Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarına yanıt verdi; “Kılavuzu Paralel Olanın başı bataktan kurtulmaz”

Haziran 10, 2014  

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarına yanıt verdi;

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TÜBİTAK ile ilgili iddialarına ilişkin, “Hayvanat bahçesinden gelen bir müdürün yazdığı rapor değil, tam tersine bu konuda sadece Türkiye çapında değil, dünya çapında kariyeri olan üç değerli bilim insanı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu ifadesi tamamen gerçek dışı ve yalandır” dedi.

Fikri Işık, Kılıçdaroğlu’nun partisinin grup toplantısında TÜBİTAK ile ilgili iddialarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Kılıçdaroğlu’nun iddia ve ithamlarının tamamen asılsız ve mesnetsiz olduğunu vurgulayan Işık, “Sayın Kılıçdaroğlu grup toplantısında tam bir demagoji örneği sergiledi. Bu sayede Sayın Kılıçdaroğlu’nun ne kadar mahir bir demagog olduğunu bir kez daha görmüş olduk” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun “Türkiye’nin en saygın kuruluşlarından birisine hayvanat bahçesinden müdür getirirseniz, size böyle rapor getirir” ifadesini kullandığını anımsatan Işık, bu raporu yazanın hayvanat bahçesinden bir müdür olmadığını söyledi.

Işık, şunları kaydetti:

“ODTÜ’den mezun olmuş, ABD’nin en iyi üniversitelerinde doktoralarını yapmış iki çok değerli profesörümüzle, Hacettepe Üniversitesinden mezun olmuş, İngiltere’de doktorasını yapmış ve üçü de elektrik elektronik mühendisi olan çok değerli bilim insanlarımız. Dolayısıyla hayvanat bahçesinden gelen bir müdürün yazdığı rapor değil, tam tersine bu konuda sadece Türkiye çapında değil, dünya çapında kariyeri olan üç değerli bilim insanı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu ifadesi tamamen gerçek dışı ve yalandır.”

– “Teknolojinin adı ses sentezi” –

Işık, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “böyle bir teknoloji dünyada yoktur” ifadesini kullandığını belirten Işık, böyle bir teknolojinin bulunduğunu, adının da “ses sentezi” olduğunu bildirdi.

Işık, şunları kaydetti:

“Fakat işin ilginç yanı şu, ‘böyle bir teknoloji dünyada yok’ ifadesini bazı paralel ve ulusalcı medyada gördük. Bu demeci veren kişi, TÜBİTAK’tan paralel yapının temsilcisi olduğu için uzaklaştırılan bir kişi. Sayın Kılıçdaroğlu yoksa siz bu kişiyi yanınıza danışman mı aldınız? Siz Sayın Başbakanımıza danışman önereceğinize, kendi yanınıza vatanını, milletini seven, bu işlerden anlayan doğru düzgün danışmanlar alın. Size tavsiyemiz, önerimiz budur. Kılavuzu paralel olanın başı bataktan kurtulmaz.”

– “​Çalışmanın tamamen dışında bir kişi” –

Bakan Işık, bazı paralelci ve ulusalcı medyada çıkan “hayvanat bahçesi müdürü” konusunu kendilerinin de merak ettiğini belirterek, araştırma yaptıklarını anlattı.

Bunun sonucunda bu raporu veren BİLGEM ile hiçbir alakası olmayan, başka bir enstitülerine idari müdür yardımcısı olarak atanan personelin, 30 yıla yakın meslek hayatında 2 yıl süreyle Ankara Büyükşehir Belediyesinde Hayvanat Bahçesi Şube Müdürü olarak çalıştığını tespit ettiklerini bildirdi. Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu arkadaşın ULAKBİM’de idari müdür yardımcısı olarak göreve başlamasının sebebi bu arkadaşımızın 20 yıla yakın dergicilik hayatı var. Orada, ULAKBİM’in bir projesi var. Bu projenin başarıyla yürümesi açısından yapılan değerlendirmede bu arkadaşımızın ismi uygun görülmüş ve bu arkadaşımız bu göreve getirilmiş. Bir dergi editörlüğü ile ilgili göreve 20 yıla yakın yaptığı bir hizmetten dolayı getirilmiş. Ama ne hikmetse 30 yıla yaklaşan meslek hayatının sadece 2 yıla yakın bölümünde hayvanat bahçesi şube müdürlüğü yapan bir kişi, bilimsel çalışmanın tamamen dışında idari bir görevden dolayı TÜBİTAK ile ilişkilendiriliyor ve ‘TÜBİTAK adeta hayvanat bahçesi müdürleri tarafından yönetiliyor’ gibi bir algı oluşturulmak isteniyor. Bunun gerçekle uzaktan yakından hiçbir alakası yok.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarına ilişkin “Eğer bunun montaj olmadığına inanıyorsanız, siz gidin Amerika’da bu işi en iyi yapan kuruluşlara müracaat edin, YouTube’da bu ses kaydı var” dedi.

