BAYKAL’IN KRİZİ 5 KURUŞLUK

Eylül 2, 2010  

Ak Parti Kocaeli 3. sıra milletvekili adayı Fikri Işık’ın son durağı Derince’ydi. Seçim çalışmalarına tüm hızıyla devam eden Fikri Işık, ilçe ve belde ziyaretlerine devam ederken, son olarak Derince’yi ziyaret etti.

 


Derince’de yoğun bir program geçiren Fikri Işık, esnaf ve karakol ziyaretlerinde bulunurken, Derince Deniz Mahallesi seçim bürosu açılış törenine de katıldı.


Derince ziyareti sırasında Fikri Işık’a Ak Parti Derince İlçe Başkanı Mehmet Eryürek ile il ve ilçe parti yöneticileri eşlik etti.

 


Derince Sanayi ile başladı


Ziyaretine Derince sanayi esnafı ile başlayan Işık, burada esnaftan gelen olumlu ve olumsuz eleştirilere yanıt verdi. İşsizlikten yakınan bir vatandaşa, Ak Parti Hükümeti döneminde işsizliğin azaldığını ama bunu yeterli bulmadıklarını ifade eden Işık, “Şu an da çok ciddi kaynakçılara ve kepçe operatörlerine ihtiyaç var. Kimse durup dururken, gelip kimseye iş vermez. Büyükşehir Belediyemizin bu yönde kursları var. Biraz mücadele ile buralara gidip gençlerimizin meslek edinmesi lazım. Biraz sabırla bu sorunlarında üstesinden geleceğiz” dedi.

Şoförleri dinledi


Kamyon şoförleri ile de kısa bir sohbet eden Işık, şoför esnafının kamyonların Boğaz Köprüsü trafiğine çıkabilme saatlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söylemeleri üzerine, bu sorunun farkında olduklarını ve kendilerine hak verdiklerini ifade eden Fikri Işık, önceki dönemde iş olmadığını bu nedenle kamyonların trafiğe çıkamadığını şimdi ise nakliyecilik sektörünün canlandığını ve bu nedenle yolların yetmediğini söyledi. Taşımacılar için zorunlu tutulan K belgelerinin ise nakliye sektörünü düzene sokmak için uygulandığını, bu sayede her önüne gelenin kamyon alıp bu işi yapmasının engellediğini de kaydetti.


IMF’ye bağımlı değiliz


Işık daha sonra Esentepe Cımbızlı Camii Cemaati ile sohbet ederek onlardan gelen soruları yanıtladı. Türkiye’nin Avrupa standartlarına kavuşabilmesi için 3 döneme daha ihtiyaçları olduklarını söyleyen Işık, vatandaşların asgari ücret ve IMF ile alakalı sorularına “2008 yılında asgari ücret üzerinde bulunan vergi azaltılacak ve böylece bu ücret iyi bir noktaya getirilecek. Bizden önceki hükümet ülkeyi duvara toslatınca IMF’ye gitti. Bize para verin de memurun ve işçinin maaşlarını ödeyelim. Böylece o hükümetten 24 milyar dolar borçla devir aldık. Ama bugüne geldiğimiz de IMF’ye olan borcumuz 8,5 milyar dolar. Onu istesek bugün kapatırız. Kasamızda şu an da 70 milyar dolar var” diye konuştu.

 


Baykal’a gönderme yaptı


2006 yılında 120 milyar dolar yatırım yapıldığını, bunun 27 milyar dolarını devletin 93 milyar dolarını ise özel sektörün yaptığını söyleyen Işık sözlerine “Ülkemiz ekonomik yönden çağ atlıyor. Bu ülke unutmadı parasını dolara-marka çevirmek için döviz büroları önünde oluşan kuyrukları. Ama şimdi dövize bakan yok. Ülkede sürekli kriz yaratan Deniz Baykal’ın bile dövizi yükseltmesi 5 kuruşu geçmiyor. O nedenle hep derim Baykal’ın krizi 5 kuruşu geçmez diye” devam etti.


Derince Polis Karakolu’nu da ziyaret eden Işık burada polis memurları ile çay içip sorunlarını dinledi. Ülkedeki suç oranlarının azalmasının, cezaların caydırıcılığı kadar, eğitimle mümkün olacağını belirten Işı, eğitime verdikleri destekten bahsetti.

 


Işık ayrıca Deniz Mahallesi muhtarı Mehdi Altan ve birkaç ev ziyareti yaparak, seçim irtibat bürosunun açılışına katıldı.