BİLİM İNSANLARINA MÜJDE…

Şubat 7, 2014  

Kamu Üniversite Sanayi işbirliği toplantısı 2

Kamu Üniversite Sanayi işbirliği toplantısı 15

 

Bakan Işık:  “Yakında atacağımız en önemli adım üniversite öğretim üyelerimizin özlük haklarının ve aldığı ücretlerinin iyileştirilmesi”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üniversitelerin cazibesini artırmak için bazı adımlar atacaklarını belirterek, “Yakında atacağımız en önemli adım üniversite öğretim üyelerimizin özlük haklarının ve aldığı ücretlerinin iyileştirilmesi. Ayrıca üniversite öğretim üyelerimize performans bazlı bazı ilave ödemeler yapılabilmesinin önünün açılması gibi konular üzerinde yoğun olarak çalışıyoruz” dedi.

Işık, Kamu – Üniversite – Sanayi İşbirliği Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, 26 toplantıda 141 sorun ve 191 çözüm önerisini tartışacaklarını bildirdi.

Işık, yapılacak çalışmalarda yol haritasının daha iyi ortaya çıkacağını belirterek, “2014’ün sonuna kadar Türkiye’de Kamu-Üniversite-Sanayi Strateji Belgesi yürürlüğe girmiş olacak. Bundan sonra hangi adımları atacağımızı yazılı kuralar çerçevesinde yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki üniversitelerin önemine işaret eden Bakan Işık, “Arzumuz üniversitelerimizin sadece Türkiye’den öğrenci alan değil, dünyanın her ülkesinden parlak öğrencileri kendine çeken bir cazibe merkezi olması” dedi.