Bir basın mensubunun “Sadece Kılıçdaroğlu değil MHP Başkanı Devlet Bahçeli de bu raporun bir aklanma çabası olduğunu söylediğini ve TÜBİTAK’ı hedef aldığını söyledi. Kılıçdaroğlu, (Eğer bu rapora kamuoyunda yeteri kadar güvenilmiyorsa, bu ses kayıtlarının montaj olduğuna dair yurt dışından örneğin Amerika’dan rapor getirilsin) çağrısı oldu. Bu iki çağrıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna karşılık Işık, şunları kaydetti:

“Ankara Cumhuriyet Savcılığı TÜBİTAK’a resmi bir yazıyla ses kayıtlarının montaj olup olmadığının incelenmesi talebinde bulunuyor. TÜBİTAK, BİLGEM, bu işin uzmanları incelemeyi yapıyor ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na bu raporu gönderiyor. Bu tamamen adli bir işlem, hiçbir şekilde idari bir tasarruf değil. Ankara Cumhuriyet Savcılığı gerekli görürse bunu uluslararası bir kurumdan da isteyebilir. Bu bizim alanımız değil, bu siyasetin alanı da değil aslında. Adli bir tahkikat var, adli bir süreç yaşanıyor ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı böyle bir ses kaydının montaj olup olmadığını TÜBİTAK’tan resmen araştırmasını, raporlamasını istiyor, konu bundan ibaret. ”

Bu durumun Kılıçdaroğlu’nun ve Bahçeli’nin ne kadar zor bir durumda bulunduğunun göstergesi olduğunu belirten Işık, “Eğer bunun montaj olmadığına inanıyorsanız, siz gidin Amerika’da bu işi en iyi yapan kuruluşlara müracaat edin, YouTube’da bu ses kaydı var. O müracaatın sonunda, eğer böyle bir durum varsa o en güvenilir kurumlar size ‘bu montaj değildir’ desin o zaman konuşun. ‘Yok canım Tayyip Erdoğan bunu yapmıştır, bunu araştırmaya bile gerek yoktur’ demek, kimse kusura bakmasın doğru değil. Buyurun siz yapın o işi madem. Türkiye’nin bu konudaki en yetkin kuruluşu bir çalışma yapıyor ve bu çalışmanın altına Türkiye’nin gerçekten yüz akı diyeceğimiz insanları imza atıyor ve siz kalkıyorsunuz, bunu hemen yandaşlıkla yaftalıyorsunuz” diye konuştu.

– “Kılıçdaroğlu’nun danışman olarak aldığı kişinin yerine getirdiğimiz arkadaş” –

Bakan Işık, TÜBİTAK BİLGEM Başkanının kendisinin Bakanlık görevine geldikten sonra göreve başladığını bildirerek, özgeçmişine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bu arkadaş hayvanat bahçesinden gelmedi. 1999’da Mühendislik Akustiği dalında en iyi tebliğ ödülünü alan bir arkadaşımız. 2003 ve 2005’te TÜBİTAK MAM’da teşvik ödülü almış, 2007’de TÜBA tarafından üstün başarılı genç bilim insanı ödülüne layık görülmüş, 2008’de yine TÜBİTAK’ta bilim teşvik ödülüne layık görülmüş ve başka ödülleri var. Yani konunun tam uzmanı ve Türkiye’nin en parlak bilim insanlarından biri. Kılıçdaroğlu’nun danışman olarak aldığı kişinin yerine getirdiğimiz arkadaş bu. Hayvanat bahçesinden TÜBİTAK’ın başına kimse getirilmiyor. TÜBİTAK’ın başına; emanet, ehliyet ve liyakat ölçeğinde son derece iyi yetişmiş Türkiye’nin değerleri getiriliyor ve bu arkadaşlarımızın yazdığı ve tamamen Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilmiş bilimsel bir rapor. Aksini iddia eden varsa kendisi de ispat etsin, bunların ispatı bizim yükümlülüğümüz değil. Bu konu sırf siyaset malzemesi yapılacak bir konu da değil.”