BERAAT KARARLARI SEVİNDİRİCİ

Mart 31, 2015  

 

Başlıksız-1 kopya

Işık: ” Kişilerin sahte delillerle suçlanması son derece vahimdi, beraat kararları sevindirici”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ülke TV’de Söz Bitmeden programına katıldı.

Gazeteci Elif Çakır’ın sorularını cevaplandıran Işık, sıcak gündemi yorumladı. Balyoz davasında verilen 236 beraat kararını değerlendiren Işık, sahte delillerle suçlanan sanıkların beraat etmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Işık şöyle devam etti:

“Bütün sanıkların beraat etmesi sevindirici, insanların ceza alması kimseyi sevindirmez, baştan beni tavrımız ‘ümit ederiz suçsuz bulunurlar’ şeklindeydi. Burada kişilerin sahte delillerle suçlanıyor olmasıdır bu hukuk açısından son derece vahimdi, bu durumun neden olduğunu biliyoruz, devletin içinde yapılanan paralel yapının nasıl sahte delil üreteceğini, mizansenler kurup masum insanları suçlayacağını görmüş olduk.

Emniyette yapılanmış, TÜBİTAK’ta TİB’de ve yargıda, diğer bazı kritik devlet yapılarında yapılanmış bir ağ meydana getirmişler. Bir yere sahte delil koyuyorlar, hakim delilin doğruluğunu belirlemek için TÜBİTAK’a gönderiyor, paralel yapıya mensup bilirkişi ‘sahte değil’ raporu veriyor sonra hakim karar eriyor. Hakim bazen bunlardan oluyor bazen bunlardan olmayan ama eldeki delile göre karar verince durum farklı oluyor. Türkiye kritik bir dönem yaşadı. ümit ediyoruz bundan sonra hiçbir paralel yapıya müsaade edilmez ve hukukun dışına çıkılmaz”

Muhalefet süt dökmüş kedi…

2010 KPSS sınavının sorularının çalınmasına yönelik soruyu da cevaplandıran Işık, muhalefetin tavrını da eleştirdi. Özellikle ana muhalefetin ucu paralel yapıya dayanan konularda süt dökmüş kediye döndüğünü belirten Işık, “muhalefetin KPSS konusu paralel yapıya dayandığında hemen suskunlaştığını görüyoruz, hükümet söz konusu olunca aslan kesiliyorlar, işin ucu paralele dayanınca kör sağır oluyorlar bu toplumda ciddi endişeler oluşturuyor.  İddialar ilk ortaya atıldığında muhalefet KPSS sınavında yolsuzluk oldu üzerine girelim diyordu. Bunun altından paralel yapı çıkınca süt dökmüş kedi gibiler” şeklinde konuştu.