“BİLİM MERKEZLERİNDE BİLİMİ YAŞATIYORUZ”

Nisan 3, 2016  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’de bilim merkezlerinde çocukların uygulayabilecekleri, deneyebilecekleri, test edebilecekleri mekanizmalar ve turlar oluşturduklarını ifade etti.

Bilim Merkezlerinde Bilimi Yaşatıyoruz

Bakan Işık, ABD’deki programı kapsamında Türk-Amerikan Bilim Adamları ve Akademisyenleri Derneği (TASSA) Konferansı’nın ardından Chicago Bilim ve Sanayi Müzesi’ni ziyaret etti. Müzeyi gezen Işık, burada sergilenen objeleri inceledi ve tarihsel gelişimleri hakkında bilgi aldı.

Işık, Türkiye’de de sergilenebilecek şeyler olduğunu ancak bu noktada müzeden ziyade yaşayan merkezler kurmayı hedeflediklerini vurguladı.

Bu kapsamda Türkiye’de bilim merkezlerinde çocukların uygulayabilecekleri, deneyebilecekleri, test edebilecekleri mekanizmalar ve turlar oluşturduklarını belirten Işık, “Sanayiye yönelik farklı farklı müzelerimiz var ama önceliğimiz bilim merkezleri. Bilim merkezlerini dokunulan, tecrübe edinilen, özellikle çocuk ve gençlerde bilime merakı arttıran düzeneklerle yaşayan merkezler haline getiriyoruz” diye konuştu.

Chicago Bilim ve Sanayi Müzesi’ndeki kalabalığa dikkati çeken Işık, Türkiye’de ailelerin çocuklarını daha sık bilim merkezlerine götürmeleri konusunda çağrıda bulundu.

Chicago Bilim ve Sanayi Müzesi

Chicago Ticaret Kulübü tarafından desteklenen Chicago Bilim ve Sanayi Müzesi 1933 yılında açıldı.

Müzede, bir kömür madeninin gerçek boyuttaki kopyası, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir Alman denizaltısı, 330 metrekarelik demiryolu modeli ve Ay’ın yörüngesine insanları taşıyan ilk uzay gemisi Apollo 8 ön plana çıkıyor. Bunların yanında müzede 35 binden fazla eser sergileniyor. Chicago bölgesindeki kültürel kurumlar arasında en çok ziyaret edilen yer unvanını alan müze, 1993’ten bu yana 180 milyonun üzerinde konuk ağırladı.