık, “Biz ülkemizi büyütmeye, geliştirmeye, kalkındırmaya devam edeceğiz çünkü bizim siyasetimiz hizmet siyaseti. Bizim hedefimiz milletimize hizmet etmek ve bu ülkeyi layık olduğu muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak.” dedi.

 

Işık, bir miktar polemiğin siyasete renk kattığını ama bunu başlı başına siyaset sanmanın hiçbir şekilde insanlara güven vermeyeceğini dile getirerek, “12 gün sonra bu polemik siyasetini yapanlar mı yoksa hizmet siyasetini yapanlar mı milletten destek alacak, ortaya çıkacak.” dedi.

Milletin 12-13 gün sonra herkesin karnesini vereceğini söyleyen Işık, şöyle devam etti:

“Seçim yaklaştıkça heybesinde bir şeyler olmayanlar maalesef konuşmalarıyla, söylemleriyle her geçen gün realiteden uzaklaşıyorlar. Bu milletin kültüründen bihaber olanlar, medeniyet değerlerinden bihaber olanlar kıraathaneyle kahvehanenin farkını dahi bilmiyorlar. Onun üzerinden bir polemik yürütmeye çalışıyorlar. Halbuki kıraathanenin bizim medeniyetimizde ne kadar önemli olduğunu bu milletin bütün evlatları çok iyi bilir ama milletle bağını koparanlar, sadece seçim zamanı milleti hatırlayanlar o milletin köklerinden gelen kadim değerlerin oluşturduğu bu kavramları sadece seçim üstü alelacele kullanmak durumunda kalır.”

 “Milletimizle sürekli beraber olduk”

Işık, seçim yaklaştıkça bazı siyasetçilerin tamamen realiteden koptuğunu aktararak, şunları söyledi:

“Bir genel başkan diyor ki ‘S-400’leri külliyeyi korumak için alıyorlar.’ Trajikomik ifadesi bunun için çok hafif kalır. 450 kilometre menzilli, binlerce kilometre uzaktan gelebilecek bir füzeyi tespit edip, onu imha etmesi için ülkenin özellikle sınır bölgelerine konuşlandırılacak bir sistemi ‘külliyenin korunması için alınıyor’ gibi böyle bir iddia ile ülkenin gündemine taşımanın bir tek açıklaması var; ‘Ben ülke meselelerine bihaberim, ülke meselelerinin çok uzağındayım.’ Asker değilsiniz, insan bu kadar önemli bir iddiayı hatta bühtanı ortaya atmadan yanındakilere bir sorar. Bu aslında şunun göstergesi; seçim yaklaştıkça bunların ülkenin de milletin de realitesinden tamamen uzaklaştığını gösteriyor.”

Milletle iç içe olanların seçimlerde başarılı olduklarının altını çizen Işık, “Bunun dışında bir başarıyı da kısa süreli kampanyalarla elde etmek mümkün değil. AK Parti olarak partimizi kurduğumuzdan bu yana milletimizle sürekli beraber olduk. Milletimizin ne düşündüğünü ne hissettiğini ne istediğini sürekli nabız tutarak, milletimizle iç içe olarak belirledik ve bu taleplerin hayata geçmesi noktasında son derece önemli gayretler gösterdik. Bizim siyasetimiz hizmet siyaseti, hizmet siyaseti olduğu için de biz Türkiye vizyonumuzu her seçim döneminde paylaştık ve Türkiye’ye ne kazandıracağımızı da somut projelerle ortaya koyduk. Bunu hem ülke geneli için yaptık hem de Kocaeli‘de yaptık.” ifadelerini kullandı.