BEYİNLERİMİZ DÖNÜYOR

Nisan 25, 2015  

Işık: “TÜBİTAK çağrısıyla 595 Bilim insanımız ülkelerine dönerek çalışmalarını artık Türkiye’de yapacaklar”

 

Başlıksız-1

Tersine beyin göçü tüm hızıyla devam ediyor.

Destek ve teşvik mekanizmalarının güçlendirilmesiyle yurtdışından Türkiyeye dönüş yapan bilim insanlarının sayısında önemli artış yaşanıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı TÜBİTAK’ın çağrısıyla yurda dönen bilim insanı sayısı 595’e ulaştı.

“Proje başına 5 milyon dolar”

TÜBİTAK’ın bizzat yönettiği tersine beyin göçü programıyla 362 ve yine TÜBİTAK’ın koordinasyonunda yürüyen AB programı kapsamında 233 araştırmacı, bilimsel faaliyetlerini artık Türkiye’de gerçekleştirecekler.

TÜBİTAK çağrısıyla 595 Bilim insanımız ülkelerine dönerek çalışmalarını artık Türkiye’de yapacaklardiyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ortaya çıkan tablodan duyduğu memnuniyeti dile getirerek bilim insanlarına yapılan eve dönüş çağrısını tekrarladı.

 Türk bilim insanlarının projelerinin, öncelikle yurt içinde olmak üzere yurt dışındaki çalışmaları da dahil olarak desteklendiğini anlatan Bakan Işık, Ufuk 2020 programının da içinde olduğu uygulamalarla proje başına yaklaşık 5 milyon dolara varan destek programlarına daha yoğun katılımın olmasını beklediklerini söyledi.

Fikri Işık, yenilikçi fikirlerin teknolojiye ve ürüne dönüşümünden ticarileşmesine kadar geçen bütün aşamaları bakanlık olarak desteklediklerinin ve Türkiyenin beyin gücünü değere dönüştürmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarının altını çizdi.

Dünyada lider ülke olma hedefine giden yolun bilim ve teknoloji alanından geçtiğini belirten Işık, “bilim ve teknoloji alanındaki ilerlememiz ülkemizin hızla gelişmesini sağlayacaktır. Bilim, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon konusunda yüksek bir farkındalığa sahip, yenilikçi ve girişimci bir toplumsal kültür inşa etmeye çalışıyoruz” dedi.

“En çok 2014’te dönüş yaşandı

TÜBİTAK “2232 Yurda dönüş araştırma burs programı” kapsamında Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji, Tarımsal Bilimler, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler ile Tıbbi Bilimler alanlarında araştırma deneyimine sahip T.C. uyruklu araştırmacılara yurtdışından Türkiyeye dönmelerini teşvik etmek ve çalışmalarını yurt içinde sürdürebilmeleri için destek veriliyor.

Başvurularda lisans mezunlarının asgari 6 yıl, yüksek lisans mezunlarının asgari 4 yıl, doktora mezunlarının asgari 2 yıl yurt dışında olmak üzere yurt araştırma deneyimine sahip olmaları şartı aranıyor.

Destek sağlanması kararlaştırılan adaylara ayda 3 bin 250 TL olmak üzere azami 24 aya kadar burs desteği, 30 bin TL’ye kadar araştırma desteği, sağlık sigortasının bir kısmı ve ulaşım ücretleri veriliyor.

Çağrının başladığı 2010 yılında sadece 12 araştırmacı yurda dönerken, en çok artış geçen yıl yaşandı. 2014’te yapılan 287 başvurudan 182’si kabul edilerek desteklendi.

TÜBİTAK, 2015 başvurularını almaya devam ederken yurda dönen araştırmacı sayısının daha da artmasını öngörüyor.