BAYRAMLAŞTIK…

Ekim 4, 2014  

image image

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bayram namazını İzmit ilçesinde 1571’de Mimar Sinan tarafından yapılan Fevziye Camisi’nde kıldı.

Işık, Kurban Bayramı namazı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Kocaeli, Türkiye ve İslam aleminin bayramını tebrik ederek, dünyada barışın ve kardeşliğin egemen olduğu bayramlar diledi.

Özellikle şehit yakınları, yetimler ve yurtlarından edilmiş mültecilerin bayramını kutladığını ifade eden Işık, barışın egemen olduğu bir dünya temennisinde bulundu.

Işık, daha sonra vatandaşlarla bayramlaştı.

– Türkiye’ye sığınan Suriyeliler

Bir gazetecinin, Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin durumuyla ilgili sorusu üzerine Bakan Işık, Türk milletinin, tarihte başı dara düşenin yanında olduğunu ifade ederek, 1800’lü yıllarda İrlanda’daki açlık üzerine Osmanlı’nın bölgeye hem gıda hem de para gönderdiğini anımsattı.

“Biz, kapımıza gelen hiç kimseye kapımızı kapatmamışız” diyen Işık, Suriye olayının da çözüleceğine inandığını söyledi.

Bakan Işık, misafir olan insanların ülkelerine döndüğünde Türkiye’nin misafirperverliğinden bahsedeceğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Yahudiler 1492’de İspanya’dan çıkarılınca hiç tereddütsüz kucağını açan ve onları barındıran bir milletiz. Bugün evet bazı zorluklarla karşı karşıyayız. Bazı sıkıntılarımız var ama bizim milletimizin büyük millet olmasının gereğini yapıyoruz. Milletimiz Suriye’den gelen kardeşlerimize bir muhacir ilişkisi içinde kucaklarını açıyorlar. Elbette Suriye’den gelen kardeşlerimizin dikkatli olmalarını ve buradaki hayata ayak uydurmaları noktasında daha titiz olmalarını bekliyoruz. Bu durum geçici bir durumdur. Bu geçici durumda evinden ve yurdundan çıkarılmış insanlara kucak açmak bu milletin şanındandır. Biz bu milletin şanına gölge düşürecek hiçbir şeyin içinde olmayız.”